wtv.pl > Polityka > Nowe święto państwowe? Prezydent: projekt trafi do marszałek Sejmu
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:07

Nowe święto państwowe? Prezydent: projekt trafi do marszałek Sejmu

andrzej duda - nowe święto państwowe
Piotr Molecki/East News

Przypadająca na 27 grudnia rocznica wybuchu postania wielkopolskiego wkrótce może stać się świętem państwowym. – Niezwłocznie postaram się, aby projekt ustawy znalazł się na biurku pani marszałek – zapowiedział w poniedziałek Andrzej Duda.

Na ręce prezydenta Dudy złożono apel o ustanowienie przypadającej na 27 grudnia rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem państwowym. O projekcie wielkopolskich samorządowców i lokalnych instytucji zajmujących się edukacją i upowszechnieniu historii pisaliśmy TUTAJ.

Insurekcja z 1918 roku była największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem.

Andrzej Duda: Święto narodowe jest należne Wielkopolanom

Święto narodowe jest należne Wielkopolanom – mówił dziś Andrzej Duda, odbierając apel z rąk pomysłodawców. – Jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali.

Prezydent zapowiedział, że zrobi, co w jego mocy, by projekt "niezwłocznie" trafił na biurko marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a 27 grudnia został ustanowiony nowym świętem państwowym.

Cieszę się, że będziemy mogli razem zawnioskować do marszałek Sejmu o ustanowienie święta narodowego – przekonywał Duda.

Podkreślił też, że wielkie, choć może nieco zapomniane powstanie umożliwiło Polsce przyłączenie ziem, na których rodziła się nasza państwowość.

Bez Wielkopolski nie ma Rzeczypospolitej – mówiła 6 września głowa państwa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, Twitter, PAP

Powiązane