wtv.pl > Polska > Ustawa dotycząca rekompensat w związku ze stanem wyjątkowym wraca do Sejmu z senackimi poprawkami
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:13

Ustawa dotycząca rekompensat w związku ze stanem wyjątkowym wraca do Sejmu z senackimi poprawkami

Pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sejm ponownie zajmie się ustawą ws. rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Senat przyjął część poprawek, w tym tę rozszerzającą grono osób, które będą mogły starać się o przyznanie przez państwo odszkodowania pieniężnego. Dodatkowo senatorowie chcą, by podwyższyć procentowe wyliczenia należności w związku z poniesionymi stratami.

Senat zakończył prace nad ustawą gwarantującą odszkodowania dla firm i przedsiębiorców z terenu objętego stanem wyjątkowym w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.

Teraz Sejm będzie rozpatrywał ustawę ws. rekompensat z poprawkami senatorów. Zmiany są istotne, szczególnie z poziomu budżetu państwa wypłacającego pieniądze.

Odszkodowania za stan wyjątkowy: kto dostanie pieniądze?

Senat chce, by lista firm i osób upoważnionych do otrzymania pieniędzy od państwa w związku ze stanem wyjątkowym była szersza.

Przyjęta poprawka gwarantuje możliwość ubiegania się o odszkodowanie również podmiotom zajmującym się rekreacją, kulturą oraz rozrywką. Co więcej, po pieniądze do wojewody zgłaszać będą mogli się również właściciele sklepów spożywczych.

Nie tylko ten aspekt został rozszerzony. Kwestie tego, jak wysokie mają być wypłaty odszkodowań, zostały przez Senat podwyższone.

Sejm będzie głosował nad przyznaniem większych kwot dla poszkodowanych przedsiębiorców

Ustawa ws. rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym trafiła do Senatu z określeniem, iż osoby upoważnione do otrzymania pieniędzy z odszkodowania otrzymają 65 proc. przychodu.

Senatorowie zdecydowali się na przyjęcie poprawki, która gwarantuje wypłacenie aż 80 proc. przychodu poszkodowanego przedsiębiorcy lub podmiotu.

Jakie poprawki zostały odrzucone? Między innymi ta dająca wojewodzie prawo do przyznawania rekompensaty podmiotom spoza listy określonej w ustawie.

Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm. Posłowie przyjrzą się dokumentowi z senackimi poprawkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Określono, jak szybko pieniądze trafiać będą do przedsiębiorców

Mimo stanu wyjątkowego ustawa gwarantująca odszkodowania za utrudnienie prowadzenie działalności nie została jeszcze uchwalona.

W dokumencie znajduje się dokładny zapis tego, w jaki sposób przebiegać będzie proces ubiegania się o wypłacenie przez państwo należnych pieniędzy. Kluczowy w tym temacie jest właściwy wojewoda.

To właśnie do niego złożone będą musiały być dokumenty, które potwierdzą wysokość dochodu za dany okres. W przypadku braku niedociągnięć formalnych ustawodawcy przewidują, iż wojewoda zostanie zobowiązany do "niezwłocznego podjęcia decyzji".

Jeśli ustawa przyjęta zostanie bez zmiany tego aspektu, to okres "niezwłoczengo podjęcia decyzji" nie może być dłuższy niż 14 dni od momentu otrzymania przez wojewodę kompletu dokumentów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, wp.pl Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Tagi: Senat Sejm
Powiązane