wtv.pl > Gospodarka > 3100 pensji minimalnej? Solidarność złożyła konkretne propozycje
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:03

3100 pensji minimalnej? Solidarność złożyła konkretne propozycje

Mateusz Morawiecki
Jakub Kaminski/East News

Mateusz Morawiecki nie może dłużej czekać. Do 15 września rząd musi wydać rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. "Solidarność" już wyłożyła konkretne propozycje. W grze nawet 3100 brutto.

Rada Dialogu Społecznego debatuje nad podniesieniem minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. 5% inflacja wymusza na rządzie zadecydowanie o radykalnym wzroście pensji tak, by uchronić obywateli przed przykrymi skutkami wzrostu cen.

Mateusz Morawiecki zaproponował minimalne wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto oraz minimalną stawkę godzinową na poziomie 19,60 złotych brutto.

Mateusz Morawiecki nie może dłużej czekać. Będzie wzrost minimalnego wynagrodzenia

Forum, na które przekładają się związki zawodowe, pracodawcy i rząd, nie doszło do porozumienia w sprawie konkretnej kwoty. Do 15 sierpnia Rada Ministrów będzie musiał opublikować rozporządzenie, decydując się na konkretne stawki.

Poważne propozycje przedstawiła "Solidarność". Organizacja zanegowała propozycje Mateusza Morawieckiego. Związek Piotra Dudy oczekuje przynajmniej 3 100 złotych brutto.

W 2020 roku najniższe uposażenie wyniosło 2800 złotych brutto. Nagły wzrost może nadszarpnąć możliwości budżetu państwa, jednak wzrost inflacji nie daje rządowi wyboru.

- Postulowany przez Związek wyższy wzrost minimalnego wynagrodzenia na poziomie 3 100 zł wpłynie na poziom dochodów dużej grupy pracowników, gdyż zgodnie ze statystykami z ogółu zatrudnionych w gospodarce narodowej aż 13 proc. otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę - przekonuje prezydium Solidarności.

Związkowcy argumentują swoją propozycje szacunkami dotyczącymi inflacji. Powołano się także na wyliczenia Komisji Europejskiej i Narodowego Banku Polskiego. Instytucje zakładają znacznie wyższe tempo wzrostu PKB, w porównaniu do prognóz rządowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Wskazano, że według wyliczeń KE ceny mają wzrosnąć nawet o 3,1%. Mniej optymistyczny jest NBP, który zakłada wzrost na poziomie 3,3%.

- Wysoki poziom inflacji w 2021 r. odbija się negatywnie na realnych wynagrodzeniach, zwłaszcza najuboższych pracowników, ograniczając aktualnie ich wartość nabywczą - deklaruje prezydium Solidarności.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaminski/East News