wtv.pl > Senat

Senat

Senat to stosowana w wielu miejscach na świecie nazwa jednej z dwóch izb parlamentu. W Polsce określa się nią izbę wyższą (obok Sejmu). Składa się ze 100 senatorów, wybieranych na 4-letnią kadencję.

Bon turystyczny
27.02.2023 14:31 Senat chce wprowadzić bon turystyczny dla seniorów. Projekt skierowano do Sejmu

Bon turystyczny także dla seniorów? 500 złotych na wakacje już od września, a już w listopadzie wypłata 14. emerytur. Senat już podjął uchwałę. Projekt czeka na decyzję Sejmu. 18 czerwca Senat podjął uchwałę o skierowaniu do Sejmu projektu rozszerzającego bon turystyczny na emerytów i rencistów. Propozycję poparło 54 senatorów, a 43 wstrzymało się od głosu. Bon o wartości 500 złotych przysługiwałby nie tylko na wypoczynek, ale także na zabiegi rehabilitacyjne.

W 2020 roku z szeregów straży marszałkowskiej Sejmu odeszło ponad 50 funkcjonariuszy
19.03.2022 09:18 Roszady kadrowe w szeregach straży marszałkowskiej. Nowa ustawa skusiła w 2020 roku aż 55 funkcjonariuszy?

Niemal jedna trzecia wszystkich członków straży marszałkowskiej Sejmu i Senatu zrezygnowała z pracy w 2020 roku. Szefowa Kancelarii Sejmu przyznaje, że rotacja jest. Czy bezpieczeństwo polityków i całego parlamentu jest niezagrożone?Doniesienia z korytarzy sejmowych mogą zaniepokoić. Straż marszałkowska przeszła spore zmiany kadrowe.Głównym problemem przyciągającym uwagę obserwatorów jest fakt, że w 2020 roku z pracy odeszło aż 55 funkcjonariuszy. Z pracy odeszło zatem około 34 proc. całej kadry, gdyż straż marszałkowska liczy około 160 strażników.

Podwyżki dla polityków
19.03.2022 09:17 O ile więcej zarobi poseł i premier? O takich pensjach zwykły Polak może zapomnieć

Informacje na temat podwyżek dla polityków wywołały spore oburzenie. Dane pokazujące kwoty, jakie trafiają do kieszeni posłów, ministrów, premiera i senatorów, prezentują się bardzo obficie przy zarobkach większości Polaków.Rosną nie tylko inflacja i ceny, ale i pensje polityków. Więcej pieniędzy za swoją pracę dostaną premier i marszałkowie Sejmu oraz Senatu. Miesięczne uposażenie posłów również będzie znacząco wyższe.

Masowe rezygnacje z PPK w budżetówce
19.03.2022 09:14 Masowe rezygnacje z PPK w Senacie, ZUS-ie, Ministerstwie Finansów i Kancelarii Premiera

Politycy zapewniali, że PPK to korzystne rozwiązanie dla pracowników, ale sami zdecydowali się masowo zrezygnować z uczestnictwa w programie. - 0 senatorów uczestnicy w PPK - przekazał na Twitterze Rafał Mundry. Dane dotyczące pracowników Kancelarii Sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy Ministerstwa Finansów. Rządzący nie wierzą własnemu programowi oszczędzania na emeryturę?Ekonomista Rafał Mundry postanowił sprawdzić, czy politycy zachęcający Polaków do udziału w PPK sami posłuchali swoich rad. Okazuje się, że większość pracowników budżetówki nie udwierzyła w zapewnienia dotyczące odkładania pieniędzy z pensji na rzecz przyszłej emerytury.Tylko w Kancelarii Premiera z PPK postanowiło wypisać się 55 proc. zatrudnionych osób. W przypadku innych państwowych instytucji liczby dotyczące osób biorących udział w pracowniczych planach kapitałowych są jeszcze mniejsze.

Pieniądze
19.03.2022 09:13 Ustawa dotycząca rekompensat w związku ze stanem wyjątkowym wraca do Sejmu z senackimi poprawkami

Sejm ponownie zajmie się ustawą ws. rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Senat przyjął część poprawek, w tym tę rozszerzającą grono osób, które będą mogły starać się o przyznanie przez państwo odszkodowania pieniężnego. Dodatkowo senatorowie chcą, by podwyższyć procentowe wyliczenia należności w związku z poniesionymi stratami.Senat zakończył prace nad ustawą gwarantującą odszkodowania dla firm i przedsiębiorców z terenu objętego stanem wyjątkowym w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.Teraz Sejm będzie rozpatrywał ustawę ws. rekompensat z poprawkami senatorów. Zmiany są istotne, szczególnie z poziomu budżetu państwa wypłacającego pieniądze.

500 plus dla emerytów
19.03.2022 08:51 Senatorowie proponują 500 plus dla emerytów. Do seniorów miałby trafić Polski Bon Turystyczny

Już wkrótce do emerytów i rencistów trafić może swoiste 500 plus. Wprowadzenie Polskiego Bonu Turystycznego dla seniorów zakłada złożony w Senacie projekt. Teraz trafi on do Sejmu.Senacka komisja ustawodawcza przyjęła projekt zatytułowany jako Polski Bon Turystyczny dla seniora. Świadczenie miałoby nawiązywać do obecnego programu dopłacania do wakacyjnego wypoczynku dzieci.Senackie rozwiązanie zakłada 500 zł dofinansowania wakacji dla emerytów i rencistów.

Mateusz Morawiecki
19.03.2022 08:49 Kto jest najbogatszym polskim politykiem? Dziennikarze policzyli

Ostatnie doniesienia dotyczące Mateusza Morawieckiego i jego majątku dały przyczynek do zastanowienia się nad pieniędzmi innych polityków. Dziennikarze money.pl zbadali, który z nich jest najbogatszy. Odpowiedź może być zaskakująca.Mateusz Morawiecki nie posiada wcale największego majątku wśród wszystkich polityków. Są inni, którzy zgromadzili o wiele więcej.

O opozycji we "Wiadomościach" TVP
19.03.2022 08:49 Kontrowersyjny materiał w "Wiadomościach" TVP. Zatwierdzenie ratyfikacji Funduszu Odbudowy nazwali "kompromitacją opozycji"

We wczorajszym wydaniu "Wiadomości" TVP poruszono temat senackiego głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Jej zatwierdzenie ogłoszono jako "kompromitację" obozu opozycji. To nie jedyny antyopozycyjny materiał, jaki pojawił się we wczorajszych "Wiadomościach" TVP. "Wiadomości" TVP atakują opozycję Główny program informacyjny państwowej telewizji opisał wczorajsze głosowanie w Senacie, dotyczące ratyfikacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Ustawa została przyjęta bez żadnych poprawek. Wcześniej do treści ustawy zastrzeżenia zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej oraz PSL-u. Chodziło o preambułę, w której zdaniem polityków, nie znalazły się informacje dotyczące sposobu przeznaczania funduszy z Funduszu Odbudowy. Ostatecznie poprawki nie zostały przegłosowane. Wszystko za sprawą dwóch senatorów - Aleksandra Pocieja i Leszka Czarnobaja. Pierwszy zagłosował przeciwko poprawkom, drugi zaś nie stawił się na posiedzeniu. "Wiadomości" TVP poczytały niepowodzenie Koalicji Obywatelskiej i PSL-u jako kompromitację opozycji. W materiale przedstawionym w programie nie szczędzili uszczypliwych określeń pod adresem marszałka Senatu. "Senat Tomasza Grodzkiego"Właśnie w ten sposób we wczorajszym wydaniu "Wiadomości" TVP zdefiniowano izbę wyższą polskiego parlamentu. Uszczypliwości nie brakowało już od samego początku emisji programu. Kompromitacja opozycji w Senacie - tak wieczorne "Wiadomości" rozpoczęła Edyta Lewandowska - Pomimo wysiłków marszałka Grodzkiego Fundusz Odbudowy przyjęty bez poprawek - dodała. W programie zaznaczono, że Polska ma być jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie ratyfikował dotąd ustawy dotyczącej Funduszu Odbudowy, "pozwalającej uruchomić miliardy Euro". Wstydliwe ostatnie miejsce Polski to efekt prac Senatu Tomasza Grodzkiego, który od kilkunastu dni przeciąga prace nad kilkuzdaniową ustawą - przekonywała prezenterka "Wiadomości" TVP. Do opozycji odnoszono się również w poprzednim reportażu programu informacyjnego, który zatytułowano "Klęska opozycji, Turów będzie działać". Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Brat zabójcy 11-letniego Sebastianka zabrał głosMichał Cholewiński kończy współpracę z TVP. Znalazł nowe stanowiskoNie żyje trener personalny Artur Ligęska. O swoich traumatycznych przeżyciach z przeszłości napisał dwie książkiŹródło: Radiozet.pl, "Wiadomości" TVP1

Jan Filip Libicki otrzymał pogróżki
19.03.2022 08:47 Jan Filip Libicki nie poparł kandydata PiS na RPO. Teraz senator z niepełnosprawnością dostaje pogróżki

Jan Filip Libicki otrzymał sms z pogróżkami po tym, jak mimo wcześniejszej deklaracji poparcia kandydata PiS-u na RPO zdecydował się wstrzymać od głosu. Senatorowi z niepełnosprawnością zagrożono, że jego wózek "może mieć awarię". Jan Filip Libicki oświadczył, że nie zamierza zgłaszać sprawy na policję. Sympatyk PiS grozi Janowi Filipowi Libickiemu?Podczas czwartkowego głosowania w Senacie odrzucono kandydaturę reprezentanta PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. 49 senatorów zagłosowało przeciwko niemu, 48 za, a 2 wstrzymało się od głosu. Wśród tych ostatnich znalazł się senator Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jan Filip Libicki. Początkowo polityk deklarował poparcie dla Wróblewskiego, który przekonać miał go swoimi poglądami dotyczącymi aborcji embriopatologicznej. Ostatecznie Libicki postanowił zmienić zdanie i podczas czwartkowego głosowania wstrzymał się od głosu. Wynik oznacza, że Sejm powtórnie, już po raz piąty, wskazać będzie musiał kandydata na stanowisko RPO. Jan Filip Libicki prawdopodobnie nie spodziewał się jakie przykrości czekają go po zawieszeniu swojego głosu. Polityk otrzymać miał od sympatyka PiS sms z odrażającymi pogróżkami. Skandaliczna wiadomośćReprezentujesz ludzi nie siebie nie bądź taki mądry jak wózek będzie miał awarie - to treść sms'a jakiego otrzymać miał senator PSL. Zwolennik @pisorgpl w smsie do mnie przed chwilą po wczorajszym głosowaniu ws. #RPO : Reprezentujesz ludzi nie siebie nie bądź taki mądry jak wózek będzie miał awarie @nowePSL— Jan Filip Libicki (@jflibicki) May 14, 2021 Polityk przyznał, że podobne groźby otrzymywać miał w mediach społecznościowych już wcześniej, gdy zadeklarował swoje poparcie dla kandydata PiS-u. Teraz zmienić się miał jedynie nadawca. - Żeby być uczciwym, muszę jednak powiedzieć, że gdy opinia publiczna dowiedziała się, że rozważam poparcie posła Wróblewskiego, to z drugiej strony dostawałem podobne wiadomości, tylko że wysyłane na Facebooku i e-mailem - powiedział Jan Filip Libicki - Wtedy było tego więcej - zaznaczył. Jak przyznał, o incydencie nie zamierza informować służb. - Ja tego zgłaszać nie będę - powiedział - Jeśli policja sama się do mnie w tej sprawie zgłosi, będę z nią współpracował. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Morawiecki snuł opowieść o rozwoju Polski. Ekspertka rzuciła okiem i nie zostawiła wątpliwościNiewiarygodne doniesienia o prywatnej willi Andrzeja Dudy. W tle ogromne pieniądzePiS po cichu przepycha fatalną dla Polaków ustawę. Działania na masową skalę, stracimy wszyscyŹródło: Wp.pl, Twitter.com

TVP orędzie
19.03.2022 08:45 Dyskretny cios w TVP. O 20 widzowie zobaczą specjalne orędzie

Izba wyższa polskiego parlamentu, którą jest Senat, od ostatnich wyborów nazywana jest "bezpiecznikiem" dla polskiej demokracji. Wynika to z faktu, że większość mandatów senackich objęli przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań. W wyniku rozmów udało im się wyznaczyć kandydata Platformy Obywatelskiej Tomasza Grodzkiego do pełnienia funkcji Marszałka Senatu. Postanowił on skorzystać ze swojego przywileju i zaplanować kolejne orędzie, które zobaczymy na antenie telewizji publicznej.TVP: Co zobaczymy w orędziu Grodzkiego?Wśród wielu konfliktów trawiących Polskę możemy wyłonić te, które najbardziej odbijają się na naszym życiu. Jest nim na przykład kwestia wyborów oraz sposobu ich organizacji. Sprawa ta podzieliła nie tylko partie opozycyjne, ale też obóz władzy. Skutkowało to między innymi podaniem się do dymisji wicepremiera Jarosława Gowina. Prawo i Sprawiedliwość prze do głosowania, chcąc zorganizować je 10 maja drogą korespondencyjną. Pomysł ten komentowało wielu ekspertów, w tym specjaliści z WHO. Propozycja głosowania "zdalnego" trafiła do Senatu, gdzie rozpatrywana będzie pod czujnym okiem Marszałka Grodzkiego. To właśnie w tej sprawie zabierze głos w swoim wystąpieniu. Możliwe, że Marszałek powtórzy w TVP swoje stanowisko, w którym zdecydował, że Senat nie ma zamiaru dokonywać blokady prac parlamentu. Podkreślił on jednak, że ma zamiar osobiście przypilnować tego, żeby prace nad projektem o wyborach korespondencyjnych rozpatrzyć jak najstaranniej. Tomasz Grodzki ma na to aż 30 dni, swoje orędzie wygłosi na antenie TVP już w piątek o godzinie 20-stej. Jak wiadomo, Telewizja Polska nigdy nie pozostawała mu sprzyjającą. Marszałek ma jednak pełne prawo, aby na antenie zwrócić się do wszystkich Polek i Polaków.Źródło: Twitter / Senat RP

Psychiatria dziecęca
19.03.2022 08:43 Posłowie PiS odrzucili poprawkę dot. psychiatrii dziecięcej

12 stycznia senatorzy Koalicji Obywatelskiej, PSL-u i Lewicy przegłosowali poprawkę do budżetu, zakładającą przekazanie 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcąWówczas od głosu wstrzymali się senatorowie PiS-u, w tym wiceminister zdrowia, Waldemar KraskaDziś sejmowa komisja finansów odrzuciła inicjatywę. Pieniądze na psychiatrię dziecięcą przepadły"Posłowie PiS w tej chwili odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80mln zł na psychiatrię dziecięcą!" - przekazała uczestniczka komisji, Marta Golbik.‼️Posłowie PiS w tej chwili odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80mln zł na psychiatrię dziecięcą!To jak jest @StKarczewski @michaldworczyk? Chcecie pomóc, czy nie chcecie? pic.twitter.com/9c8eBRic12— Marta Golbik (@MGolbik) January 19, 2021

wtv
19.03.2022 08:41 Ile zarabiają politycy? I czy dostają pieniądze za występ w telewizji?

Ile zarabiają politycy? Kwota uzależniona jest od obejmowanego stanowiska. Niektórzy politycy, jak chociażby eurodeputowani, rzeczywiście zarabiają duże sumy, jak na polskie warunki. W porównaniu do nich wysokość pensji szeregowego posła, choć dużo wyższa od średniej krajowej, nie powala.

wtv
19.03.2022 08:36 Zasiłek solidarnościowy nie dla wszystkich i w innej formie? Właśnie pojawiły się poprawki

Przez wzgląd na wysokie zagrożenie epidemiologiczne, nasz rząd został zmuszony do podjęcia radykalnych decyzji. Ścisły reżim sanitarny oraz zamrożenie gospodarki były niektórymi z nich. Chcąc pomóc potrzebującym Polkom i Polakom, Rada Ministrów stale poszerzała ofertę socjalną. Zasiłek solidarnościowy, wyższe wsparcie dla bezrobotnych czy bon turystyczny to jedynie namiastka propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Najnowsze doniesienia wskazują, że ważna inicjatywa Zjednoczonej Prawicy może zostać znacznie zmieniona. Padły konkretne poprawki.Zasiłek solidarnościowy przeszedł znaczną zmianę? Przedstawiono poprawkiSenat RP zorganizował wspólne posiedzenie Komisji: Rodziny, Polityki Senioralnej, Budżetu i Finansów Publicznych. Rozpatrywali oni projekt dotyczący wprowadzenia zasiłku solidarnościowego. Celem inicjatywy jest przeciwdziałanie skutkom COVID-19. Zgromadzeni senatorowie przyjęli konkretne poprawki, które wpłyną na ostateczny kształt ustawy. Ku zdziwieniu opinii publicznej, jedną z nich zgłosił przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Przegłosowane uwagi nie pozostawiają złudzeń. Prezydencki projekt może przejść znaczną metamorfozę. Zasiłek solidarnościowy został uchwalony przez Sejm na samym początku czerwca. Ustawa musi przejść przez Senat i kolejne głosowania sejmowe. Wnioski senatorów Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości odnoszą się między innymi do sytuacji cudzoziemców w naszym kraju. Parlamentarzyści postulują, aby cudzoziemiec pobierający zasiłek dla bezrobotnych otrzymywał dodatek solidarnościowy w wysokości różnicy między tym dodatkiem a zasiłkiem. Reszta zmiany dotyczy kwestii stricte legislacyjnych. Źródło: [Senat.gov.pl]

wtv
19.03.2022 08:35 Marszałek Senatu ujawnił swój majątek. Znamy oświadczenie Tomasza Grodzkiego

Sylwester Ruszkiewicz z Wirtualnej Polski przeanalizował oświadczenie majątkowe Tomasza Grodzkiego. Dziennikarz zwrócił uwagę przede wszystkim na roczne zarobki polityka, wokół których powstało najwięcej wątpliwości ze strony prawicowych mediów. Oświadczenie majątkowe Tomasza Grodzkiego Tomasz Grodzki wypełnił swoje oświadczenie pod koniec maja. Według informacji w nim przedstawionych na swoim koncie polityk posiada oszczędności w aż czterech różnych walutach. Na jego koncie znajduje się 133 tys. zł, 13 400 euro, 12 500 dolarów oraz 12 500 franków szwajcarskich. Według aktualnego kursu powyższych walut składa się to na łączną kwotę ponad 294 tys. złotych. Ponadto, posiada on również akcje spółek giełdowych, które oszacowane są na 34 560 zł. Marszałek posiada także kilka nieruchomości, do których zalicza się szeregowiec o powierzchni 120 metrów kwadratowych, działka 199 metrów kwadratowych (wraz z żoną). Dodatkowo małżeństwo na zasadach współwłasności posiada 70-metrowe mieszkanie oraz działkę budowlaną o powierzchni 2 7500 metrów kwadratowych. Łączna wartość wszystkich nieruchomości wycenione są na prawie milion złotych. Zarobki Tomasza Grodzkiego? Jak podaje Wirtualna Polska, dzięki prowadzeniu indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej Tomasz Grodzki osiągnął w 2019 roku przychód o wartości 214 066 oraz dochód wynoszący 135 927,01 zł.Pozostałe dochody marszałka Senatu wyniosły 243 tys. złotych. Zaliczają się do nich umowa o pracę – 175 tys. zł, umowa zlecenie 31 748 zł, prawa autorskie – 2849,52 zł oraz diety senackie – 31 tys. zł oraz diety wyjazdowe w wysokości 1400 zł. Ponadto, Tomasz Grodzki zdecydował się również ujawnić zarobki swojej małżonki Joanny, która pełni zawód okulistki. W 2019 roku kobieta zarobiła 61 660 zł. Jeśli chodzi o inwestycje powyżej 10 tys. złotych, marszałek posiada samochód Jaguar XF, który posiada na zasadzie wynajmu długoterminowego.Źródło: [Wirtualna Polska]

wtv
19.03.2022 08:34 Była szefowa Wiadomości TVP ujawniła porażające kulisy politycznych roszad. Za ile można kupić posła?

Temat podwyżek dla polskich polityków przynajmniej na moment zsolidaryzował polskie społeczeństwo. Niezależnie od wyznawanych poglądów czy sympatii politycznych zdecydowana część obywateli wyraziła swe oburzenie wobec projektu rządzących, zakładającego zwiększenie uposażeń dla posłów, senatorów, ministrów oraz prezydenta. Po raz pierwszy w historii pensję za swoją działalność otrzymać miałaby również pierwsza dama. Posłowie, którzy przed kilkoma dniami przegłosowali ustawę, najwyraźniej nie podzielają zdania obywateli, według których czas recesji wywołany epidemią koronawirusa nie jest najlepszym momentem na podobne zabiegi.

wtv
19.03.2022 08:33 Senatorowie wydają krocie na paliwo. O takich sumach zwykły Polak może pomarzyć

Fakt przyjrzał się sprawozdaniom z wydatków biur senatorskich za pierwsze dwa miesiące nowej kadencji. Okazuje się, że aż 10 senatorów przekroczyło limit 5 tys. złotych na paliwo, co oznacza, że każdy z nich przejechał średnio 7 tys. kilometrów.Kolosalne wydatki na paliwo senatorów Według wyliczeń „Faktu” zsumowana odległość, jaką można by pokonać za pieniądze wydane przez dziesięciu senatorów pozwoliłaby na przejechanie 65 tys. kilometrów, co jest równoznaczne z możliwością okrążenia kuli ziemskiej aż 1,5-krotnie. Rekordzistą został senator PO Robert Dowhan, którego wydatki na paliwo wyniosły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 5,8 tys. zł. Ponadto, wydał on na taksówki 1858 zł. W rozmowie z „Faktem” polityk wyjaśnił, skąd tak duża kwota. „Mieszkam w Zielonej Górze, 500 km do Warszawy w jedną stronę trzeba jakoś pokonać. Nie zawsze lata się samolotem. A jeśli chodzi o taksówki, to raz czy dwa zdarzyło nam się taksówką wracać po odwołaniu samolotu, czy jak byliśmy na obchodach w Gdańsku” – tłumaczy Dowhan.Najwyższe wydane kwoty na paliwo Według wyliczeń „Faktu” w „rankingu” tuż za Robertem Dowhanem znajduje się kolejny polityk Platformy Obywatelskiej, Sławomir Rybicki, który na paliwo wydał tylko o 10 groszy mniej (5850,60 zł).Taką samą kwotę na dojazdy przeznaczyła Dorota Tobiszowska z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród siódemki senatorów, którzy najwięcej wydali na paliwo w ciągu dwóch miesięcy znaleźli się również: Wojciech Ziemniak (PO) – 5686,86 zł, Leszek Czarnobaj (PO) – 5683,44 zł, Bogdan Klich (PO) – 5181,96 zł oraz Margareta Budner (PiS) – 5135,99 zł. Źródło: [„Fakt”]

wtv
19.03.2022 08:32 Ostra awantura w Senacie. O krok od wyprowadzenia przez Straż Marszałkowską

Izba wyższa polskiego parlamentu wywołała do tablicy przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Senat domagał się przekazania informacji w sprawie podejmowanych przez resort aktywności. Jak podaje "Wirtualna Polska", Bogdan Klich oraz Marcin Bosacki byli niezadowoleni z pracy Zbigniewa Raua. Wskazywali, że ministerstwo traci coraz więcej kompetencji. Politycy Koalicji Obywatelskiej krytykowali zlikwidowanie działu do spraw polityki europejskiej oraz ekonomii. Senatorowie uskarżali się też na wyjątkowo zły stan ambasad.

wtv
19.03.2022 08:29 Wyciągnięto słowa Lecha Kaczyńskiego stojące w jednoznacznej sprzeczności z ostatnią decyzją PiS-u. Co zrobi władza?

36 senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie poparło projektu Lewicy w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 rokuPolitycy PiS po raz kolejny mówią o "neobolszewizmie"O wadze ruchu przed ponad dekadą mówił jednak sam Lech KaczyńskiZa nami głosowanie Senatu "w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku oraz poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą". Jego wyniki z niejaką perfekcją obrazują pękniecie, jakie obserwujemy na polskiej scenie politycznej.Jak wskazuje OKO.press, za przyjęciem uchwały głosowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej (od głosu wstrzymał się Andrzej Kobiak; Antoni Mężydło był przeciw), niezależni, PSL oraz członkowie klubu, który zainicjował projekt – Lewicy. Przeciw zagłosowało 37 senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

wtv
19.03.2022 08:27 Senat wznowił obrady. Trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera

Przygotowana przez rząd i przyjęta przez Sejm ustawa budżetowa na bieżący rok zakłada maksymalną wysokość deficytu na poziomie 82,3 mld zł przy dochodach w wysokości 404,4 mld zł i wydatkach w wysokości 486,7 mld zł. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, według ministerstwa finansów tak wysoki deficyt pokryje wydatki na inwestycje wzmacniające rozwój gospodarki osłabionej przez pandemię koronawirusa i pozwoli sfinansować priorytetowe, społeczno-gospodarcze działania rządu.Podczas poniedziałkowych obrad senator PiS Grzegorz Bierecki złożył wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek, argumentując, że części z nich nie da się ich zrealizować, nie podnosząc podatków, a reszta jest zbyt małej wagi, aby z tego powodu odsyłać ustawę z powrotem do Sejmu. Po zgłoszeniu poprawek przez niemal 40 senatorów ustawa trafiła jednak pod obrady senackiej Komisji Budżetu i Finansów PublicznychSpośród 20 poprawek do ustawy budżetowej zarekomendowanych przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych 18 ma charakter merytoryczny. We wtorek rano komisja zajęła się rozpatrywaniem poprawek, rekomendując Sejmowi przyjęcie 110 spośród 113 finalnie zgłoszonych poprawek.Poza poprawkami zgłoszonymi dzień wcześniej rozpatrywano również zgłoszone przez senatorów podczas prac plenarnych poprawki dotyczące przede wszystkim lokalnych inwestycji takich jak budowy dróg czy szpitali. Na trwającym od godziny 11 we wtorek posiedzeniu Senatu ma się odbyć głosowanie w sprawie ustawy budżetowej na rok 2021.

wtv
19.03.2022 08:26 "PiS przejmuje się tylko sobą". Wsparcia dla dzieci i młodzieży nie będzie. Mamy odpowiedź wicemarszałek Senatu

12 stycznia senatorka apelowała do parlamentarzystów o przyjęcie poprawki, przekazującej 80 mln zł na psychiatrię dziecięcąDziś podczas sejmowej komisji finansów posłowie PiS odrzucili inicjatywę izby wyższej"PiS przejmuje się tylko sobą" - przekazała naszej redakcji Morawska-Stanecka- To jest skandal, biorąc pod uwagę, że przedstawiciele PiS tłumaczyli się po tym głosowaniu. Głos zabierał także sam prezydent. Wszyscy mówili, że psychiatrię trzeba wesprzeć. Pan senator Jan Maria Jackowski mówił, że będzie namawiał kolegów w Sejmie do głosowania za tą poprawką. I jak wyszło? Wyszło jak zawsze - usłyszeliśmy. - PiS przejmuje się tylko sobą - komentuje Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, autorka senackiej poprawki

wtv
19.03.2022 08:26 "Wstyd, hańba, kompromitacja", "potwarz dla wszystkich dzieci, wymagających pomocy". Głosy po decyzji polityków PiS ws. dofinansowania psychiatrii dziecięcej

12 stycznia Senat, na wniosek Morawskiej-Staneckiej, przegłosował poprawkę, przyznającą 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą19 stycznia komisja sejmowa odrzuciła propozycję głosami Prawa i Sprawiedliwości"wstyd, hańba, kompromitacja" - komentuje Janusz Schwertner. "To jest kwota, która pozwoliłaby stworzyć dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w województwach, w których nie ma go obecnie w ogóle" - dodaje Dominik KucJednogłośne stanowisko parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy uargumentował senator Michał Mróz. Zdaniem polityka problem psychiatrii dziecięcej nie leży w niedofinansowaniu, a w niskiej jakości usług publicznych, jednak Wicemarszałkini Senatu przekazała naszej redakcji, iż członkowie Prawa i Sprawiedliwości mieli chować głowy w piasek. - Przedstawiciele PiS tłumaczyli się po tym głosowaniu. Głos zabierał także sam prezydent. Wszyscy mówili, że psychiatrię trzeba wesprzeć. Pan senator Jan Maria Jackowski mówił, że będzie namawiał kolegów w Sejmie do głosowania za tą poprawką - usłyszeliśmy

wtv
19.03.2022 08:23 Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. wyższego zwiększenia emerytur najuboższych seniorów

Już na początku roku Zjednoczona Prawica rozpoczęła pracę nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sejm w pierwszym czytaniu przyjął przepisy, powiększające świadczenia o 4,24%. Najniższe emerytury miały przy tym wynieść o 50,88 złotego więcej niż dotychczas. 21 stycznia propozycję przedłożono do Senatu, który chciał podnieść najniższe uposażenia nie o 50,88, a o 70 zł (tj. sama podwyżka z racji waloryzacji nie mogłaby być niższa niż 70 zł).

wtv
19.03.2022 08:23 RMF: Duda "chce poszerzyć swoje kompetencje". Duże emocje wokół projektu ws. skargi nadzwyczajnej

Jak tłumaczy prezydent Andrzej Duda, przedłożona ustawa o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym ma na celu wprowadzenie zmian, które zostały dostrzeżone w praktyce stosowania ustawy. Chodzi o wybór Prezesa Sądu Najwyższego, a także wydłużenie czasu na skorzystanie ze skargi nadzwyczajnejO 14:30 odbyło się pierwsze czytanie projektu. Zgłoszono wniosek o odrzucenie przepisów, jednak nie udało się go przeprocedować. Zjednoczona Prawica była jednogłośnaW tym samym czasie procedowano także projekt Senatu, który dotyczył jedynie instytucji skargi nadzwyczajnej. Propozycja upadła w pierwszym głosowaniuPrezydent chce uzupełnić tryb wyboru kandydatów na urząd Prezesa Sądu Najwyższego poprzez wyznaczenie specjalnego kworum, niezbędnego do przeprowadzenia głosowania. Andrzej Duda chce, by wymagana była obecność co najmniej 2/3 członków zgromadzenia. W przypadku skargi nadzwyczajnej chodzi o wydłużenie czasu na jej wniesienie. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem skorzystanie z ostatniej drogi prawnej już w kwietniu będzie niemożliwe dla orzeczeń sprzed ponad 20 lat. Należy zaznaczyć, że brak kworum podczas pierwszego posiedzenia obniża próg do 1/2 członków zgromadzenia. Ponowna absencja wymaganej grupy sędziów obniża próg do 1/3 sędziów Sądu Najwyższego.

wtv
19.03.2022 08:23 Sejm zdecydował: 14. emerytura nie dla każdego seniora

Sejm nie przyjął żadnej z poprawek Senatu w ustawie dotyczącej wypłacania czternastek w 2021 rokuDodatkowego świadczenia nie otrzyma około 500 tys. emerytówSenat proponował m.in. zniesienie progu dochodowego, po którego przekroczeniu wysokość czternastej emerytury będzie pomniejszana. Wskazywano, że podobne różnicowanie seniorów nie ma żadnego uzasadnienia, wskazuje serwis TVN24.Ich sytuacja życiowa jest podobna, generalnie są to emeryci lub renciści, osoby nieczynne zawodowo ze względu na wiek i stan zdrowia oraz przyczyny, które spowodowały konieczność bycia poza rynkiem pracy, ustawa zaś w brzmieniu przyjętym przez Sejm, przyznając jednorazowe świadczenie pieniężne, stwarza wśród uprawnionych dalsze podziały, które nie są uzasadnione, czytamy w przytaczanym przez portal stanowisku senatorów.

Senator PiS pod tlenem
19.03.2022 08:19 Były senator obozu rządzącego leży w szpitalu podłączony do tlenu. "Niemieckie media i lewackie trolle opętane przez diabła"

Waldemar Bonkowski trafił do szpitala, w którym został podłączony do tlenuByły senator PiS przekonywał w zamieszczonym na Facebooku wpisie, że jego przeciwnicy z pewnością życzą mu teraz śmierciJeszcze na początku miesiąca w przestrzeni publicznej pojawiły się zarzuty wobec polityka, dotyczące znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwemZnany z niezwykle kontrowersyjnych poglądów były senator PiS, nawet ze szpitalnego łóżka zdecydował się złorzeczyć swoim przeciwnikom.

Polityk PiS i WOŚP
19.03.2022 08:19 Polityk PiS kpił z WOŚP-u. Teraz sam korzysta ze sprzętu Owsiaka?

Były polityk PiS Waldemar Bonkowski trafił do szpitala i podłączony został do tlenuNa zdjęciu zamieszczonym przez polityka zauważyć możemy czerwone serduszko - logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyJeszcze jakiś czas temu Bonkowski otwarcie kpił z fundcji Jerzego OwsiakaTo jak to w końcu jest z tym WOŚP-em? - chciałoby się zapytać byłego polityka PiS.

W czasie obrad Senatu doszło do niecodziennego zdarzenia
19.03.2022 08:17 Nie wiedział, że ma włączony mikrofon. Przekleństwa w Senacie

Nagranie z Senatu, gdzie obejrzeć można nietypowy popis jednego z polityków — zaskakuje. Zaledwie kilka sekund sprawiło, iż wiele osób biorących udział w istotnych uzgodnieniach wyższej izby parlamentu nie mogło opanować śmiechu. Trudno się im dziwić.Podobne wydarzenia nie należą do codzienności w polskim Senacie. Dodatkowo udowadniają, że w profesjonalnym podejściu do pracy zdalnej politycy mają jeszcze sporo do nadrobienia.

W Senacie odbyło się seminarium na temat transportu publicznego.
19.03.2022 08:17 Wpadka w parlamencie. Uczestnik spotkania nie wiedział, że wszyscy go słyszą

Piątkowe seminarium Parlamentarnego Zespołu ds. Zbiorowego Transportu Publicznego oraz Inwestycji Kolejowych i senackiej Komisji Infrastruktury z udziałem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego nosiło tytuł „Funkcjonowanie i przyszłość transportu publicznego w Polsce".

  • 1
  • 2