wtv.pl > Polityka > Rząd zatwierdził projekt ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców objętych stanem wyjątkowym. Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:07

Rząd zatwierdził projekt ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców objętych stanem wyjątkowym. Na jakie wsparcie mogą liczyć?

Stan wyjątkowy na granicy
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy zakładający rekompensaty dla przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego. Wynika z niego, że poszkodowani otrzymają rekompensatę w wysokości 65% przeciętnych przychodów.

Wsparcie dotyczy przede wszystkim branży turystycznej.

Rząd oferuje wsparcie dla firm na pasie granicznym

Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych z Mariuszem Kamińskim na czele wydało komunikat dotyczący zatwierdzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o rekompensatach dla poszkodowanych w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego przedsiębiorców.

Odszkodowanie obejmie okres 30 dni, choć może zostać zmniejszone, jeśli zajdą okoliczności, w których rozporządzenie prezydenta przestanie obowiązywać wcześniej.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na 65% swojego przeciętnego dochodu, który uzyskali w miesiącach: czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 r. Dowody dochodu trzeba będzie przedstawić składając wniosek.

Zatwierdzenie podania będzie obowiązkiem wojewody, który będzie musiał podjąć decyzję maksymalnie dwa tygodnie po złożeniu dokumentów przez wnioskodawcę.

Kto może liczyć na pieniądze?

Mariusz Kamiński zaznaczył, że na wsparcie finansowe będą mogły liczyć wszystkie podmioty gospodarcze, które ucierpiały w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Dotyczy to przede wszystkim branży gastronomicznej, hotelarskiej i turystycznej. Rekompensatę otrzymają zatem właściciele restauracji, rolnicy i przedsiębiorcy trudniący się wynajmem mieszkań i agroturystyką, czy piloci wycieczek.

Stan wyjątkowy objął swym zasięgiem 183 miejscowości znajdujące się w przygranicznym pasie z Białorusią, na terenie województw podlaskiego i lubelskiego. Potrwać ma wstępnie 30 dni.

Rząd uzasadniał decyzję o podjęciu tak radykalnych kroków wyjątkową sytuacją dotyczącą sprowadzanych przez białoruski rząd imigrantów chcących dostać się nielegalnie na terytorium Rzeczypospolitej oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi, odbywającymi się w rejonie.

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegał, że w czasie działań militarnych wojsk Federacji Rosyjskiej dojść może do licznych prowokacji na granicy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wtv.pl

Powiązane