wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ostra awantura w Senacie. O krok od wyprowadzenia przez Straż Marszałkowską

1 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podczas obrad parlamentu Senat stał się miejscem poważnego konfliktu. Złożono wniosek o wyprowadzenie wiceministra przez Straż Marszałkowską. Wszystko za sprawą obraźliwych tez, wygłoszonych przez polityka.

Izba wyższa polskiego parlamentu wywołała do tablicy przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Senat domagał się przekazania informacji w sprawie podejmowanych przez resort aktywności. Jak podaje "Wirtualna Polska", Bogdan Klich oraz Marcin Bosacki byli niezadowoleni z pracy Zbigniewa Raua. Wskazywali, że ministerstwo traci coraz więcej kompetencji. Politycy Koalicji Obywatelskiej krytykowali zlikwidowanie działu do spraw polityki europejskiej oraz ekonomii. Senatorowie uskarżali się też na wyjątkowo zły stan ambasad.

Podczas sesji Senatu doszło do awantury. Wnioskowano o wprowadzenie Straży Marszałkowskiej

Obrady prowadzone przez Tomasza Grodzkiego budzą wyjątkowo wielkie emocje. Wszystko przez wzgląd na rozkład sił w polskim parlamencie. Sejm jest rządzony przez Prawo i Sprawiedliwość. Politycy opozycji wspólnymi siłami przejęli władzę w Senacie. Nie wypływa to znacznie na przyjmowane przez Zjednoczoną Prawicę ustawy. Pozwala to jednak przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej na przetrzymanie projektów składanych przez rządzących. Stało się tak podczas awantury o sposób przeprowadzenia wyborów. Opóźnienia Senatu pozwoliły na przesunięcie terminu głosowania.

Senatorowie nazwali Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Ministerstwem Kontaktów Zagranicznych". Resort oraz kompetencje Zbigniewa Raua porównano do "obkurczającej się starej śliwki". Do Senatu w zastępstwie za Raua przybył wiceminister Paweł Jabłoński. Przedstawiciel obozu rządzącego nie był w stanie zapanować nad swoimi nerwami. Wystąpienia senatorów nazwał "żałosnymi". Polityk zarzucał też politykom opozycji osłabianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Przypomniał również działalność ówczesnej premier Ewy Kopacz. Jego zdaniem polityka Prezes Rady Ministrów była "służalcza" wobec Unii Europejskiej. 

Wystąpienie wiceministra spotkało się ze stanowczą reakcją członków Senatu. "Wirtualna Polska" relacjonuje, że politycy próbowali zakłócić oraz przerwać wystąpienie Jabłońskiego. Niezbędna była też interwencja wicemarszałka Kamińskiego. - Mówienie o tym, że pan się zamierza wstydzić za któregoś z senatorów, o tym, co senator powinien, a czego nie powinien robić w Senacie, nie jest pana rolą - próbował uciąć dyskusję podczas obrad Senatu. Polityk zarzucił Jabłońskiemu prowokowanie agresji u uczestników sesji izby wyższej. - Ale apeluję do pana o to, aby pan nie obrażał uczestników tej dyskusji - zwracał uwagę Kamiński.

Podczas dyskusji senatorka Barbara Borys Damięcka zabrała głos. Złożyła wniosek o wezwanie Straży Marszałkowskiej. Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej oczekiwała wyprowadzenia wiceministra przez służby. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Tomasz Grodzki ma podjąć interwencję w sprawie zdarzeń w izbie wyższej. Medium podaje, że marszałek Senatu osobiście spotka się z przedstawicielami rządu. - Do tej pory nie słyszałem, aby ktoś w randze wiceministra, zamiast udzielać informacji, strofował, pouczał senatorów - ocenił obrady w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Bogdan Klich.

Źródło; [Wirtualna Polska/Gazeta Wyborcza]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >