wtv.pl

WTV.pl

Ile zarabiają politycy? I czy dostają pieniądze za występ w telewizji?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Ile zarabiają politycy? Kwota uzależniona jest od obejmowanego stanowiska. Niektórzy politycy, jak chociażby eurodeputowani, rzeczywiście zarabiają duże sumy, jak na polskie warunki. W porównaniu do nich wysokość pensji szeregowego posła, choć dużo wyższa od średniej krajowej, nie powala.

Ile zarabiają politycy? Ile zarabia polityk w Sejmie?

Z założenia kwoty, jakie zarabiają posłowie, senatorowie, ministrowie i inni urzędnicy państwowi, mają pozwolić im na utrzymanie i godne życie. Po to, aby mogli w pełni poświęcić się pełnionej funkcji i nie musieli dorabiać.

Pensję poselską określa ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie poselskie wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Dieta poselska to dodatkowe 2505,20 zł. Jest ona praktycznie nieopodatkowana. Posłom i posłankom należą się dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach. Przewodniczący komisji otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia, wiceprzewodniczący dostaje 15 proc. pensji, a przewodniczący podkomisji stałej - 10 proc. Do tej, już dosyć wysokiej, jak na polskie warunki, sumy co najmniej 10 tys. zł dochodzi ryczałt za prowadzenie biur poselskich. Wynosi on 11 tys. zł. W teorii powinien on posłużyć do pokrycia wydatków, jakie wiążą się z prowadzeniem biura.

Senatorki i senatorowie nie zarabiają więcej od posłanek i posłów. Niezależnie od tego, w której z izb zasiada wskazana osoba, zarabiać będzie mniej więcej tyle samo. Uposażenie, dieta i ryczałt za prowadzenie biura pozostają na tym samym poziomie. 

Niebawem posłów czeka pierwsza od wielu lat odczuwalna podwyżka w wysokości 600 zł. 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc.

Ile zarabia polityk w Polsce? Ile zarabia prezydent Polski a ile zarabiają ministrowie?

Wysokość wynagrodzenia premiera i wicepremierów ustala się na podstawie kwoty bazowej. Jest ona określana w ustawie budżetowej na dany rok. Do tego dochodzą mnożniki wynagrodzenia dla danego stanowiska. Politykom przysługuje również dodatek za wieloletnią pracę, w wysokości od 5 proc. do 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Obecnie premier zarabia około 16 tys. zł. Wynagrodzenie zasadnicze dla ministra to z kolei 10 tys. zł. Dochodzą do tego jednak liczne dodatki. Podobne kwoty zarabiają marszałkowie Sejmu i Senatu.

Prezydent RP zarabia około 20 tys. zł. Przy czym jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 12,4 tys. zł, a dodatek funkcyjny – 5,3 tys. zł.

Okazuje się, że najwyższymi zarobkami zaowocować może start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani otrzymują 29 tys. zł (6800 euro) + 1,4 tys. zł dniówki oraz dodatki.

Czy politycy dostają pieniądze za występ w telewizji?

Z reguły nie. Zaproszenie do danego programu publicystycznego odbierane jest przez polityków, jako szansa na wypromowanie kandydata bądź całej formacji. Trudno jednak mówić za wszystkich wydawców.

Tagi:

SenatSejm

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Michalina Kobla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]