wtv.pl
rząd - bon zdrowotny

Jakub Kaminski/East News

Bon zdrowotny. Skorzystają osoby powyżej 40. roku życia

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd szykuje bon zdrowotny dla osób powyżej 40. roku życia. Po wyraźnym spowolnieniu pandemii system ochrony zdrowia ma opierać się na profilaktyce. Dostęp do specjalisty ma być szybszy i prostszy, a za wizytę nie zapłacimy nawet w prywatnych przychodniach.

Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" szczegóły nowego planu rządu Prawa i Sprawiedliwości zostaną ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia już w czerwcu tego roku.

Już za miesiąc resort ma przedstawić szczegóły programu badań profilaktycznych dla Polek i Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia.

Bon zdrowotny dla osób 40+. Rząd stawia na profilaktykę

Nowy projekt rządzących ma opierać się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), za pomocą którego wypełnimy ankietę, która pozwoli na ustalenie konkretnego zestawu badań. Informacje w rozmowie z dziennikiem potwierdził już szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

Kilka słów o tzw. bonie zdrowotnym wypowiedział również goszczący na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Sąd Najwyższy

Alarm bombowy w siedzibach KRS, NIK i SN. Doszło do ewakuacji

CZYTAJ DALEJ

Program ten chcemy uruchomić już w czerwcu – zapowiedział wiceszef resortu.

Dostępne w programie podstawowe badania profilaktyczne mają różnić się w przypadku kobiet i mężczyzn. Wszystkie mają jednak umożliwić skontrolowanie stanu zdrowia pacjenta.

W przypadku odkrycia nieprawidłowości wspomniany podstawowy pakiet ma zostać rozszerzony. Kolejnym etapem będzie otrzymanie odpowiedniego skierowania.

Owo skierowanie ma pełnić rolę swoistego bonu zdrowotnego, przekazał Waldemar Kraska. Według zapewnień wiceministra jego realizacja będzie możliwa w dowolnej placówce, również niemającej kontraktu z NFZ.

Rząd ma ponadto znieść limity przyjęć do specjalistów, co ułatwi dostęp do lekarza. Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia pierwszą linią konsultacji mają być lekarze medycyny rodzinnej.

Dostępne w ramach bonu zdrowotnego badania mają dotyczyć m.in. pomiarów cholesterolu, ciśnienia, a także cytologii, badania prostaty czy mammografii. Lista ma zależeć od sytuacji danego pacjenta, w tym jego wieku i płci.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >