wtv.pl > Polityka > W dziesiątkach miast w Polsce odbyły się dziś protesty. Wszystko z powodu ustawy o radiofonii i telewizji, jaką planuje uchwalić rząd
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:59

W dziesiątkach miast w Polsce odbyły się dziś protesty. Wszystko z powodu ustawy o radiofonii i telewizji, jaką planuje uchwalić rząd

Protesty przeciwko lex TVN
Twitter: @mat33osh, @MarcinSnopkowsk, @MakowskiJaro

W dziesiątkach polskich miast odbyły się we wtorek protesty w związku z próbą przeforsowania przez rząd ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. lex TVN. Politycy, dziennikarze i zwykli obywatele wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw.

Czy PiS ugnie się pod tak ogromną presją społeczną?

Protesty w całej Polsce

Szczecin, Bydgoszcz, Gniewkowo, Olsztyn, Puszczykowo, Nysa, Biała Podlaska, Kędzierzyn-Koźle, Bytom... To zaledwie kilka miast, w których odbyły się we wtorek antyrządowe protesty przeciwko ustawie o radiofonii i telewizji.

Podczas demonstracji w Warszawie przemawiał m.in. były premier Donald Tusk, który swoją obecnością wzbudził ogromny entuzjazm wśród zgromadzonych.

- Nie będziemy obojętni, nie jesteśmy zrezygnowani. Będziemy krzyczeć, będziemy walczyć i zwyciężymy - motywował uczestników protestu były szef Rady Europejskiej.

W Gdańsku przy pomniku Neptuna przemawiała natomiast żona zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, Magdalena Adamowicz.

- My w Gdańsku jesteśmy w sytuacji wyjątkowej - zapewniała - Mamy nie tylko przywilej, ale i obowiązek, jako ci, którzy walczyli o wolną, niezależną Polskę w silnej Europie, aby dzisiaj solidaryzować się w obronie wolnych mediów - dodała Adamowicz.

Ludzie vs PiS

Na Krakowskim Rynku przed rządami Prawa i Sprawiedliwości przestrzegał prawnik Jan Hoffman. Stwierdził, że rząd tworzy "zatrute prawo".

- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są zgodne z wolą Kaczyńskiego. Dziś wszyscy wiedzą, jakie będą wyroki Trybunału Julii Przyłębskiej - mówił ostrzegając przed nieuczciwymi wyborami, które mogą odbyć się w przyszłości.

W Krakowie głos zabrał także dziennikarz "Polityki" Adam Szostkiewicz.

- Demokracja znowu jest zagrożona. Bez wolnych mediów nie ma demokracji - ocenił.

W protestach w ponad 70 polskich miastach wzięły udział tysiące Polek i Polaków. Według nieoficjalnych informacji, jakie pojawiły się w mediach, już jutro Sejm będzie debatować nad ustawą o radiofonii i telewizji. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl, onet.pl, twitter.com, wtv.pl Zdjęcie główne: Twitter: @mat33osh, @MarcinSnopkowsk, @MakowskiJaro

Tagi: TVN Rząd
Powiązane