wtv.pl > Polityka > Roszady kadrowe w szeregach straży marszałkowskiej. Nowa ustawa skusiła w 2020 roku aż 55 funkcjonariuszy?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:18

Roszady kadrowe w szeregach straży marszałkowskiej. Nowa ustawa skusiła w 2020 roku aż 55 funkcjonariuszy?

W 2020 roku z szeregów straży marszałkowskiej Sejmu odeszło ponad 50 funkcjonariuszy
Piotr Molecki/East News

Niemal jedna trzecia wszystkich członków straży marszałkowskiej Sejmu i Senatu zrezygnowała z pracy w 2020 roku. Szefowa Kancelarii Sejmu przyznaje, że rotacja jest. Czy bezpieczeństwo polityków i całego parlamentu jest niezagrożone?

Doniesienia z korytarzy sejmowych mogą zaniepokoić. Straż marszałkowska przeszła spore zmiany kadrowe.

Głównym problemem przyciągającym uwagę obserwatorów jest fakt, że w 2020 roku z pracy odeszło aż 55 funkcjonariuszy. Z pracy odeszło zatem około 34 proc. całej kadry, gdyż straż marszałkowska liczy około 160 strażników.

Sejm: masowe odejścia ze straży marszałkowskiej

Praca straży marszałkowskiej to nie tylko prezentowanie się w mundurach na korytarzach sejmowych i sali plenarnej. Strażnicy nieustannie dbają o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie.

Wraz z doniesieniami na temat masowych odejść ze straży marszałkowskiej pojawiły się pytania, czy ciągłość zapewniania bezpieczeństwa m.in. ministrom została utrzymana.

Na około 160 strażników z pracy w 2020 roku odeszło 55. W porównaniu do 2019 roku jest to aż o 47 osób więcej.

Spore roszady w szeregach straży marszałkowskiej potwierdzone

- Jak najbardziej rotacja jest - przekazała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Luki wypełnić mieli już nowi funkcjonariusze. Szefowa Kancelarii Sejmu przekazała, że w zeszłym roku pojawiło się 57 nowych strażników. Podkreślić należy, że zanim opanują oni zasady pracy w parlamencie minie trochę czasu.

Funkcjonowanie straży marszałkowskiej obwarowane jest wieloma zasadami, których młodzi adepci muszą się jeszcze nauczyć. Jerzy Dziewulski, były szef ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego, ale także były poseł i antyterrorysta nie ukrywa, że ta sytuacja jest problematyczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

W swojej wypowiedzi dla "Rz" podkreśla, że nowoprzyjęci funkcjonariusze straży marszałkowskiej nawet przez dwa lata opanowywać będą zasady oraz sposób pracy formacji. - Wymaga się [...] odpowiednich relacji z politykami i podejmowania decyzji w oparciu na długoletnim doświadczeniu - przekazuje Jerzy Dziewulski.

Najbardziej martwi jednak ocena byłego antyterrorysty względem ciągłości działania straży marszałkowskiej. Jerzy Dziewulski wskazał, że obecnie w szeregach sejmowej straży nie powinno dochodzić do gwałtownych rotacji. Związane jest to z faktem, iż rzeczywista liczba funkcjonariuszy od tej zakładanej przez polityków różni się praktycznie o połowę - [...] każda wyspecjalizowana jednostka policyjna przy takiej wymianie po prostu by leżała.

Znane są prawdopodobne przyczyny masowych odejść ze straży marszałkowskiej

- Ustawa o Straży Marszałkowskiej pozwoliła funkcjonariuszom odejść na zasłużoną emeryturę - wyjaśniała Agnieszka Kaczmarska.

Nieoficjalne informacje podawane przez "Rzeczpospolitą" wskazują, że świadczenia przy wcześniejszej emeryturze gwarantowane przez nową ustawę dla straży marszałkowskiej gwarantować mają nawet od 6,5 tys. do nawet 12,5 tys. złotych. Jak podaje "Rz" policjanci liczyć mogą na średnią emeryturę wynoszącą około 3,9 tys. złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rzeczpospolita, onet.pl, wp.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Tagi: Senat Sejm
Powiązane