wtv.pl
mateusz morawiecki

PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Opublikowano rozporządzenie dot. szczepień osób w wieku 16 i 17 lat

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rząd właśnie opublikował najnowsze rozporządzenie. Przepisy regulują kwestię szczepień dla osób poniżej 18. roku życia. Mowa o młodzieży, która już skończyła 16 lat. Oni także będą mogli skorzystać z preparatu.

Warto podkreślić, że według rozporządzenia rządu osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły stawić się w punktach szczepień bez obecności opiekuna prawnego. Jest to niezwykle ważne ułatwienie, upraszczający proces wyboru terminu na szczepienie. Niezbędne będzie jednak posiadanie zgody rodzica.

Zgodnie z obowiązującą hierarchią aktów prawnych, rozporządzenie rządu zostało wydane w Dzienniku Ustaw na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Rząd wydał rozporządzenie. Jest publikacja w Dzienniku Ustaw

Przed stawieniem się w punkcie szczepień rząd wymaga wypełnienia "kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19". Dokument już od niedzieli będzie dostępny na oficjalnych stronach rządowych. Formularz będzie musiał zostać podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Wypełnienie dokumentu będzie możliwe już na miejscu, jednak wówczas niezbędna będzie obecność rodzica. "Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

policjant - luboń

Policjant z Lubonia ze łzami w oczach opowiedział historię chłopca, który był ofiarą przemocy domowej

CZYTAJ DALEJ

"Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia" - dodaje resort Adama Niedzielskiego, zwracając uwagę na możliwość zadania dodatkowych pytań ze strony osób kwalifikujących do szczepienia. "W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie" - zalecają przedstawiciele rządu.

Rejestracja dla nastolatków ruszy już 17 maja. Proces wydania e-skierowań oraz zapisywania na szczepienia będzie przebiegał tak, jak w przypadku innych grup. Warto więc poprosić swojego rodzica o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Na ten moment młodzież będzie mogła skorzystać jedynie z preparatu Pfizera, który przeprowadził odpowiednie badania, uwierzytelniające stosowanie preparatu u osób nieletnich. Odpowiednią zgodę wydali zaś przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, preparat zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19.

Pamiętajmy, by wiedzę o szczepieniach czerpać z wiarygodnych źródeł medycznych. W przypadku braku zaufania do rządu, warto zaczerpnąć zweryfikowane informacje ze strony źródeł europejskich takich jak Europejska Agencja Leków. Warto także zaczerpnąć rady zaufanego lekarza pierwszego kontaktu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >