wtv.pl > Polityka > Prawo i Sprawiedliwość straci w piątek większość sejmową? Onet: z partii odchodzi trzech posłów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

Prawo i Sprawiedliwość straci w piątek większość sejmową? Onet: z partii odchodzi trzech posłów

Nieoficjalne wiadomości mówią o tym, że PiS może stracić większość rządową
Piotr Molecki/East News

Nieoficjalne informacje Onetu wskazują, że dziś ogłoszone zostanie odejście trzech posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdzenie tych wiadomości to moment, w którym PiS traci większość rządową w Sejmie.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość ma stracić trzech posłów, a co za tym idzie, pod znakiem zapytania znajduje się obecnie większość rządowa partii Jarosława Kaczyńskiego i jej koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy.

Wśród nazwisk, które wymieniane są w grupie posłów mających ogłosić opuszczenie szeregów PiS jest Zbigniew Girzyński.

PiS straci większość rządową w Sejmie?

Wiadomości przekazane przez portal Onet wskazują, że z PiS odejść ma trzech posłów. W szeregach partii Jarosława Kaczyńskiego zostałoby wtedy zaledwie 229 posłów.

Liczba członków PiS będzie w tym momencie zbyt mała, by formalnie posiadać większość w Sejmie. Decyzja o odejściu polityków ma zostać ogłoszona jeszcze w piątek.

Ważne jest również zaznaczenie, że PiS wspólnie z całą Zjednoczoną Prawicą nie zawsze głosują tak samo. Dość często partia Porozumienie Jarosława Gowina prezentuje głos inny niż partia Jarosława Kaczyńskiego.

Odejście trzech posłów z PiS wiązałoby się z dużymi problemami w przypadku nadchodzących głosowań w Sejmie. Politycy opuszczający szeregi partii rządzącej mają założyć własne koło poselskie.

Pomóc może przymierze z Pawłem Kukizem

Czarne chmury zbierające się nad rządami PiS pomaga rozganiać Paweł Kukiz. Kukiz'15 liczące czterech członków niedawno ogłosiło połączenie sił z partią rządzącą. Tutaj również nie można liczyć na jednomyślność w głosowaniach.

Stanisław Tyszka przy okazji ostatnich głosowań udowodnił, że kieruje się własnymi ocenami i oddał głosy różne od ustaleń Kukiz'15.

Kim są politycy mający w piątek ogłosić odejście z PiS?

Onet w swoich nieoficjalnych doniesieniach nie ujawnił nazwisk wszystkich trzech posłów, którzy w piątek przekażą wiadomości na temat opuszczenia szeregów PiS. Wiadomo jedynie, że wśród nich znajduje się Zbigniew Girzyński.

Poseł nie należy do ulubieńców Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej został zawieszony w prawach członkach partii z racji przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 poza kolejnością. Miało to miejsce w czasie, gdy do jej przyjęcia uprawnieni byli jedynie medycy.

Ostatnio poseł zdecydował również o udzieleniu oficjalnego poparcia kandydatowi opozycji na RPO, Marcinowi Wiąckowi. W czasie głosowania poparł jednak Lidię Staroń.

Tożsamości dwóch pozostałych polityków nie ujawniono. Onet nie podał również informacji, o której ma zostać ogłoszona wiadomość o uszczupleniu szeregów Prawa i Sprawiedliwości.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet

Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Tagi: Sejm Rząd
Powiązane