wtv.pl > Polityka > Senat wznowił obrady. Trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:27

Senat wznowił obrady. Trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera

wtv
WTV.pl

Przygotowana przez rząd i przyjęta przez Sejm ustawa budżetowa na bieżący rok zakłada maksymalną wysokość deficytu na poziomie 82,3 mld zł przy dochodach w wysokości 404,4 mld zł i wydatkach w wysokości 486,7 mld zł

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, według ministerstwa finansów tak wysoki deficyt pokryje wydatki na inwestycje wzmacniające rozwój gospodarki osłabionej przez pandemię koronawirusa i pozwoli sfinansować priorytetowe, społeczno-gospodarcze działania rządu.

Podczas poniedziałkowych obrad senator PiS Grzegorz Bierecki złożył wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek, argumentując, że części z nich nie da się ich zrealizować, nie podnosząc podatków, a reszta jest zbyt małej wagi, aby z tego powodu odsyłać ustawę z powrotem do Sejmu. Po zgłoszeniu poprawek przez niemal 40 senatorów ustawa trafiła jednak pod obrady senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Spośród 20 poprawek do ustawy budżetowej zarekomendowanych przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych 18 ma charakter merytoryczny. We wtorek rano komisja zajęła się rozpatrywaniem poprawek, rekomendując Sejmowi przyjęcie 110 spośród 113 finalnie zgłoszonych poprawek.

Poza poprawkami zgłoszonymi dzień wcześniej rozpatrywano również zgłoszone przez senatorów podczas prac plenarnych poprawki dotyczące przede wszystkim lokalnych inwestycji takich jak budowy dróg czy szpitali. Na trwającym od godziny 11 we wtorek posiedzeniu Senatu ma się odbyć głosowanie w sprawie ustawy budżetowej na rok 2021

Posiedzenie Rady Ministrów

Równolegle trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Jak podaje bankier.pl, posiedzenie ma być poświęcone projektowi ustawy o służbie zagranicznej, regulującemu zadania, organizację i sposób funkcjonowania tej służby, jak również prawa i obowiązków zatrudnionych w niej osób.

Rada Ministrów ma także rozpatrywać nowelizację ustawy, która implementuje do obowiązującego w Polsce prawa unijne przepisy dotyczące zapobiegania sytuacjom, kiedy system finansowy wykorzystywany jest do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Z kolei we wtorek rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki wspólnie wzięli udział w spotkaniu w ramach Grupy Wyszechradzkiej. - W wymiarze lokalnym kwestie Wyszehradu, kwestie Trójmorza, kwestie polityki wschodniej to są rzeczy, które również stanowią lokalny filar polskiej polityki zagranicznej - mówił w związku z tym marszałek Grodzki.

- Największa zgodność była w kwestii wspierania dążeń wolnościowych i demokratycznych narodu białoruskiego - dodał Grodzki. 

Źródło: wnp.pl, portalsamorzadowy.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Senat
Powiązane