wtv.pl > Polityka > Angela Merkel przyjeżdża do Warszawy i chce spotkać się z Andrzejem Dudą. Prezydent zaplanował jednak wyjazd... do Katowic
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:08

Angela Merkel przyjeżdża do Warszawy i chce spotkać się z Andrzejem Dudą. Prezydent zaplanował jednak wyjazd... do Katowic

Andrzej Duda
Andrzej Iwanczuk/Reporter - zdjęcie ilustracyjne

Podobno są również i inne powody dotyczące odmowy spotkania.

Angela Merkel, która w sobotę przybywa do Warszawy, poprosiła Andrzeja Dudę o spotkanie. Prezydent musiał jednak odmówić kanclerz Niemiec, z powodu zaplanowanej wizyty w Katowicach.

Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel

Angela Merkel, która wkrótce ustąpić ma ze swojego stanowiska, w sobotę złoży wizytę w Warszawie. W związku z przybyciem niemieckiej kanclerz do Polski, jej gabinet złożył prośbę o spotkanie z prezydentem naszego kraju.

Zapytanie pozostało jednak bez odpowiedzi, a obecnie wiadomo już, że Andrzej Duda nie zamierza spotkać się z polityczką.

Oficjalny powód? Jacek Kumoch, pełniący funkcję szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej powiadomił Polską Agencję Prasową, że na ten dzień głowa państwa polskiego ma już zaplanowaną wizytę w innym miejscu.

Andrzej Duda wyjeżdża do Katowic, gdzie weźmie udział w uroczystościach dotyczących rocznicy powstania śląskiej Solidarności. Wizyta miała być zaplanowana już w lipcu.

Nieoficjalne przyczyny odmowy

Z nieoficjalnych informacji do jakich dotarła PAP, powody dotyczące odmowy spotkania z Angelą Merkel mogą być jednak inne.

Informator agencji twierdzi, że prezydentowi nie po drodze z kanclerz Niemiec ze względu na jej udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.

- Ta budowa bardzo mocno naraziła bezpieczeństwo w regionie - stwierdził rozmówca Polskiej Agencji Prasowej - W sprawach NS2 i narażania niepodległości Ukrainy, prezydent zawsze był bardzo zasadniczy - dodał.

Pytany o sprawę w audycji poranka rozgłośni katolickich "Siódma9" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch stwierdził, że sprawa jest bezzasadnie hiperbolizowana przez media.

- Było to [wizytacja w Katowicach - przyp. red.] dawno zapowiedziane i taki sygnał był już dawno przekazany ambasadzie Niemiec - stwierdził.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: