wtv.pl > Gospodarka > Bon zdrowotny. Skorzystają osoby powyżej 40. roku życia
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:46

Bon zdrowotny. Skorzystają osoby powyżej 40. roku życia

rząd - bon zdrowotny
Jakub Kaminski/East News

Rząd szykuje bon zdrowotny dla osób powyżej 40. roku życia. Po wyraźnym spowolnieniu pandemii system ochrony zdrowia ma opierać się na profilaktyce. Dostęp do specjalisty ma być szybszy i prostszy, a za wizytę nie zapłacimy nawet w prywatnych przychodniach.

Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" szczegóły nowego planu rządu Prawa i Sprawiedliwości zostaną ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia już w czerwcu tego roku.

Już za miesiąc resort ma przedstawić szczegóły programu badań profilaktycznych dla Polek i Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia.

Bon zdrowotny dla osób 40+. Rząd stawia na profilaktykę

Nowy projekt rządzących ma opierać się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), za pomocą którego wypełnimy ankietę, która pozwoli na ustalenie konkretnego zestawu badań. Informacje w rozmowie z dziennikiem potwierdził już szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

Kilka słów o tzw. bonie zdrowotnym wypowiedział również goszczący na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Program ten chcemy uruchomić już w czerwcu – zapowiedział wiceszef resortu.

Dostępne w programie podstawowe badania profilaktyczne mają różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Wszystkie mają jednak umożliwić skontrolowanie stanu zdrowia pacjenta.

W przypadku odkrycia nieprawidłowości wspomniany podstawowy pakiet ma zostać rozszerzony. Kolejnym etapem będzie otrzymanie odpowiedniego skierowania.

Owo skierowanie ma pełnić rolę swoistego bonu zdrowotnego, przekazał Waldemar Kraska. Według zapewnień wiceministra jego realizacja będzie możliwa w dowolnej placówce, również niemającej kontraktu z NFZ.

Rząd ma ponadto znieść limity przyjęć do specjalistów, co ułatwi dostęp do lekarza. Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia pierwszą linią konsultacji mają być lekarze medycyny rodzinnej.

Dostępne w ramach bonu zdrowotnego badania mają dotyczyć m.in. pomiarów cholesterolu, ciśnienia, a także cytologii, badania prostaty czy mammografii. Lista ma zależeć od sytuacji danego pacjenta, w tym jego wieku i płci.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Powiązane