wtv.pl > Polityka > Politycy będą bronić nad przed kolejną "ideologią". Tym razem chodzi o "sanitaryzm", powołano zespół parlamentarny
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

Politycy będą bronić nad przed kolejną "ideologią". Tym razem chodzi o "sanitaryzm", powołano zespół parlamentarny

Zespół ds. sanitaryzmu
Piotr Molecki/East News

Powstanie Parlamentarny Zespół do spraw Sanitaryzmu. Termin jest związany m.in. ze sprzeciwem ws. wprowadzania lockdownów czy paszportów covidowych. O uruchomieniu walczącego z nową ideologią zespołu poinformowała posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.

O powstaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, korzystając z mediów społecznościowych, poinformowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska.

Rząd zawalczy z nową ideologią. Powstaje zespół ds. Sanitaryzmu

Z zapewnień parlamentarzystki wynika, że zadaniem grupy będzie m.in. "monitorowanie i analizowanie problemów związanych z poszanowaniem i ochroną konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności obywatelskich" w związku z decyzjami podejmowanymi w celu walki z pandemią.

Oprócz pełniącej funkcję przewodniczącej zespołu posłanki PiS w jego skład wejdą również inni członkowie Zjednoczonej Prawicy.

Na Facebooku przekazano, że do przed sanitaryzmem obywateli bronić będą Małgorzata Janowska, Agnieszka Górska i Sławomir Zawiślak z PiS, a także Mariusz Kałużny i Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Czym jest sanitaryzm?

Jak wskazuje portal Gazeta.pl, termin "sanitaryzm" powstał w związku z wypowiedziami dr. Pawła Basiukiewicza, który wyrósł na swoisty autorytet dla obywateli, którzy nie dowierzają w skalę pandemii i krytykują część wprowadzanych obostrzeń.

Serwis wskazuje, że choć tezy elektrokardiologa od początku spotykały się z ostrą krytyką środowiska ekspertów ds. wirusologii, Basiukiewicz zyskał dość pokaźne grono fanów swych teorii.

Jako główne założenia sanitaryzmu lekarz wskazywał założenie, że jedyną drogą do normalności są masowe szczepienia, jak również utrzymywanie wrażenia kontroli dzięki masowemu testowaniu niezależnie od jego kosztów.

Dr Basiukiewicz wspominał też utrzymywaną za wszelką cenę tzw. strategię "ZeroCovid".

Posłowie przeciw paszportom covidowym

Wspomniana posłanka PiS, która stanie na czele zespołu ds. sanitaryzmu, poprzednio sprzeciwiała się choćby wprowadzeniu paszportów covidowych, wskazuje serwis.

Zdaniem Anny Marii Siarkowskiej rozwiązanie pozwoliłoby na "dokładne śledzenie aktywności" Polek i Polaków.

Wprowadzenie dokumentu, który mógłby być wykorzystywany również wewnętrznie, np. przy próbie wejścia do kina czy restauracji, uznała za przejaw "segregacji".

W ubiegłym miesiącu wraz ze wspomnianym członkiem Solidarnej Polski Januszem Kowalskim posłanka zwróciła się z apelem o przeprowadzenie debaty w tej sprawie. Wniosek został jednak odrzucony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Zdaniem Siarkowskiej szczepienia są kwestią indywidualnego, odpowiedzialnego wyboru, a obywateli nie można zmuszać do heroizmu, wskazuje Gazeta.pl.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Gazeta.pl | Facebook

Powiązane