wtv.pl > Gospodarka > Zmiany w 500 plus? Minister rodziny komentuje sprawę kryterium dochodowego: "500 plus pozostanie powszechne"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

Zmiany w 500 plus? Minister rodziny komentuje sprawę kryterium dochodowego: "500 plus pozostanie powszechne"

500 plus - zmiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szczegóły kontynuacji programu 500 plus mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych kilku dni, wynika z wczorajszych zapewnień Mateusza Morawieckiego. Możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego skomentowała minister rodziny Marlena Maląg.

Według zapewnień członków rządu Prawa i Sprawiedliwości prezentacja nowego programu społeczno-gospodarczego, potocznie nazwanego Nowym Ładem, nastąpi już 15 maja.

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapewnił, że w ciągu kilku najbliższych dni rządzący przedstawią szczegóły kontynuacji wypłaty 500 plus.

Zmiany w 500 plus?

Po wypowiedzi premiera, która zdawała się sugerować, że najpopularniejszy program społeczny PiS-u doczeka się zmian, eksperci wskazywali na możliwe drogi dalszej wypłaty świadczenia.

Część komentatorów zwracała uwagę na możliwość rewaloryzacji 500 plus, które wobec rosnącej inflacji warte jest znacznie mniej niż przed pięcioma laty. Według wyliczeń pomoc od rządu powinna obecnie wynosić 567, a nawet 615 zł, by osiągnąć wartość sprzed pięciu lat.

Inni podkreślali, że jedną z głównych przyczyn krytyki 500 plus jest jego bezwarunkowa wypłata.

Zdaniem znacznej części Polek i Polaków świadczenie powinno przysługiwać jedynie osobom niezamożnym, co w naturalny sposób doprowadziło do rozważań dotyczących możliwości wprowadzenia kryterium dochodowego.

Marlena Maląg: 500 plus pozostanie powszechne

Do ewentualnych zmian w programie, które mogą zostać zaprezentowane już w najbliższą sobotę, nawiązała goszcząca na antenie Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W radiowej Jedynce szefowa resortu zapewniła, że najpopularniejszy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości, który znacznie przyczynił się do wyborczego sukcesu partii z roku 2015, nadal będzie powszechny.

Maląg podkreśliła, że mimo pojawiających się głosów o wprowadzeniu kryterium dochodowego, rząd "nie przewiduje takiej zmiany".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polskie Radio | WTV

Tagi: 500 plus Rząd
Powiązane