wtv.pl > Polityka > Stanisław Żaryn komentuje ataki hakerskie na rząd. Podkreśla, że ABW wypełnia powierzone jej zadania
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:52

Stanisław Żaryn komentuje ataki hakerskie na rząd. Podkreśla, że ABW wypełnia powierzone jej zadania

Stanisław Żaryn opublikował oficjalne stanowisko w kwestii ataków hakerskich na rząd
Piotr Molecki/East News

W piątek po południu rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn opublikował oficjalne oświadczenie na temat ataków hakerskich na rząd. Odniósł się do stwierdzeń, jakoby były one wynikiem zaniedbań po stronie rządzących. Sformułowania te nazywa „nieuprawnionymi”.

  • Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn opublikował oświadzczenie w sprawie ataku hakerskiego na rząd

  • Zapewnia on, iż ABW na bieżąco realizuje zadania określone w ustawie

  • Dodatkowo podkreślono, że osoby mogące być zagrożone cyberatakiem były informowane przez służby o zagrożeniu

  • Stanisław Żaryn zaprzecza, że polska strona dostała informacje od izraelskich służb na temat planu ataku hakerskiego na skrzynki pocztowe polityków

  • „Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym realizowanych przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej oraz powiązane z nimi podmioty”

Na rządowej stronie pojawiło się oświadczenie w sprawie ataków hakerskich na rząd Polski. Zamieścił je Stanisław Żaryn.

W komunikacie zapewniono, iż ABW realizuje „na bieżąco zadania określone w Ustawie o ABW i AW, a także Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W ABW funkcjonuje Zespół CSiRT GOV, który zabezpiecza kluczowe dla państwa systemy teleinformatyczne”.

Ataki hakerskie na rząd: oświadczenie rzecznika koordynatora służb specjalnych

Oficjalne stanowisko w sprawie ataków hakerskich na rząd ma oddalić stwierdzenia, jakoby działania polskich służb były niewystarczające lub — co więcej — nie podejmowano ich.

— Sugestie mówiące, że w sprawie ostatnich cyberataków doszło do zaniedbań ze strony służb, są nieuprawnione — przekazał na Twitterze Stanisław Żaryn.

W oficjalnym oświadczeniu rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych przekazano, iż osoby zagrożone atakiem hakerskim miały być na bieżąco informowane o możliwym niebezpieczeństwie.

Izrael informował o planowanym cyberataku? Stanisław Żaryn zaprzecza

TVN24 przekazał, że izraelskie służby miały przekazywać informacje na temat planów cyberataku wymierzonego w polskich polityków. Również ta kwestia została skomentowana przez Stanisława Żaryna.

Stanowczo zaprzeczył on, by obce służby kontaktowały się z polskimi służbami specjalnymi w związku z posiadanymi wiadomościami o potencjalnym zagrożeniu atakiem hakerskim.

— Polska nie otrzymała ostrzeżeń od służb izraelskich dotyczących ataków hakerskich na skrzynki pocztowe polskich użytkowników — napisał w oświadczeniu rzecznik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

ABW ma informacje o wieloletnim byciu celem wrogich działań

Ciekawe jest również stwierdzenie zawarte na końcu oświadczenia Stanisława Żaryna. Rzecznik przekazał, że rozpoznanie dokonane m.in. przez ABW wskazuje „jednoznacznie, że Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym realizowanych przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej oraz powiązane z nimi podmioty”.

W podobnym tonie wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej ujawnił on, iż rozpoznanie ataku hakerskiego jasno wskazuje na to, że osoby koordynujące go znajdowały się na terenie Rosji (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Szef rządu wprost wskazał, iż cyberatak był „inspirowany na Kremlu”. Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński miał oświadczyć natomiast, iż Rosja od dawna ma gotowe plany agresji na Polskę.

W piątek 18 czerwca wydano kilka istotnych oświadczeń w sprawie cyberataku wymierzonego w polskich polityków. Na celowniku hakerów znaleźli się najważniejsi urzędnicy w kraju, w tym minister Michał Dworczyk.

Niedawno wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pokazał fałszywego maila, jaki trafił do skrzynek odbiorczych posłów (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Nieznana osoba wysłała wiadomość ze skrzynki „[email protected]”, gdzie zachęcała do zmiany hasła przy użyciu „bezpiecznego formularza” załączonego do maila.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl, wtv.pl

Zdjęcie wyróżniające: Piotr Molecki/East News