ile zarabiają politycy?
Źródło:Pixinio
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Ile zarabiają politycy? I czy dostają pieniądze za występ w telewizji?

Wyjaśniamy, ile zarabiają politycy i jak różnią się pensje na poszczególnych stanowiskach.

Ile zarabiają politycy? Kwota uzależniona jest od obejmowanego stanowiska. Niektórzy politycy, jak chociażby eurodeputowani, rzeczywiście zarabiają duże sumy, jak na polskie warunki. W porównaniu do nich wysokość pensji szeregowego posła, choć dużo wyższa od średniej krajowej, nie powala.


Ile zarabiają politycy? Ile zarabia polityk w Sejmie?


Z założenia kwoty, jakie zarabiają posłowie, senatorowie, ministrowie i inni urzędnicy państwowi, mają pozwolić im na utrzymanie i godne życie. Po to, aby mogli w pełni poświęcić się pełnionej funkcji i nie musieli dorabiać.


Pensję poselską określa ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie poselskie wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Dieta poselska to dodatkowe 2505,20 zł. Jest ona praktycznie nieopodatkowana. Posłom i posłankom należą się dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach. Przewodniczący komisji otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia, wiceprzewodniczący dostaje 15 proc. pensji, a przewodniczący podkomisji stałej - 10 proc. Do tej, już dosyć wysokiej, jak na polskie warunki, sumy co najmniej 10 tys. zł dochodzi ryczałt za prowadzenie biur poselskich. Wynosi on 11 tys. zł. W teorii powinien on posłużyć do pokrycia wydatków, jakie wiążą się z prowadzeniem biura.


Senatorki i senatorowie nie zarabiają więcej od posłanek i posłów. Niezależnie od tego, w której z izb zasiada wskazana osoba, zarabiać będzie mniej więcej tyle samo. Uposażenie, dieta i ryczałt za prowadzenie biura pozostają na tym samym poziomie.


Niebawem posłów czeka pierwsza od wielu lat odczuwalna podwyżka w wysokości 600 zł. 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc.


Ile zarabia polityk w Polsce? Ile zarabia prezydent Polski a ile zarabiają ministrowie?


Wysokość wynagrodzenia premiera i wicepremierów ustala się na podstawie kwoty bazowej. Jest ona określana w ustawie budżetowej na dany rok. Do tego dochodzą mnożniki wynagrodzenia dla danego stanowiska. Politykom przysługuje również dodatek za wieloletnią pracę, w wysokości od 5 proc. do 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.


Obecnie premier zarabia około 16 tys. zł. Wynagrodzenie zasadnicze dla ministra to z kolei 10 tys. zł. Dochodzą do tego jednak liczne dodatki. Podobne kwoty zarabiają marszałkowie Sejmu i Senatu.


Prezydent RP zarabia około 20 tys. zł. Przy czym jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 12,4 tys. zł, a dodatek funkcyjny – 5,3 tys. zł.


Okazuje się, że najwyższymi zarobkami zaowocować może start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani otrzymują 29 tys. zł (6800 euro) + 1,4 tys. zł dniówki oraz dodatki.


Czy politycy dostają pieniądze za występ w telewizji?


Z reguły nie. Zaproszenie do danego programu publicystycznego odbierane jest przez polityków, jako szansa na wypromowanie kandydata bądź całej formacji. Trudno jednak mówić za wszystkich wydawców.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News