wtv.pl
Psychiatria dziecęca

WTV

Posłowie PiS odrzucili poprawkę dot. psychiatrii dziecięcej

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Psychiatria dziecięca bez dofinansowania. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości ostatecznie odrzucili inicjatywą senatorów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Decyzja zapadła podczas sejmowej komisji finansów. O głosowaniu poinformowała posłanka Koa

  • 12 stycznia senatorzy Koalicji Obywatelskiej, PSL-u i Lewicy przegłosowali poprawkę do budżetu, zakładającą przekazanie 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą

  • Wówczas od głosu wstrzymali się senatorowie PiS-u, w tym wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska

  • Dziś sejmowa komisja finansów odrzuciła inicjatywę. Pieniądze na psychiatrię dziecięcą przepadły

"Posłowie PiS w tej chwili odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80mln zł na psychiatrię dziecięcą!" - przekazała uczestniczka komisji, Marta Golbik.

Psychiatria dziecięca bez 80 milionów złotych dofinansowania. Poprawka przepadła głosami posłów PiS-u

Wsparcie dla psychiatrii dziecięcej zapowiedział Michał Dworczyk. Wciąż nie wiemy jednak, jakie konkretnie działania mają zostać podjęte. - Za tym programem idą konkretne środki finansowe. O szczegółach będzie mówił w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski - komentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla "Wirtualnej Polski".

Do przyjęcia poprawki zachęcała między innymi wicemarszałkini Senatu, Gabriela Morawska Stanecka. Polityczka Lewicy zwróciła uwagę na potrzebę ratowania systemu ochrony zdrowia. Przeznaczenie pieniędzy na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży mogłoby poprawić kondycję szpitali psychiatrycznych czy też ośrodków terapeutycznych. 

 - Chciałabym zwrócić uwagę na 2 poprawki. Po pierwsze, na tzw. poprawkę psychiatryczną, czyli na dwie pozycje, na zwiększenie nakładów na psychiatryczne skutki COVID, leczenie tych skutków, oraz na psychiatrię dziecięcą. Szanowni Państwo, bardzo wiele było w ubiegłym roku dyskusji na ten temat, było wiele informacji, bardzo tragicznych, dotyczących samobójstw dzieci, prób samobójczych - deklarowała Stanecka.

- Dlatego ta poprawka, którą zaproponowaliśmy, 80 milionów zł na psychiatrię dziecięcą, jest niezwykle zasadna, ponieważ tych 400 lekarzy psychiatrów dziecięcych, którzy są w Polsce, z pewnością nie poradzi sobie z taką liczbą przypadków, jaka będzie - dodawała wicemarszałkini Senatu. 

Przyczyny sprzeciwu wobec inicjatywy Lewicy przedstawił senator Prawa i Sprawiedliwości. Michał Mróz, bo o nim mowa, wskazał, że problem psychiatrii dziecięcej nie ogranicza się do pieniędzy, a do wielu lat zaniedbań.

 - Dzisiaj głównym problemem psychiatrii dziecięcej wbrew pozorom nie jest brak pieniędzy, ale przede wszystkim brak lekarzy. I to jest konsekwencja wielu lat zaniedbań. Bodajże pan senator Ujazdowski mówił, że my w Polsce się przyzwyczailiśmy do niskiej jakości świadczeń publicznych - tłumaczył Mróz.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/Marta Golbik]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >