wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Senat wznowił obrady. Trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Po tym, jak w poniedziałek na posiedzeniu plenarnym niemal 40 senatorów zgłosiło poprawki do przyjętego wcześniej przez Sejm budżetu na rok 2021, ustawa budżetowa wróciła do senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. We wtorek

Przygotowana przez rząd i przyjęta przez Sejm ustawa budżetowa na bieżący rok zakłada maksymalną wysokość deficytu na poziomie 82,3 mld zł przy dochodach w wysokości 404,4 mld zł i wydatkach w wysokości 486,7 mld zł

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, według ministerstwa finansów tak wysoki deficyt pokryje wydatki na inwestycje wzmacniające rozwój gospodarki osłabionej przez pandemię koronawirusa i pozwoli sfinansować priorytetowe, społeczno-gospodarcze działania rządu.

Podczas poniedziałkowych obrad senator PiS Grzegorz Bierecki złożył wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek, argumentując, że części z nich nie da się ich zrealizować, nie podnosząc podatków, a reszta jest zbyt małej wagi, aby z tego powodu odsyłać ustawę z powrotem do Sejmu. Po zgłoszeniu poprawek przez niemal 40 senatorów ustawa trafiła jednak pod obrady senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Spośród 20 poprawek do ustawy budżetowej zarekomendowanych przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych 18 ma charakter merytoryczny. We wtorek rano komisja zajęła się rozpatrywaniem poprawek, rekomendując Sejmowi przyjęcie 110 spośród 113 finalnie zgłoszonych poprawek.

Poza poprawkami zgłoszonymi dzień wcześniej rozpatrywano również zgłoszone przez senatorów podczas prac plenarnych poprawki dotyczące przede wszystkim lokalnych inwestycji takich jak budowy dróg czy szpitali. Na trwającym od godziny 11 we wtorek posiedzeniu Senatu ma się odbyć głosowanie w sprawie ustawy budżetowej na rok 2021

Posiedzenie Rady Ministrów

Równolegle trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Jak podaje bankier.pl, posiedzenie ma być poświęcone projektowi ustawy o służbie zagranicznej, regulującemu zadania, organizację i sposób funkcjonowania tej służby, jak również prawa i obowiązków zatrudnionych w niej osób.

Rada Ministrów ma także rozpatrywać nowelizację ustawy, która implementuje do obowiązującego w Polsce prawa unijne przepisy dotyczące zapobiegania sytuacjom, kiedy system finansowy wykorzystywany jest do prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Z kolei we wtorek rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki wspólnie wzięli udział w spotkaniu w ramach Grupy Wyszechradzkiej. - W wymiarze lokalnym kwestie Wyszehradu, kwestie Trójmorza, kwestie polityki wschodniej to są rzeczy, które również stanowią lokalny filar polskiej polityki zagranicznej - mówił w związku z tym marszałek Grodzki.

- Największa zgodność była w kwestii wspierania dążeń wolnościowych i demokratycznych narodu białoruskiego - dodał Grodzki. 

Źródło: wnp.pl, portalsamorzadowy.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >