wtv.pl
FRANCISCO SECO/AFP/East News

FRANCISCO SECO/AFP/East News

Kto jest najbogatszym polskim politykiem? Dziennikarze policzyli

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Ostatnie doniesienia dotyczące Mateusza Morawieckiego i jego majątku dały przyczynek do zastanowienia się nad pieniędzmi innych polityków. Dziennikarze money.pl zbadali, który z nich jest najbogatszy. Odpowiedź może być zaskakująca.

Mateusz Morawiecki nie posiada wcale największego majątku wśród wszystkich polityków. Są inni, którzy zgromadzili o wiele więcej.

Mateusz Morawiecki wcale nie najbogatszy. Kto zgromadził najwięcej pieniędzy?

O majątku Mateusza Morawieckiego jest ostatnio głośno ze względu na złożenie przez niego oświadczenia majątkowego nieco wcześniej, niż zrobili to inni politycy. Dziennikarze WP wykazali, że to, co przedstawił, jako swój majątek, nie jest wszystkim, co posiada - wiele z jego posiadania zapisane jest na żonę, co sprawia, że w rzeczywistości były bankier ma o wiele więcej niż przyznał na papierze.

W oficjalnym zestawieniu najbogatszych polskich polityków znalazłby się dopiero na 7. pozycji z wynikiem 12 mln zł, ale w nieoficjalnej - już na trzecim z szacowanym majątkiem ok. 40 mln zł.

Są inni, którzy zdołali go wyprzedzić. Zestawienie interesująco pokazuje również, która partia wybija się na czoło w kwestii posiadania.

Zestawienie stworzone przez money.pl zostało wykonane głównie na podstawie oświadczeń majątkowych z 2019 roku, ale sytuacja u wskazanych osób szczególnie się nie zmieniła. Niektórzy przez pademię tracili lub zaciągali kredyty, jednak był to proces ograniczony.

O. Adam Szustak

O. Szustak zabrał głos po spotkaniu z abp. Gądeckim

CZYTAJ DALEJ

Według statystyki wśród 10. najbogatszych polityków znaleźli się senatorowie i posłowie KO, senator PiS, senator PSL oraz poseł Porozumienia. Największa grupę stanowią właśnie przedstawiciele największego klubu opozycyjnego.

Kto wyprzedza Morawieckiego?

Na oficjalnej liście można zobaczyć, że Morawieckiego wyprzedza sześciu innych polityków - Robert Dowhan (KO, 14,5 mln zł), Beniamin Godyla (KO, 24 mln zł), Adam Cyrański (KO, 28 mln zł) oraz Grzegorz Bierecki (PiS, 35 mln zł).

Na najwyższych miejscach podium znaleźli się rzeczywiście najbogatsi - Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia nazywany królem Zakopanego z majątkiem wartym 43,2 mln zł (w tym roku wykazał 41,6 mln zł) oraz Artur Łącki z KO z 45,9 mln zł, który przoduje w stawce (w tym roku wykazał 43,4 mln zł).

Gdyby podliczyć wszystkie pieniądze, aktywa i nieruchomości, które znajdują się w posiadaniu państwa Morawieckich, uplasowaliby się oni na trzeciej pozycji. Tak premier znalazł się dopiero na 7., wyprzedzając Aleksandra Pocieja z KO, Ryszarda Bobera w PSL i Jacka Burego z KO.

Z zestawień zgromadzonych największych oszczędności wg partii na prowadzenie wysuwała się właśnie Koalicja Obywatelska, tuż za nią znajdowały się PSL i Lewica, a dalej PiS. Na końcu zestawienia uplasowała się za to Konfederacja.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [money.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >