Rząd, a dokładniej, w przypadku Polski, Rada Ministrów, jest organem władzy wykonawczej, składającym się z szefów poszczególnych resortów. Na jego czele stoi przewodniczący, którego zazwyczaj nazywa się premierem (w Niemczech jest to kanclerz). Rząd jest organem charakterystycznym dla państw z parlamentarno-gabinetowym systemem politycznym.
Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu szybciej, niż mogłoby się wydawać? "SE" ujawnił przecieki ze strony anonimowego informatora. Jeden ze współpracowników prezesa wskazał, że dymisja ma paść już do końca roku. Przyczyną załagodzenie konfliktów między koalicjantami."Super Express" zaskoczył doniesieniami o planowanej dymisji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes ma zrezygnować z funkcji wicepremiera, zajmującego się sprawami bezpieczeństwa. W piątek zaś podano termin nadchodzących zmian. Cały proces ma zakończyć się już do końca 2021 roku.
Szczegóły wypadku z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa przytacza internetowy serwis Radia Zet. Do zdarzenia doszło w Warszawie na placu Unii Lubelskiej. Doniesienia w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził ppłk. Bogusław Piórkowski, rzecznik prasowy SOP.
1 lipca startuje program "Profilaktyka 40 PLUS", dotyczący darmowych badań diagnostycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Będzie ich można dokonać w wybranych placówkach, po uprzedniej rejestracji. Ogłosili to dziś wspólnie Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski.Rząd tłumaczy program troską o zdrowie pacjentów w czasie pandemii koronawirusa. Diagnostyka dla osób powyżej 40. roku życia 1 lipca rozpoczyna się rządowy program "Profilaktyka 40 PLUS". Powołany został z powodu coraz rzadziej wykonywanych przez Polki i Polaków badań profilaktycznych, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Dzięki odpowiednim badaniom, będzie można zdiagnozować ryzyko wystąpienia ewentualnych chorób, co umożliwi szybsze reagowanie. By zarejestrować się na badania, należy mieć skończone 40 lat i wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta. Wówczas wystawione zostanie specjalne e-skierowanie, które umożliwi zgłoszenie się na badanie w jednym z wyznaczonych do tego punktów medycznych. Pakiety badań Kobiety będą mogły wykonać następujące badania: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Jeśli chodzi o mężczyzn, pakiet obejmował będzie dodatkowo jeszcze PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty. Dostępny jest również zestaw badań dla obu płci, w którego skład wchodzi pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocena miarowości rytmu serca. Wszystkie wymienione badania są w pełni darmowe. Jak zapewnia się na rządowej stronie, z dniem 1 lipca zniesione zostają również limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. obostrzeńMichał Dworczyk potwierdził. Jeśli nie osiągniemy odporności, może czekać nas lockdownOko.press: Kaczyński rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepieńźródło: gov.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Arkadiusz Ziolek/East News
Rządzący zaczynają przyglądać się pieniądzom, jakie trafiają co miesiąc na nasze konta? W Sejmie pojawił się kontrowersyjny pomysł. Okazuje się, że sposobem na rozwiązanie luki płacowej ma być kontrola odgórna i ewentualne wyrównywanie pensji na wniosek inspektora bądź samego pracownika.Najnowszy pomysł polityków poruszający kwestię pieniędzy i wynagrodzenia za wykonywaną pracę może nie spodobać się sporej części Polek i Polaków. W zamyśle ma on pomóc w walce z nierównością płac zależnych od płci.W Sejmie pojawił się pomysł, by można było kontrolować to, ile pracodawca płaci swoim pracownikom. Pod lupę inspektora, bądź na wniosek pracowników trafi fakt, czy kobiety nie otrzymują za tę sama pracę mniej pieniędzy.
W czwartek Zbigniew Gryglas zostanie odwołany z funkcji wiceministra aktywów państwowych – wynika z doniesień Interii. Nowym szefem resortu ma zostać Karol Rabenda, członek Partii Republikańskiej.Według nieoficjalnych informacji Interii do zmian w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma dojść już w czwartek. Jeszcze dziś dotychczasowy zastępca Jacka Sasina Zbigniew Gryglas zostanie odwołany z pełnionej funkcji.Nowym wiceszefem resortu zostanie Karol Rabenda, członek zarządzanej przez Adama Bielana Partii Republikańskiej.
- Ulicami Warszawy przeszedł czerwony marsz - mówią rozżaleni związkowy reprezentujący pracowników sądów i prokuratury. W Warszwie wyrośnie "czerwone miasteczko". Do premiera będą od dziś trafiać specjalne wnioski o przyznanie podwyżek. - Premier nie powinien mieć wątpliwości, że nasze postulaty są słuszne i uzasadnione - dodaje NSZZ "Solidarność".- Rozpoczynamy akcję “Premierze, zasługujemy na podwyżkę!” - poinformował w piątek 1 października NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.Obok "białego miasteczka" wyrośnie "czerwone miasteczko". Wraz z medykami o podwyższenie swoich wynagrodzeń walczyć będą osoby związane z wymiarem sprawiedliwości. W związku z protestem premier Mateusz Morawiecki spodziewać może się zapchania skrzynki odbiorczej. Przygotowano specjalną akcję.
W piątkowy wieczór Sejm przyjął ustawę dotyczącą rekompensaty dla podmiotów gospodarczych, które odnotowały straty w związku ze stanem wyjątkowym. Kompensacja ma wynieść 65 procent średniego miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia.Podczas głosowania nad projektem rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym na pasie granicznym z Białorusią "za" ustawą opowiedziało się 445 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nikt nie był przeciw.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy zakładający rekompensaty dla przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego. Wynika z niego, że poszkodowani otrzymają rekompensatę w wysokości 65% przeciętnych przychodów.
Ryszard Terlecki ujawnił, jak wyglądać będzie polityczna kariera Jarosława Kaczyńskiego w najbliższym czasie. Szef klubu PiS stwierdził jednocześnie, że Polacy mogą spodziewać się rekonstrukcji rządu. Czy prezes PiS opuści gabinet Mateusza Morawieckiego i skupi się na partii?Już niedługo lista ministrów Mateusza Morawieckiego ulegnie zmianie? Takie wiadomości zasugerował Ryszard Terlecki.W rozmowie z PAP szef klubu PiS zdradził, jakie plany personalne ma obóz rządzący. Padła jednoznaczna deklaracja dotycząca rekonstrukcji rządu.
Czy Polacy są zadowoleni z pracy polskiego rządu? Najnowszy sondaż IBRiS wskazuje, że ministrowie mają powody do obaw. Aż 45 proc. ankietowanych negatywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego. Najgorsze opinie zebrali Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Jacek Sasin.
Do internetu trafiła dokumentacja strzeżonej willi, z której korzystają premierzy. Plany budynku może przejrzeć każdy użytkownik sieci. Eksperci grzmią, że to “fatalny błąd” w kontekście bezpieczeństwa kraju.
Rząd zmieni przepisy. Kierowcy mogą pożałować. Koniec z wpływaniem na pomiary tachografu. W grze grzywna i utrata prawa jazdy. Elżbieta Witek nadała numer druku rządowemu projektowi ustawy o zmianie prawa ruchu drogowego oraz niektórych innych ustaw. Propozycje w Sejmie będzie reprezentował minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.
Mateusz Morawiecki nie może dłużej czekać. Do 15 września rząd musi wydać rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. "Solidarność" już wyłożyła konkretne propozycje. W grze nawet 3100 brutto. Rada Dialogu Społecznego debatuje nad podniesieniem minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. 5% inflacja wymusza na rządzie zadecydowanie o radykalnym wzroście pensji tak, by uchronić obywateli przed przykrymi skutkami wzrostu cen. Mateusz Morawiecki zaproponował minimalne wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto oraz minimalną stawkę godzinową na poziomie 19,60 złotych brutto.
W dziesiątkach polskich miast odbyły się we wtorek protesty w związku z próbą przeforsowania przez rząd ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN. Politycy, dziennikarze i zwykli obywatele wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. Czy PiS ugnie się pod tak ogromną presją społeczną?Protesty w całej Polsce Szczecin, Bydgoszcz, Gniewkowo, Olsztyn, Puszczykowo, Nysa, Biała Podlaska, Kędzierzyn-Koźle, Bytom... To zaledwie kilka miast, w których odbyły się we wtorek antyrządowe protesty przeciwko ustawie o radiofonii i telewizji. Wolne sądy 👏👏👏 Poznań #lexTVN pic.twitter.com/QsDGGsBs9Q— Der MaTi #RUSKIŁad (@mat3oosh) August 10, 2021 Podczas demonstracji w Warszawie przemawiał m.in. były premier Donald Tusk, który swoją obecnością wzbudził ogromny entuzjazm wśród zgromadzonych. - Nie będziemy obojętni, nie jesteśmy zrezygnowani. Będziemy krzyczeć, będziemy walczyć i zwyciężymy - motywował uczestników protestu były szef Rady Europejskiej. Kraków już protestuje #WolneMedia #lexTVN pic.twitter.com/AAv1qEVM71— Koneser starych mebli #silnirazem (@MarcinSnopkowsk) August 10, 2021 W Gdańsku przy pomniku Neptuna przemawiała natomiast żona zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, Magdalena Adamowicz. - My w Gdańsku jesteśmy w sytuacji wyjątkowej - zapewniała - Mamy nie tylko przywilej, ale i obowiązek, jako ci, którzy walczyli o wolną, niezależną Polskę w silnej Europie, aby dzisiaj solidaryzować się w obronie wolnych mediów - dodała Adamowicz. Ludzie vs PiS Na Krakowskim Rynku przed rządami Prawa i Sprawiedliwości przestrzegał prawnik Jan Hoffman. Stwierdził, że rząd tworzy "zatrute prawo". - Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są zgodne z wolą Kaczyńskiego. Dziś wszyscy wiedzą, jakie będą wyroki Trybunału Julii Przyłębskiej - mówił ostrzegając przed nieuczciwymi wyborami, które mogą odbyć się w przyszłości. Wolne media #lextvn pic.twitter.com/xoqaKzazLb— Jarosław Makowski (@MakowskiJaro) August 10, 2021 W Krakowie głos zabrał także dziennikarz "Polityki" Adam Szostkiewicz. - Demokracja znowu jest zagrożona. Bez wolnych mediów nie ma demokracji - ocenił. W protestach w ponad 70 polskich miastach wzięły udział tysiące Polek i Polaków. Według nieoficjalnych informacji, jakie pojawiły się w mediach, już jutro Sejm będzie debatować nad ustawą o radiofonii i telewizji. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Sejm już w środę rozpocznie prace nad ustawą uderzającą w TVN. Postanowienie Prezydium PiSPiS zwołuje zebranie na Nowogrodzkiej. Tematem ustawa "Lex TVN"Potężna wpadka na antenie TVP. W tle "j***ć TVPiS" i "j***ć Jarka".Źródło: wp.pl, onet.pl, twitter.com, wtv.pl Zdjęcie główne: Twitter: @mat33osh, @MarcinSnopkowsk, @MakowskiJaro
Rząd właśnie wniósł ustawę zaostrzającą przepisy w sprawie szczepień. Lekarz będzie zgłaszał do sanepidu rodziców, którzy uchylają się od obowiązku. Kary będą surowe.2 sierpnia do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.Jak czytamy w dokumencie, obowiązkowe szczepienia ochronne, wraz z poprzedzającymi je badaniami kwalifikacyjnymi, będą przeprowadzane w terminie wskazanym przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą zobowiązaną do przyjęcia preparatu.
Punkt szczepień w Opolu został wzbogacony o zaskakujący logotyp. Na banerze przy napisie KPRM pojawiła się bowiem rosyjska flaga. Centrum Informacyjne Rządu deklaruje, że nic nie wiedziało o tej zmianie, ale błąd został już usunięty.
Rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział prezentację nowych rozwiązań mających promować szczepienia w Polsce. – Być może jeszcze dziś zostaną pokazane – przekazał goszczący w radiowej Trójce Piotr Müller.Występujący w Polskim Radiu przedstawiciel ekipy rządzącej potwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają zachęcić Polki i Polaków do szczepień.Jednocześnie zapowiedział "podsumowanie" dotychczasowych działań, na które, jak zaznaczył, składało się "kilkadziesiąt dużych programów".
Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące przepisów ruchu drogowego. Znacznie wzrosną mandaty za przekroczenie prędkości, a grzywny sięgną nawet 30 tys. zł. Zaostrzone kary obejmą również nietrzeźwych kierowców. Czy nowe przepisy pomogą w eliminacji wykroczeń na polskich drogach?
Nieoficjalne informacje Onetu wskazują, że dziś ogłoszone zostanie odejście trzech posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdzenie tych wiadomości to moment, w którym PiS traci większość rządową w Sejmie.W piątek Prawo i Sprawiedliwość ma stracić trzech posłów, a co za tym idzie, pod znakiem zapytania znajduje się obecnie większość rządowa partii Jarosława Kaczyńskiego i jej koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy.Wśród nazwisk, które wymieniane są w grupie posłów mających ogłosić opuszczenie szeregów PiS jest Zbigniew Girzyński.
W piątek po południu rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn opublikował oficjalne oświadczenie na temat ataków hakerskich na rząd. Odniósł się do stwierdzeń, jakoby były one wynikiem zaniedbań po stronie rządzących. Sformułowania te nazywa „nieuprawnionymi”.Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn opublikował oświadzczenie w sprawie ataku hakerskiego na rządZapewnia on, iż ABW na bieżąco realizuje zadania określone w ustawieDodatkowo podkreślono, że osoby mogące być zagrożone cyberatakiem były informowane przez służby o zagrożeniuStanisław Żaryn zaprzecza, że polska strona dostała informacje od izraelskich służb na temat planu ataku hakerskiego na skrzynki pocztowe polityków„Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym realizowanych przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej oraz powiązane z nimi podmioty”Na rządowej stronie pojawiło się oświadczenie w sprawie ataków hakerskich na rząd Polski. Zamieścił je Stanisław Żaryn.W komunikacie zapewniono, iż ABW realizuje „na bieżąco zadania określone w Ustawie o ABW i AW, a także Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W ABW funkcjonuje Zespół CSiRT GOV, który zabezpiecza kluczowe dla państwa systemy teleinformatyczne”.
Począwszy od 1 czerwca, w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Z okazji nowelizacji zasad istotny apel wystosował premier Mateusz Morawiecki. – Niech ten dzień będzie początkiem bezpiecznego poruszania się po drogach – przekazał szef rządu.Od tego wtorku 1 czerwca w ruchu drogowym obowiązywać będą nowe przepisy. Jedną z najważniejszych zmian, które wchodzą dziś w życie, ma być ustanowienie pierwszeństwa dla pieszych, którzy wchodzą na oznakowane przejście.Wspomniane osoby mają mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem, nie licząc tramwajów. Jednocześnie zakazano korzystania z telefonów przy wchodzeniu na jezdnię bądź torowisko.🛣️ Zmiany w prawie o ruchu drogowym ⤵️🚶 Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa także pieszemu wchodzącemu na przejście 📵 Zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przed jezdnię lub torowisko pic.twitter.com/xjgDyRknY1— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 1, 2021
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział zniesienie kolejnych obostrzeń. O zmianach rząd poinformować ma w przeciągu najbliższych kilku dni. Wprowadzone mają zostać jeszcze w pierwszej połowie czerwca. Decyzja o znoszeniu obostrzeń argumentowana ma być polepszającą się sytuacją pandemiczną w Polsce.
Rząd już planuje zniesienie kolejnych obostrzeń? Dziennikarze Wirtualnej Polski przekazali nieoficjalne informacje dotyczące prac nad zmianami w prowadzonej polityce epidemicznej. Oficjalne ogłoszenie konkretnych decyzji ma zapaść już na samym początku czerwca. Warto się zainteresować i przygotować na nadchodzące dni.Koniec trzeciej już fali zachorowań umożliwił pierwsze, stopniowe znoszenie obostrzeń. Wówczas rząd obawiał się kolejnych zakażeń wynikających z udostępnienia kolejnych przestrzeni publicznych. Ostatecznie jednak wszystko wskazuje na to, że liczba zaszczepionych oraz osób, które przechorowały koronawirusa umożliwia wytworzenie przynajmniej częściowej bariery ochronnej. Tendencji spadkowej sprzyja także obecna pora roku.
Powstanie Parlamentarny Zespół do spraw Sanitaryzmu. Termin jest związany m.in. ze sprzeciwem ws. wprowadzania lockdownów czy paszportów covidowych. O uruchomieniu walczącego z nową ideologią zespołu poinformowała posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.O powstaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, korzystając z mediów społecznościowych, poinformowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska.
Rząd właśnie opublikował najnowsze rozporządzenie. Przepisy regulują kwestię szczepień dla osób poniżej 18. roku życia. Mowa o młodzieży, która już skończyła 16 lat. Oni także będą mogli skorzystać z preparatu.Warto podkreślić, że według rozporządzenia rządu osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły stawić się w punktach szczepień bez obecności opiekuna prawnego. Jest to niezwykle ważne ułatwienie, upraszczający proces wyboru terminu na szczepienie. Niezbędne będzie jednak posiadanie zgody rodzica. Zgodnie z obowiązującą hierarchią aktów prawnych, rozporządzenie rządu zostało wydane w Dzienniku Ustaw na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Szczegóły kontynuacji programu 500 plus mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych kilku dni, wynika z wczorajszych zapewnień Mateusza Morawieckiego. Możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego skomentowała minister rodziny Marlena Maląg.Według zapewnień członków rządu Prawa i Sprawiedliwości prezentacja nowego programu społeczno-gospodarczego, potocznie nazwanego Nowym Ładem, nastąpi już 15 maja.W trakcie wczorajszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapewnił, że w ciągu kilku najbliższych dni rządzący przedstawią szczegóły kontynuacji wypłaty 500 plus.
Rząd szykuje bon zdrowotny dla osób powyżej 40. roku życia. Po wyraźnym spowolnieniu pandemii system ochrony zdrowia ma opierać się na profilaktyce. Dostęp do specjalisty ma być szybszy i prostszy, a za wizytę nie zapłacimy nawet w prywatnych przychodniach.Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" szczegóły nowego planu rządu Prawa i Sprawiedliwości zostaną ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia już w czerwcu tego roku.Już za miesiąc resort ma przedstawić szczegóły programu badań profilaktycznych dla Polek i Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia.
W mediach pojawiły się informacje o mogących zajść wkrótce zmianach na stanowiskach w polskim rządzie. Resort klimatu i środowiska, nad którym pieczę trzymał do tej pory Michał Kurtyka, może już wkrótce zostać przejęty przez innego polityka. Zmiany w rządzie podyktowane mają być rzekomo ambicjami politycznymi obecnego ministra klimatu i środowiska.