wtv.pl > Społeczeństwo > Senat chce wprowadzić bon turystyczny dla seniorów. Projekt skierowano do Sejmu
Alan Wysocki
Alan Wysocki 27.02.2023 14:31

Senat chce wprowadzić bon turystyczny dla seniorów. Projekt skierowano do Sejmu

Bon turystyczny
Marek BAZAK/East News

Bon turystyczny także dla seniorów? 500 złotych na wakacje już od września, a już w listopadzie wypłata 14. emerytur. Senat już podjął uchwałę. Projekt czeka na decyzję Sejmu.

18 czerwca Senat podjął uchwałę o skierowaniu do Sejmu projektu rozszerzającego bon turystyczny na emerytów i rencistów. Propozycję poparło 54 senatorów, a 43 wstrzymało się od głosu.

Bon o wartości 500 złotych przysługiwałby nie tylko na wypoczynek, ale także na zabiegi rehabilitacyjne.

Bon turystyczny także dla seniorów? Projekt już leży w Sejmie

Podczas posiedzenia senackiej komisji uchwałodawczej, senator Kwiatowski podkreślił, że do 17 grudnia tylko 25% uprawnionych zarejestrowało bony turystyczne. Senator Borowski zaś wnosił o rozszerzenie bonów także na starsze pokolenia.

Według parlamentarzysty opozycji seniorzy są grupą społeczną, która rzadko może pozwolić sobie na wyjazdy. Bon nie tylko wyrównałby szanse, ale także podniósłby dochody pracowników branży turystycznej, dotkniętej epidemią koronawirusa.

- Seniorzy byli bardziej, można powiedzieć, izolowani ze względu na grożące im niebezpieczeństwo. Stąd zwiększenie możliwości wyjazdu na wakacje, na rehabilitację w tym okresie byłoby bardzo pożądane - deklarował Borowski.

Bon nie byłby ograniczony progiem dochodowym. Świadczenie, podobnie jak w przypadku rodzin z dziećmi, byłoby przydzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon turystyczny ma wartość 500 złotych na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, dodatek jest uzupełniany o kolejne 500 złotych.

Obecnie świadczenie można wypłacać wielokrotnie aż do marca 2022 roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne