wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ile zarabiają politycy? I czy dostają pieniądze za występ w telewizji?

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Wyjaśniamy, ile zarabiają politycy i jak różnią się pensje na poszczególnych stanowiskach.

Ile zarabiają politycy? Kwota uzależniona jest od obejmowanego stanowiska. Niektórzy politycy, jak chociażby eurodeputowani, rzeczywiście zarabiają duże sumy, jak na polskie warunki. W porównaniu do nich wysokość pensji szeregowego posła, choć dużo wyższa od średniej krajowej, nie powala.

Ile zarabiają politycy? Ile zarabia polityk w Sejmie?

Z założenia kwoty, jakie zarabiają posłowie, senatorowie, ministrowie i inni urzędnicy państwowi, mają pozwolić im na utrzymanie i godne życie. Po to, aby mogli w pełni poświęcić się pełnionej funkcji i nie musieli dorabiać.

Pensję poselską określa ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uposażenie poselskie wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Dieta poselska to dodatkowe 2505,20 zł. Jest ona praktycznie nieopodatkowana. Posłom i posłankom należą się dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach. Przewodniczący komisji otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia, wiceprzewodniczący dostaje 15 proc. pensji, a przewodniczący podkomisji stałej - 10 proc. Do tej, już dosyć wysokiej, jak na polskie warunki, sumy co najmniej 10 tys. zł dochodzi ryczałt za prowadzenie biur poselskich. Wynosi on 11 tys. zł. W teorii powinien on posłużyć do pokrycia wydatków, jakie wiążą się z prowadzeniem biura.

Senatorki i senatorowie nie zarabiają więcej od posłanek i posłów. Niezależnie od tego, w której z izb zasiada wskazana osoba, zarabiać będzie mniej więcej tyle samo. Uposażenie, dieta i ryczałt za prowadzenie biura pozostają na tym samym poziomie. 

Niebawem posłów czeka pierwsza od wielu lat odczuwalna podwyżka w wysokości 600 zł. 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc.

Ile zarabia polityk w Polsce? Ile zarabia prezydent Polski a ile zarabiają ministrowie?

Wysokość wynagrodzenia premiera i wicepremierów ustala się na podstawie kwoty bazowej. Jest ona określana w ustawie budżetowej na dany rok. Do tego dochodzą mnożniki wynagrodzenia dla danego stanowiska. Politykom przysługuje również dodatek za wieloletnią pracę, w wysokości od 5 proc. do 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Obecnie premier zarabia około 16 tys. zł. Wynagrodzenie zasadnicze dla ministra to z kolei 10 tys. zł. Dochodzą do tego jednak liczne dodatki. Podobne kwoty zarabiają marszałkowie Sejmu i Senatu.

Prezydent RP zarabia około 20 tys. zł. Przy czym jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 12,4 tys. zł, a dodatek funkcyjny – 5,3 tys. zł.

Okazuje się, że najwyższymi zarobkami zaowocować może start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani otrzymują 29 tys. zł (6800 euro) + 1,4 tys. zł dniówki oraz dodatki.

Czy politycy dostają pieniądze za występ w telewizji?

Z reguły nie. Zaproszenie do danego programu publicystycznego odbierane jest przez polityków, jako szansa na wypromowanie kandydata bądź całej formacji. Trudno jednak mówić za wszystkich wydawców.

Tagi:

SenatSejm

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >