wtv.pl > Polityka > Posłowie PiS odrzucili poprawkę dot. psychiatrii dziecięcej
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:43

Posłowie PiS odrzucili poprawkę dot. psychiatrii dziecięcej

Psychiatria dziecęca
WTV
  • 12 stycznia senatorzy Koalicji Obywatelskiej, PSL-u i Lewicy przegłosowali poprawkę do budżetu, zakładającą przekazanie 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą

  • Wówczas od głosu wstrzymali się senatorowie PiS-u, w tym wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska

  • Dziś sejmowa komisja finansów odrzuciła inicjatywę. Pieniądze na psychiatrię dziecięcą przepadły

"Posłowie PiS w tej chwili odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80mln zł na psychiatrię dziecięcą!" - przekazała uczestniczka komisji, Marta Golbik.

Psychiatria dziecięca bez 80 milionów złotych dofinansowania. Poprawka przepadła głosami posłów PiS-u

Wsparcie dla psychiatrii dziecięcej zapowiedział Michał Dworczyk. Wciąż nie wiemy jednak, jakie konkretnie działania mają zostać podjęte. - Za tym programem idą konkretne środki finansowe. O szczegółach będzie mówił w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski - komentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla "Wirtualnej Polski".

Do przyjęcia poprawki zachęcała między innymi wicemarszałkini Senatu, Gabriela Morawska Stanecka. Polityczka Lewicy zwróciła uwagę na potrzebę ratowania systemu ochrony zdrowia. Przeznaczenie pieniędzy na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży mogłoby poprawić kondycję szpitali psychiatrycznych czy też ośrodków terapeutycznych. 

 - Chciałabym zwrócić uwagę na 2 poprawki. Po pierwsze, na tzw. poprawkę psychiatryczną, czyli na dwie pozycje, na zwiększenie nakładów na psychiatryczne skutki COVID, leczenie tych skutków, oraz na psychiatrię dziecięcą. Szanowni Państwo, bardzo wiele było w ubiegłym roku dyskusji na ten temat, było wiele informacji, bardzo tragicznych, dotyczących samobójstw dzieci, prób samobójczych - deklarowała Stanecka.

- Dlatego ta poprawka, którą zaproponowaliśmy, 80 milionów zł na psychiatrię dziecięcą, jest niezwykle zasadna, ponieważ tych 400 lekarzy psychiatrów dziecięcych, którzy są w Polsce, z pewnością nie poradzi sobie z taką liczbą przypadków, jaka będzie - dodawała wicemarszałkini Senatu. 

Przyczyny sprzeciwu wobec inicjatywy Lewicy przedstawił senator Prawa i Sprawiedliwości. Michał Mróz, bo o nim mowa, wskazał, że problem psychiatrii dziecięcej nie ogranicza się do pieniędzy, a do wielu lat zaniedbań.

 - Dzisiaj głównym problemem psychiatrii dziecięcej wbrew pozorom nie jest brak pieniędzy, ale przede wszystkim brak lekarzy. I to jest konsekwencja wielu lat zaniedbań. Bodajże pan senator Ujazdowski mówił, że my w Polsce się przyzwyczailiśmy do niskiej jakości świadczeń publicznych - tłumaczył Mróz.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/Marta Golbik]

Tagi: Senat Sejm