wtv.pl > Polityka > Rz: Dokumentacja pilnie strzeżonej willi premierów jest dostępna w internecie. Eksperci mówią o “fatalnym błędzie”
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:03

Rz: Dokumentacja pilnie strzeżonej willi premierów jest dostępna w internecie. Eksperci mówią o “fatalnym błędzie”

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Do internetu trafiła dokumentacja strzeżonej willi, z której korzystają premierzy. Plany budynku może przejrzeć każdy użytkownik sieci. Eksperci grzmią, że to “fatalny błąd” w kontekście bezpieczeństwa kraju.

Willa premierów pod ścisłą ochroną? Niekoniecznie

Strzeżona willa premierów mieści się przy ul. Sulkiewicza 6 w Warszawie, w samym środku zespołu rządowego przy ul. Parkowej i nieopodal Belwederu i Łazienek. 

Z kwater korzystają szefowie rządu, a tuż obok znajduje się budynek dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP). Kompleks uchodzi za jeden z najlepiej zabezpieczonych obiektów w Polsce. 

Tymczasem “Rzeczpospolita” donosi, że pełna dokumentacja willi premierów jest dostępna w internecie. Każdy użytkownik może bez problemów mieć wgląd w szczegółowe plany budynku.

Dlaczego dokumentacja trafiła do sieci? W 2019 r. Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetarg na przebudowę jednej z łazienek i remont drugiej. Umieszczenie planów willi w internecie miało być elementem dokumentacji przetargowej.

Każdy szczegół dostępny na wyciągnięcie ręki

Plany willi są wyjątkowo drobiazgowe. “Rzeczpospolita” podaje, że “plik jest potężny”, ponieważ ma 150 megabajtów i zawiera 18 planów. 

Internauci mają dostęp do rzutów wszystkich kondygnacji naziemnych wraz z ich architekturą. W plikach można znaleźć także pionowe przekroje willi z usytuowaniem okien, schodów i drzwi. 

Dostępne są nawet plany instalacji i centralnego ogrzewania zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i w piwnicy. Do internetu trafiły także plany instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, a nawet gniazd komputerowych i telefonicznych.

Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby dowiedzieć się jaka jest powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. Z łatwością można znaleźć także informację o ich przeznaczeniu.

Co więcej, urzędnicy umieścili w internecie także plik z opisem konstrukcji budynku. Dokument zawiera szczegółowe informacje na temat wartości dopuszczalnego obciążenia użytkowego dla stropów oraz skrupulatny opis ich wykonania.

“Skandal”, który stawia na szali bezpieczeństwo ważnych osób w kraju

“Rzeczpospolita” podaje, że willa była do tej pory wykorzystywana jako rezydencja premiera. Korzystali z niej m.in. Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Beata Szydło.

Z doniesień gazety wynika, że aktualny szef polskiego rządu - Mateusz Morawiecki, nie rezyduje w kompleksie rządowym, ponieważ posiada własną nieruchomość w Warszawie. Mimo tego, czasami korzysta z budynku.

Eksperci nie szczędzą słów krytyki pod adresem urzędników, którzy opublikowali dokumentację willi w internecie. Jerzy Dziewulski, były poseł, szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i antyterrorysta uważa, że jest to “skandal” i “skrajna głupota”. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Powiązane