wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyciągnięto słowa Lecha Kaczyńskiego stojące w jednoznacznej sprzeczności z ostatnią decyzją PiS-u. Co zrobi władza?

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Senatorowie PiS sprzeciwili się upamiętnieniu rewolucji z 1905 roku, odrzucając uchwałę zainicjowaną przez Lewicę. Co ciekawe, o znaczeniu wspomnianego zrywu narodowego mówił przed ponad dekadą prezydent Lech Kaczyński. Obóz rządzący grzmi t

  • 36 senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie poparło projektu Lewicy w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku

  • Politycy PiS po raz kolejny mówią o "neobolszewizmie"

  • O wadze ruchu przed ponad dekadą mówił jednak sam Lech Kaczyński

Za nami głosowanie Senatu "w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku oraz poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą". Jego wyniki z niejaką perfekcją obrazują pękniecie, jakie obserwujemy na polskiej scenie politycznej.

Jak wskazuje OKO.press, za przyjęciem uchwały głosowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej (od głosu wstrzymał się Andrzej Kobiak; Antoni Mężydło był przeciw), niezależni, PSL oraz członkowie klubu, który zainicjował projekt – Lewicy. Przeciw zagłosowało 37 senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

PiS przeciw upamiętnieniu rewolucji

W tekście uchwały senatorowie wskazywali, że rewolucja "była zrywem społeczeństwa w obronie wartości narodowych i praw społecznych, zwróciła się przeciwko carskiemu absolutyzmowi oraz wyzyskowi ze strony kapitalistów i obszarników".

Zaznaczono ponadto, że zainicjowane przez ówczesną lewicę wydarzenia "miały charakter niepodległościowy i społeczny, a zwalczały je środowiska endeckie, obszarników i kapitalistów".

Sprawę zdecydowanie inaczej widzieli najwyraźniej członkowie klubu PiS.

Dmowski kontra Piłsudski

Warto pamiętać, że wspomniana rewolucja nie dotyczyła jedynie polskich ziemi. W naszym kraju zaistniała przede wszystkim dzięki zarządzanej przez Józefa Piłsudskiego Polskiej Partii Socjalistycznej. "W takiej chwili, kiedy przewrót jest możliwy, my milczymy i sami dobijamy kwestię polską. Nam milczeć teraz nie wolno!", mówił wówczas cytowany przez OKO.press przyszły marszałek, dodając, że gdy społeczeństwo jest bierne i polega na zrządzeniach losu, a nie na własnych działaniach, żadna zmiana nie ma prawa bytu.

Za początek rewolucji uznawany jest 13 listopada 1904 roku, gdy na placu Grzybowskim w Warszawie bojówki PPS walczyły z wojskiem i policją.

Wspomniany serwis przypomina, że przeciwko rewolucji opowiedzieli się nacjonaliści, na czele z Romanem Dmowskim, wielbionym dziś przez Prawo i Sprawiedliwość. Obóz uważał, że największym zagrożeniem dla Polski są Niemcy, zamierzając przy tym współpracować z carską Rosją. Walka o niepodległość upadła m.in dzięki zarządzanej przez Dmowskiego narodowej demokracji. Liczbę ofiar rewolucji szacuje się na około 1000.

Lech Kaczyński widział to inaczej?

Wspominając upamiętnienie rewolucji z 1905 roku, politycy PiS mówią dziś o neobolszewizmie. Określenie to z wolna wyrasta na ulubiony straszak obozu rządzącego.

Wagę wydarzeń podkreślał jednak sam Lech Kaczyński. W 2009 roku wspominał je obok wielkich narodowych zrywów, jak choćby wojny w obronie Konstytucji 3 Maja, powstania styczniowego czy listopadowego.

W roku 2008 ówczesny prezydent pisał: Jeżeli ktoś zna historię Polski, tych 123 lat, to wie, że była to historia walki, konspiracji, powstań, znów konspiracji, że mieliśmy trzy wielkie powstania narodowe, że mieliśmy epopeję związaną z osobą Napoleona, że mieliśmy także mniejsze powstania w roku 1846 i 1848, że rewolucja lat 1905-07 była na raz rewolucją społeczną i powstaniem narodowym. Walka więc nie ustawała .

źródło: OKO.press / Twitter / prezydent.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >