wtv.pl > Lewica

Lewica

Lewica jest szerokim, często problematycznym w definicji, określeniem nurtu idei politycznych i poglądów. Jej geneza powiązana jest z rewolucją francuską, kiedy to w Zgromadzeniu Narodowym po lewej stronie sali zasiedli politycy żądający przemian społecznych i politycznych.

Lewica
13.06.2022 02:02 Afera wokół zdjęcia polityków Lewicy na Orlenie

Lewica, a właściwie politycy partii Razem znaleźli się w ogniu krytyki. Za pośrednictwem Twittera Adrian Zandberg opublikował zdjęcie z wegańskim hot dogiem. W tle można było dostrzec logo stacji paliwowej Orlen. Lewica w wyniku rozmów z PiS-em wynegocjowała środki z Funduszu Odbudowy na dofinansowanie szpitali powiatowych, budowę 75 tysięcy mieszkań oraz powołania specjalnego komitetu monitorującego wydatki obecnego oraz przyszłego rządu, który będzie dysponował środkami z unijnych grantów oraz pożyczekSejmowe głosowanie dotyczące wyrażenia zgody na ratyfikację Funduszu poparła nie tylko Lewica, ale i Koalicja Polska oraz Polska 2050. Cała krytyka przelała się jednak na polityków Wiosny, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i RazemDziś Adrian Zandberg wyruszył z politykami partii w objazd po Polsce, by informować o realnych skutkach przyjęcia poprawek Lewicy. Wraz z członkami ugrupowania wykonał zdjęcie na tle stacji OrlenuO godzinie 10 politycy Lewicy ogłosili podróż po mniejszych miejscowościach celem rozmów na temat Krajowego Planu Odbudowy. Pierwszym miejscem, który odwiedził Adrian Zandberg, był Mińsk Mazowiecki. W wydarzeniu udział brała rzeczniczka Razem - Dorota Olko oraz posłanka Razem z okręgu warszawskiego - Magdalena Biejat.

kyo-azuma-x TJKVU1FJA-unsplash
19.03.2022 09:20 Lewica staje w obronie uczniów prześladowanych w szkołach. Szczegóły porannej konferencji

We wtorek o 11:00 odbyła się konferencja organizowana przez Młodą Lewicę, z udziałem m.in posła Macieja Gdula i prof. Joanny Senyszyn. Dotyczyła ona sprawy wydalenia z katolickiej szkoły, nastoletniej Julity. Dziewczynę wyrzucono za udział w Strajku Kobiet i angaż w działania Młodej Lewicy. Na konferencji Joanna Senyszyn poinformowała o poważnym złamaniu konstytucji.W ubiegłym tygodniu rozgorzała spora dyskusja na temat działań dyrekcji zes. szkół im. Matki Boskiej Miłosierdzia w Białymstoku. Z listy uczniów została skreślona 17-letnia Julita. Oficjalnym powodem relegacji było złamanie statutu. Dziewczyna dopuściła się tego poprzez udział w manifestacjach organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Zgodnie z polskim prawem, sformułowanie statutu w taki sposób jest niedozwolone i wskazuje na ogromne ograniczanie swobód obywatelskich i wolności wyrażania poglądów.Konferencję rozpoczęli Dawid Dobrogowski i Zofia Stankiewicz, działacze Młodej Lewicy i koordynatorzy jej działań na Podlasiu:- Uczennica została wydalona w sposób bezprawny - mówi Zofia Stankiewicz.- Julitę relegowano przed zakończeniem roku szkolnego w oparciu o statut szkoły łamiący konstytucję. Słowa wiceministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego wskazują na to, że statut jest dokumentem nadrzędnym i nie powinien być kwestionowany. Takim dokumentem jest natomiast konstytucja - dodaje.- Poraża również fakt, iż ministerstwo nie zdawało sobie sprawy z tego, że Julita została wydalona ze szkoły przed zakończeniem roku. Zgodnie z wiedzą ministra Piontkowskiego, Julita miała być relegowana po wakacjach - słyszymy na konferencji.

Kaja Godek
19.03.2022 09:11 Beata Maciejewska z Lewicy dostała od Kai Godek białego misia. Prosi o "przysyłanie dla niego kolorowych ubranek"

- Nie wierzę, że można wykorzystywać pluszowe zwierzęta do szczucia na ludzi - napisała pod zdjęciem pluszowej zabawki posłanka Lewicy Beata Maciejewska. Pomysł polityczki nie przypadnie do gustu Kai Godek, która szukała poparcia dla projektu "Stop LGBT".Do biura gdańskiej polityczki Beaty Maciejewskiej trafiła przesyłka od fundacji Kai Godek. Biały miś z różową wstążką wokół szyi miał być prezentem zjednującym sobie przychylność wobec projektu "Stop LGBT".Posłanka Lewicy postanowiła jasno pokazać, co myśli o dehumanizującym projekcie. Do zabawy zaprosiła swoich obserwatorów.

EN 01488450 0071
19.03.2022 09:05 "Polski rząd jest słaby, przegrywa starcie z reżimem Łukaszenki i przyczynia się do kryzysu humanitarnego". Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o stanie wyjątkowym

We wtorek Mateusz Morawiecki w imieniu Rady Ministrów poinformował o wystąpieniu z wnioskiem do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego oraz lubelskiego przy granicy z Białorusią. Komentuje to dla nas posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.- Polski rząd celowo eskaluje sytuację, chce tworzyć atmosferę zagrożenia, żeby pozorować własną siłę - mówi posłanka. - Tymczasem tak naprawdę jest słaby i przegrywa propagandowe starcie z reżimem Łukaszenki, łamie prawo międzynarodowe i przyczynia się do kryzysu humanitarnego.

paroc
19.03.2022 08:59 Strajk generalny w Paroc Polska Trzemeszno. "Firmę stać na to, aby płacić ludziom godnie"

W środę wieczorem pracownicy Paroc Polska zgasili hutnicze piece i rozpoczęli strajk. Paroc Polska to polski oddział międzynarodowej firmy, która wytwarza energooszczędne i ogniochronne produkty izolacyjne z wełny kamiennej. W trakcie pandemii zakład zanotował rekordowe zyski i zatrudnił więcej pracowników.„Zatrzymaliśmy pracę Paroc Polska. Strajk generalny jest faktem. Przystąpiła do niego cała załoga. Nie pracują piece, odbiór. Nie ma produkcji. Codziennie z firmy wyjeżdża 200 tirów z wełną mineralną. Nie 2 tiry i nie 20. Wyjeżdża ich 200. Tym razem nie wyjadą” – napisał na Facebooku Grzegorz Ilnicki, prawnik, który od trzech lat reprezentuje pracowników firmy, pełnomocnik Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.Ilnicki podkreśla, że 1/5 z 800 pracowników Paroc Polska pracuje na śmieciówkach. Wielu pracowników bierze nadgodziny, by przeżyć: ustawowe 40 godzin tygodniowo mało kogo tu dotyczy. Po 40 latach pracy dodatek stażowy wynosi 160 zł brutto, a po 15 latach – 70 zł.

TVP Info
19.03.2022 08:58 Beata Maciejewska z Lewicy nie wytrzymała. Powiedziała prowadzącemu z TVP Info kilka ostrych słów

Beata Maciejewska z Lewicy była gościnią programu "O tym się mówi" w TVP Info. W pewnym momencie nie wytrzymała i zaczęła wypominać prowadzącemu jego słowa, punktując przy tym również jego zachowanie. Program prowadzi wschodząca gwiazda TVP, Miłosz Kłeczek.

Wiosna
19.03.2022 08:51 Wiosna podjęła uchwałę o samorozwiązaniu. Maciej Kopiec dla WTV: "Do decyzji podchodzę ze smutkiem"

11 czerwca Wiosna zakończyła Zgromadzenie Ogólne Partii. Niejednomyślnie podjęto decyzję o rozwiązaniu organizacji. Oficjalny komunikat wydał Maciej Kopiec. Skontaktowaliśmy się z politykiem, który wyjaśnił, co dalej. W rozmowie z naszą redakcją poseł Wiosny z Rybnika wskazał, że decyzja o charakterze formalnym stanowi formę integracji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Obie partie połączą się w Nową Lewicę. - Politycy i polityczki Wiosny zapiszą się do Nowej Lewicy. Jest to zdecydowana większość, o ile nie wszyscy z nas - poinformował Maciej Kopiec. Zgromadzenie Ogólne Partii @wiosnabiedronia podjęło właśnie niejednomyślnie uchwałę o rozwiązaniu Wiosny. Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie✌️#Wiosna 2017-2021— Maciej Kopiec (@KopiecMaciej) June 11, 2021

Maciej Gdula
19.03.2022 08:49 Poseł musiał ujawnić cały swój majątek. Wcześniej skarżył się na niskie zarobki

Maciej Gdula 29 kwietnia opublikował drugie już oświadczenie majątkowe. Parlamentarzyści muszą ujawniać swój majątek każdego roku. Działacz Wiosny Roberta Biedronia jeszcze niedawno opowiadał się za podwyżkami dla posłów. Tymczasem socjolog wykazał niemały majątek. Maciej Gdula w jednej z rozmów u Roberta Mazurka wyraził niepopularną opinię w sprawie zarobków posłów i posłanek. Socjolog przekonywał, że realne wynagrodzenie posła wynosi około 5500 złotych. Zarobki przedstawicieli kraju porównał do wypłaty kierownika sklepu. - Jestem zwolennikiem podwyżek dla posłów [...]. Ważna jest nie tyle kwota, co system, w którym pensja poselska będzie powiązana ze średnią płacą - dodawał.

Dobry sondaż dla PiS
19.03.2022 08:46 Sondaż. Na ratyfikacji Funduszu Odbudowy zyskał przede wszystkim PiS

Według najnowszego sondażu dotyczącego partii, które zyskały na ratyfikacji Funduszu Odbudowy, miażdżącą przewagę zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Ankietowani przyznali, że również Lewica mogła skorzystać na całej sytuacji. Sondaż nie pozostawia złudzeń - Koalicja Obywatelska jest największym przegranym zamieszania z Funduszem Odbudowy. Sondaż dotyczący Funduszu Odbudowy 4 maja większością głosów przyjęty został przez Sejm projekt ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Poparło go 290 posłów, 133 wstrzymało się od głosów (Koalicja Obywatelska), a 33 zagłosowało przeciw (Konfederacja i Solidarna Polska). Niemałą burzę w polskim życiu politycznym wywołała zwłaszcza Lewica, która jako pierwsza zadeklarowała chęć poparcia Prawa i Sprawiedliwości. Partia stanęła w ogniu krytyki Koalicji Obywatelskiej, która uznała to za zdradę opozycji. Dziś wiemy już, kto najbardziej skorzystał na ratyfikacji z 4 maja. United Surveys przeprowadziło sondaż na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankieterzy pytali Polki i Polaków o to, kto najbardziej zyskał na ustawie. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości. To główna partia opozycyjna ma być w tej sytuacji największym przegranym. PiS i Lewica triumfują Na ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy najbardziej zyskać miało, wg ankietowanych, Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca zyskała miażdżącą ilość 47,5% głosów. Tuż za ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego plasuje się Lewica, której poparcie projektu PiS-u przynieść miało równiez znaczące korzyści. Za klubem opowiedziało się 23,5% Polek i Polaków. Czas zatem na największych przegranych. Nie ma tu najmniejszych wątpliwości - to Koalicja Obywatelska poniosła największą porażkę, choć jej posłowie nie głosowali przecież przeciw ratyfikacji. 38% spośród poddanych ankiecie zdecydowało, że to właśnie klub Borysa Budki przełknąć musiał najbardziej gorzką pigułkę w związku z Europejskim Funduszem Odbudowy. Tuż za nią znalazła się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Z sondażu wynika, że 15,2% ankietowanych uznało, że to ugrupowanie poniosło największe straty w wyniku ratyfikacji. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelneTrójmiasto. Artysta poprawił swój mural Anny PrzybylskiejMedia: Anna Moskwa ma zastąpić Michała Kurtykę w Ministerstwie Klimatu i ŚrodowiskaŹródło: Natemat.pl

Lewica
19.03.2022 08:46 Lewica ma jednak gotowego kandydata na prezydenta? Jest stanowisko Czarzastego

Po znakomitym występieniu Adriana Zandberga, w którym celnie wypunktował expose premiera Mateusza Morawieckiego, natychmiast pojawiły się głosy, że to on powinien zostać kandydatem Lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich. Sprawa szybko jednak przycichła. Niektórzy komentatorzy twierdzili nawet, że Zandberg nie nadaje się do tej roli, ponieważ jest jedynie świetnym mówcą.Następnie głośnym echem odbiła się możliwość, by kandydatką Lewicy została kobieta. Rozważane miały być m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, oraz europosłanka KO Danuta Huebner. Temat ten jednak również upadł.Wiele wskazuje na to, że nareszcie poznaliśmy tę długo wyczekiwaną osobę, która z ramienia Lewicy statnie do walki z Andrzejem Dudą.

Sondaż nie pozostawia złudzeń.
19.03.2022 08:45 Najnowszy sondaż parlamentarny nie pozostawia złudzeń. Andrzej Duda jednak powinien się cieszyć?

Gdyby wszyscy deklarujący udział w wyborach po zakończeniu epidemii dotrzymali słowa, to największą zwyciężczynią byłaby polska demokracja. Uczestnictwo w głosowaniu deklaruje rekordowe 74% badanych.PiS na czele, dobry wynik KonfederacjiAż 37 proc. badanych wskazało PiS z Solidarną Polską i Porozumieniem (Zjednoczona Prawica) jako partie, na którą oddaliby swój głos. Drugi wynik z 23 proc. odnotowała Koalicja Obywatelska, na Konfederację głosowałoby 11 proc. a na Lewicę - 8 proc. Swój głos na PSL-Koalicję Polską oddałoby 7 proc. badanych. W porównaniu do poprzedniego sondażu partia rządząca notuje wzrost poparcia o 1 pkt. proc. Koalicja Obywatelska rośnie o 2 pkt proc. Największy wzrost zanotowała Konfederacja - 3 pkt. proc. Największy spadek notuje Koalicja Polska (PSL) - partia Władysława Kosiniaka-Kamysza straciła aż 5 pkt. proc. Lewica również traci - 3 pkt. procentowe.Silny elektorat Prawa i Sprawiedliwości bez wątpienia sprzyja dobremu wynikowi Andrzeja Dudy. Urzędujący prezydent może mieć jednak problem z wyjściem poza ten wynik, co w drugiej turze może być krytycznie istotne w kontekście uzyskania potrzebnej większości. Postępująca polaryzacja sceny politycznej może doprowadzić do sytuacji, w której bardzo duża część elektoratu pozostałych kandydatów będzie gotowa zagłosować na każdego byle nie na Dudę.Warto przypomnieć, że urzędujący właśnie prezydent znacznie tracił w ostatnich sondażach. Możliwe jednak, że wierni wyborcy PiS pomogą mu wydostać się z tego kryzysu. Czy tak się stanie, pokażą jednak oczywiście dopiero wyniki samych wyborów.Źródło: Polskie Radioundefined

Robert Biedroń poinformował o planach stworzenia wspólnej partii na lewicy.
19.03.2022 08:45 Ma dojść do fuzji ugrupowań. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosny jako jedna partia?

Pomimo wyjątkowo mizernego wyniku w pierwszej turze wyborów prezydenckich (dane z 99,78 procent obwodów głosowania mówią o 425 734 głosach oddanych na kandydata Lewicy, przekładających się na 2,21 proc. poparcia) Robert Biedroń zdaje się nie tracić entuzjazmu w kwestii wpływu lewicowych ugrupowań na polską politykę. Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej poinformował o planach utworzenia wspólnego ugrupowania na lewicy.

Robert Biedroń i Michał Wiśnieski
19.03.2022 08:42 Robert Biedroń ogłosił, że rzucił sobie wyzwanie. Wszystko, żeby uzbierać fundusze na edukację seksualną

Robert Biedroń podjął się nietypowego wyzwaniaZapowiedział, że jeśli na rzecz fundacji #SEXEDpl wpłynie kwota 10 000 zł, przefarbuje włosy na czerwonoW swoim wpisie odniósł się również do image'u znanego piosenkarza Michała WiśniewskiegoCzy myślicie, że w nowej odsłonie Robert Biedroń zdecyduje się wykonać w mediach społecznościowych kilka przebojów grupy Ich Troje?

WP
19.03.2022 08:42 Sondaż United Survey na zlecenie WP. PiS znowu na prowadzeniu

Od nowego roku na medialnym świeczniku nieustannie znajdują się doniesienia o Danielu Obajtku, a także rozłam w koalicji rządzącej. Wbrew informacjom Zjednoczona Prawica stale prowadzi w badaniach opinii publicznej Według sondażu wykonanego przez pracownię United Survey partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 33,2% poparcia osób uprawnionych do głosowaniaGdyby wybory odbyły się dziś, w Sejmie reprezentowałoby nas aż 6 ugrupowań politycznychPrzez ostatnie lata poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości spadło jedynie dwukrotnie. Po raz pierwszy spadek odnotowano przez wyborami do Parlamentu Europejskiego, które ostatecznie wygrała właśnie prawica. Za drugim razem przyczyną kryzysu były kobiece protesty, które w ostatnich tygodniach ucichły. WP wykazała, że elektorat Jarosława Kaczyńskiego nie przejmuje się doniesieniami liberalnych mediów o Danielu Obajtku oraz konflikcie wokół Krajowego Planu Odbudowy. Nie wiemy, jak wyniki sondażu przełożyłyby się na układ mandatów. Najprawdopodobniej Zjednoczona Prawica po raz trzeci mogłaby cieszyć się sejmową większością. Wszystko przez wzgląd na niskie wyniki partii opozycyjnych.

Strajk Kobiet
19.03.2022 08:41 17-latka została usunięta ze szkoły za organizację Strajku Kobiet

17-letnia działaczka Młodej Lewicy została usunięta ze skutkiem natychmiastowych ze swojej szkoły. Uczęszczała do niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. Jej wydalenie miało być związane z organizowaniem Strajku Kobiet w okolicy. Sprawa została zgłoszona do kuratorium i RPO.Dyrektorka szkoły tłumaczy, że jej szkoła nie mogła tolerować takiego zachowania. Chodziło o katolickie wartości, z jakich słynie.

wtv
19.03.2022 08:41 Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty na konferencji, zapowiadającej marsz w Białymstoku

Zwołana przez reprezentantów lewicowej koalicji konferencja była odpowiedzią na zdarzenia, które miały miejsce w Białymstoku w ostatnią sobotę. Przypominamy - środowiska kiboli podpisały ze sobą "pakt o nieagresji", którego pokłosiem była ogromna manifestacja w kontrze do parady równości. Nagrania, dokumentujące przemoc kibiców wobec członków parady i przechodniów, obiegły internet i odbiły się echem nie tylko w polskich mediach.

wtv
19.03.2022 08:38 Najnowszy sondaż może być przełomowy. Duże zmiany wśród wszystkich opcji

Spore zmiany procentowe w najnowszym sondażu wyborczym. Zawirowania na scenie politycznej, których przyczyną jest pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 zyskują na sile.Sondaż: zyskują małe partie5 pkt. procentowych straciła Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) w odniesieniu do poprzedniego badania. Koalicja Obywateska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) traci jeszcze więcej, bo aż 7 pkt. procentowych. ZP popiera obecnie 36 proc. ankietowanych a KO 22 proc. Oczywistym beneficjentem zmian w sondażach są małe partie. Trzeci wynik i największy - bo aż 5 pkt. proc. - wzrost zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Ludowcy mogą liczyć obecnie na 12 proc. poparcia. Czwarte miejsce zajmuje Lewica, z 1 pkt proc. wzrostu i 11 proc. poparcia. Nad progiem znalazłaby się również Konfederacja - zanotowała 8 proc. poparcia oraz wzrost o 3 pkt. procentowe. Bardzo dużo bo aż 12 proc. ankietowanych nie wie na kogo oddaliby głos. Oznacza to wzrost niezdecydowanych o 3 pkt. proc. Kantar zapytał również o chęć udziału w wyborach. W badaniu było jednak zastrzeżenie, że deklaracja dotyczy sytuacji głosowania po zakończeniu epidemii. W takim przypadku frekwencja wyniosłaby 72 procBadanie zostało przeprowadzone w dniach 16-17 kwietnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne były mierzone na próbie 687 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach).Zdaniem ekspertów dynamika zmian będzie dalej przyśpieszać. Zbliżające się silne tąpnięcie na rynku pracy oraz kryzys ekonomiczny z pewnością będą miały ogromny wpływ na notowania ugrupowań. W szczególności na poparcie partii rządzącej. Źródło: Onet.pl

wtv
19.03.2022 08:38 Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS na niespodziewanej pozycji, dlaczego?

Respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie "Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę?". Choć, jak nietrudno się domyślić, najwięcej pytanych wskazało Prawo i Sprawiedliwość, skala zwycięstwa obozu rządzącego jest wręcz przytłaczająca. Rzecz prosta: do sondażu należy podejść z niejakim dystansem, pamiętając, że najbliższe wybory parlamentarne czekają nas dopiero w roku 2023. Wydaje się jednak, że wspomniane badanie znakomicie oddaje panujące w społeczeństwie nastroje oraz ukazuje namacalną już nieomal słabość opozycji.PiS z ponad 50-procentowym poparciemWedług sondażu Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 52-procentowe poparcie. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego jest zatem miażdżąca. Na drugim w zestawieniu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 17 proc. Partia prowadzona obecnie przez Borysa Budkę wydaję się największym przegranym panującej obecnie epidemii. Za śmiesznie niskim wynikiem KO stoi najprawdopodobniej decyzja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, by nie brać udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich, jeśli odbędą się one w proponowanej przez partię rządzącą formie. Kandydatka Koalicji pozostała osamotniona wobec swojego wyboru. Pozostali kandydaci twierdzą zgodnie, że mimo rażących nieprawidłowości powalczą o jak najlepszy wynik w majowych wyborach.Oczywiście, nie należy stawiać znaku równości między wyborami prezydenckimi a parlamentarnymi, decyzja Kidawy-Błońskiej pokazała jednak nie tylko słabość opozycji, niezdolnej wypracować wspólnej narracji, ale nade wszystko spowodowała, że KO zniknęło w zasadzie z politycznego radaru, co tłumaczy historycznie nieomal niskie, 17-procentowe poparcie.Wspomniana słabość opozycji uwidoczniła sprawczość Prawa i Sprawiedliwości i wzmocniła poparcie dla partii rządzącej. Pomimo trwającej niemal dwa miesiące próby powstrzymania PiS-u od przeprowadzenia wyborów w maju, wszystko wskazuje na to, że już za 8 dni Polki i Polacy wybiorą swojego prezydenta. Bezsilność wobec decyzji partii Kaczyńskiego z każdym dniem przybiera na sile.Działania Lewicy w dobie epidemii (w gruncie rzeczy poprawne i bezpieczne) nie zaskoczyły zapewne zarówno jej wyborców, jak i przeciwników, co doprowadziło do zachowania swoistego status quo. Partia powtórzyła w zasadzie wynik z roku 2019. Według badania chęć zagłosowania na Lewicę wykazało 12 proc. respondentów.Tuż za podium, z wynikiem 9 proc., znalazła się Konfederacja. Stawkę zamyka Koalicja Polska (PSL i Kukiz\'15), którą wskazało 8 proc. badanych.Deklarowana frekwencja wyniosłą 43 procent. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków, wskazuje portal "Do Rzeczy".Źródło: dorzeczy.pl

wtv
19.03.2022 08:37 Robert Biedroń starał się załagodzić sytuację. Nagle podczas konferencji rozległy się niespodziewane okrzyki jego przeciwników

Podczas wystąpienia Biedronia doszło do zakłócenia go przez zwolenników prezydenta Dudy, którzy skandowali nazwisko swojego kandydata. Kandydat Lewicy starał się wyjść obronną ręką z sytuacji tłumacząc żartobliwie, że pomylili się i to nie on jest ich kandydatem.Robert Biedroń w ŁowiczuJednocześnie były prezydent Słupska zachęcał swoich przeciwników do rozmowy - Zapraszam panią, niech pani przyjdzie, powie coś - zwrócił się do jednej z kobiet. Jednak nikt nie zdecydował się podejść i porozmawiać. Biedroń bardzo mocno skrytykował rząd za - jego zdaniem - nielegalne posunięcie rządu jakim było niezorganizowanie przez rząd wyborów prezydenckich. Na pytanie o to, czy wracamy już do normy po epidemii odpowiedział: "Nic nie wraca do normy, nie ma kampanii wyborczej, nie wiemy, kiedy będą wybory. Odbyły się wybory 10 maja? Kto z państwa głosował?".Kandydat Lewicy stanął w obronie przedsiębiorców, którzy zapowiedzieli na dziś protest w Warszawie - Będziemy solidarni z tymi, którzy w desperacji wychodzą na ryzykując zdrowiem, ale także wysokimi mandatami, by upomnieć się o interes wszystkich przedsiębiorców, ale także pracowników. Oni wychodzą w naszym wspólnym interesie. Jak oni upadną, nie będzie gdzie pracować – powiedział. Podkreślał także, że szczególnie w Łowiczu widać, że rząd musi pomagać rolnikom - Jeśli chodzi o sektor spożywczy, potrzebne są realne działania. - Produkty są coraz droższe, polski przemysł spożywczy upada, coraz więcej rzeczy trzeba importować. Jest 15 tysięcy firm branży spożywczej, które dzisiaj czeka upadłość, problemy finansowe, masowe zwolnienia - stwierdził. Źródło: Polsat News

wtv
19.03.2022 08:36 Preferencje Polek i Polaków zupełnie się zmieniły. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Z przytaczanego przez Radio ZET sondażu KANTAR wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, stawce nadal przewodziłoby Prawo i Sprawiedliwość. PiS nie ma jednak zbyt wielu powodów do zadowolenia. Chęć zagłosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego wskazało 36 procent respondentów. To widoczny spadek w porównaniu do większości poprzednich badań.PiS bez większości w Sejmie?Ponieważ wybory parlamentarne mają charakter proporcjonalny, PiS mógłby utracić kluczową większość w Sejmie. Wejście Rafała Trzaskowskiego do wyścigu prezydenckiego, jak się zdaje, przetasowało układ sił na polskiej scenie politycznej. Tuż za Prawem i Sprawiedliwością z wynikiem 29 procent poparcia uplasowała się Koalicja Obywatelska.Z badania wynika, że na 10-procentowe poparcie mogłaby z kolei liczyć Konfederacja. Niewiele mniej, bo 9 procent uczestników sondażu wskazało Lewicę, złożoną z SLD, Wiosny oraz partii Razem.Stawkę zamyka PSL. Oddanie głosu na Polskie Stronnictwo Ludowe zadeklarowało 5 procent respondentów. Jak wskazuje Radiozet.pl, 11 proc. pytanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. 1 proc. chciałoby zagłosować na formację niewymienioną w sondażu. Sondaż telefoniczny przeprowadzono 8 czerwca na próbie tysiąca Polaków.Źródła: Radiozet.pl

wtv
19.03.2022 08:36 Możliwy przełom? W Sejmie ustawa o likwidacji Funduszu Kościelnego i wycofaniu religii ze szkół

– Od 1997 roku, od kiedy przyjęliśmy Konstytucję RP, politycy nie zrobili nic, żeby wierności tej konstytucji dochować – mówił na konferencji prasowej kandydat Lewicy na prezydenta RP, cytowany przez portal Polsatnews.pl. Robert Biedroń wspominał o konieczności rozdziału Kościoła katolickiego od państwa.Kościół katolicki rozdzielony od państwaJak podaje Polsat news, Biedroń wskazał, że prawica rządzi Polską już od 15 lat, a mimo to nadal nie doprowadziła "nawet do przyjaznego rozdziału państwa od Kościoła". Kandydat Lewicy ocenił, że politycy "klęczeli i klęczą przed wszystkimi biskupami, księżmi, przed tymi wszystkimi, którzy hojną ręką dają i biorą, którzy wymieniają się władzą od 15 lat".Polityk wskazał, że przez lata państwo było zbyt hojne dla Kościoła katolickiego, zamiast skupić się na problemach ludziach ubogich. – Jako kandydat na prezydenta chciałbym z tego miejsca powiedzieć jasno i wyraźnie: jako prezydent RP będę stał na straży konstytucji, którą Polsce dała lewica, podpisał Aleksander Kwaśniewski, konstytucji, w której umówiliśmy się na bezstronność, na autonomię państwa i Kościoła – zapewnił na konferencji prasowej.Robert Biedroń zapowiedział ponadto konkretne działania. Jak przekazał, Lewica zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny, a także zakończyć przekazywanie "za darmo lub za symboliczną złotówkę przez państwo gruntów Kościołowi". Polityk wskazał także, że nauczanie religii nie powinno mieć miejsca w świeckiej szkole.Źródło: Polsatnews.pl

wtv
19.03.2022 08:35 Ostre starcie na antenie TVP Info, Beacie Mazurek puściły nerwy. "Niech pan bajek nie opowiada"

Wyemitowany w sobotę 27 lipca program dotyczył zakończonego niedawno kilkudniowego szczytu Unii Europejskiej, w trakcie którego decydowano m.in. o budżecie UE na najbliższe lata. Przypomnijmy, że w latach 2021-2027 z budżetu Unii Europejskiej Polska będzie mogła otrzymać ponad 700 mld zł. – Nigdy wcześniej nie było tak wielkich środków dla Polski, nigdy wcześniej zachodnie media nie zwracały uwagi na tak skuteczne negocjacje ze strony Polski, a jednak część opozycji jest niezadowolona – zapewniał prowadzący Michał Adamczyk.

wtv
19.03.2022 08:34 Przestaje być śmieszne. Jarosław Jakimowicz otwarcie nawołuje do przemocy?

Przed niespełna tygodniem informowaliśmy o tym, że Telewizja Polska najwyraźniej postanowiła pójść za ciosem i przyznać jednemu ze swoich czołowych ekspertów (cudzysłowu unikamy z kurtuazji) stanowisko współprowadzącego program "W kontrze", emitowany przez TVP Info. Niewybredne komentarze Jarosława Jakimowicza, niemal idealnie wpisujące się w narrację partii rządzącej, dały zatem, jak się zdaje, wymierny efekt. Aktor może zacząć nazywać się dziennikarzem, a wspomniany program prowadzi on u boku Magdaleny Ogórek.

wtv
19.03.2022 08:29 Sprawca przemocy musi natychmiast opuścić mieszkanie i zostawić klucze. Ta ustawa zmienia wszystko

Zgodnie z ustawą policja oraz żandarmeria wojskowa mają uprawnienia do wydania na 14 dni nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się. Mogą to zrobić podczas interwencji lub w związku z uzyskaniem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz i zakaz mogą być przedłużone przez sąd, który rozpatrzy wniosek o zabezpieczenie.W momencie izolacji sprawca przemocy może zabrać rzeczy osobiste, rzeczy potrzebne do wykonywania pracy, a także psa, jeśli jest na to zgoda reszty rodziny. Musi zostawić klucze do domu. Złamanie zakazu jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny do 5000 złotych.Projekt jest wzorowany na rozwiązaniu austriackim, to zaś uchodzi za wzorcowe.

wtv
19.03.2022 08:26 Posłanka zawiesiła plakat Strajku Kobiet na drzwiach biur poselskich PiS i Konfederacji. Policja chce jej ukarania

7 listopada Monika Falej rozwiesiła plakaty na drzwiach PiS i KonfederacjiW środę posłanka otrzymała pismo z Sejmu informujące o wniosku policjiKomenda Główna Policji wnioskuje o zgodę na pociągnięcie Moniki Falej do odpowiedzialnościPod wnioskiem podpisał się gen. Jarosław SzymczykJak podaje onet.pl, Monika Falej, posłanka Lewicy z okręgu elbląskiego, otrzymała w środę pismo z Sejmu informujące ją o wniosku złożonym do izby przez Komendę Główną Policji za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Pod wnioskiem podpisał się Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. Komenda Główna Policji wnioskuje o zgodę Sejmu na pociągnięcie posłanki Moniki Falej do odpowiedzialności za wykroczenie, którego miała się dopuścić 7 listopada ubiegłego roku w Iławie, gdzie - jak cytuje onet.pl - "wspólnie i w porozumieniu z Martą Lempart i Dominiką Kasprowicz umieściła plakaty w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym tj. na drzwiach biura poselsko-senatorskiego partii PiS oraz na drzwiach biura poselskiego partii Konfederacja bez zgody zarządzających tymi miejscami".Do wskazanego zdarzenia doszło w ramach trwających od października 2020 roku protestów Strajku Kobiet przeciw wprowadzeniu w Polsce restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Według policji cała sytuacja została udokumentowana przez lokalne media."Poseł podczas legitymowania okazała legitymację poselską" - czytamy w piśmie wystosowanym przez policję do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która przekazała już posłance Lewicy, że wniosek zostanie skierowany do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.Jak podaje onet.pl, marszałek Witek przekazała ponadto posłance Monice Falej, że może ona sama zgodzić się na to, żeby została pociągnięta do odpowiedzialności z kodeksu wykroczeń. Posłanka Falej nie zdradziła jednak, jak ustosunkowuje się do tej możliwości.

wtv
19.03.2022 08:24 Szumlewicz: Lewica nie słucha swojego elektoratu

Oto bowiem zdecydowana większość respondentów odpowiedziała pozytywnie na zadane pytanie, przy czym pogląd, że zasiłki socjalne powodują lenistwo najbardziej dominował wśród osób o poglądach deklaratywnie lewicowych. W tej grupie taką opinię zadeklarowało aż 79% badanych, wśród osób uznających się za centrum było to 61%, a wśród zdeklarowanych prawicowców krytyczne zdanie o zasiłkach wyraziło tylko 59% respondentów. Zaledwie 15% osób uznających się za lewicowe uznało, że zasiłki socjalne nie powodują lenistwa – w elektoracie prawicowym było ich 24%.Zupełnie odmienne wyniki pojawiły się w innych badanych krajach. W Rosji we wszystkich badanych grupach dominowało przekonanie, że zasiłki socjalne nie powodują lenistwa, a w Szwecji opinia była spolaryzowana: wśród lewicy dominowało przekonanie, że zasiłki socjalne nie powodują lenistwa, a osoby o autoidentyfikacji prawicowej były przeciwnego zdania.Zbliżone wyniki do powyższych przyniósł sondaż sprzed kilku miesięcy zrobiony na zlecenie portalu oko.press na temat oceny świadczenia Rodzina 500+. Pytanie brzmiało: „Czy w związku ze skutkami epidemii rząd powinien ograniczyć wypłaty z programu 500 plus?” Okazało się, że zdaniem większości polskiego społeczeństwa rząd powinien zachować program w obecnej wersji. 66% badanych nic by w nim nie zmieniało, 30% ograniczyłoby zakres świadczenia, a 4% oświadczyło, że nie ma na ten temat zdania. Okazało się, że inne zdanie od większości Polaków ma w tej sprawie elektorat popierający Lewicę. Była to jedyna grupa, w której przeważało przekonanie o potrzebie ograniczenia świadczenia (56% takich wskazań przy 44% przeciwnych). Wkrótce po ogłoszeniu badania wielu lewicowych komentatorów lewicowych wskazywało to badanie jako przykład niskiego poziomu świadomości elektoratu Lewicy.Czy faktycznie wyniki badań dowodzą, że zdeklarowani lewicowcy padli ofiarą neoliberalnej propagandy i są po tej samej stronie, co Leszek Balcerowicz? Czy sondaże są dowodem na to, że prawdziwą lewicą jest w Polsce elektorat Prawa i Sprawiedliwości? Można mieć poważne wątpliwości.

wtv
19.03.2022 08:24 Brak zgody w stosunkach seksualnych potrafi zabijać. Czas na wsparcie ofiar, nie sprawców

Wiem, czym jest gwałt. Wiem, dlaczego wiele osób go nie zgłasza.Od lat codziennie wspieram osoby po gwałtach. Większość z nich nie idzie na policję. Według raportu Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji 94% kobiet po gwałcie go nie zgłasza: wstydzi się, boi, nie wierzy w wymiar sprawiedliwości. Mają rację. Według danych z 2015 r. 67% spraw dotyczących zgwałcenia została umorzona. 30-40% wyroków to wyroki w zawieszeniu, a najczęstsza kara więzienia to 2 lata. Większość gwałcicieli chodzi swobodnie po ulicach. Mijamy ich w sklepach, w pracy, na ulicach. Mogą być naszymi sąsiadami, krewnymi, przyjaciółmi. Albo partnerami.Osoby po gwałcie po prostu wiedzą, że nie mają szans na sprawiedliwość. Wiele osób w trakcie gwałtu zamiera – to pierwotna reakcja organizmu w momencie traumy. Nie wyrywają się, nie walczą, nie stawiają oporu. Leżą. Boją się, są w szoku, nie spodziewały się tego. To jest ich obrona – tak działają mechanizmy obronne naszych ciał, takie jak wyparcie czy dysocjacja. W momencie traumy nie ma racjonalnych czy logicznych reakcji. One służą przetrwaniu.Jak te osoby mają później dowieść, że sprawca stosował przemoc fizyczną, skoro nie stawiały oporu? Jak odpowiadać na pytania o to, czy stawiały „czynny, nieprzerwany opór”? Nie stawiały. Albo czy były bite albo duszone? Nie były. Były gwałcone.Dla nich wszystkich walczę o zmianę definicji gwałtu – bo ta obecna po prostu nie oddaje rzeczywistości.

wtv
19.03.2022 08:24 Posłanka Lewicy rozmawiała z politykiem Porozumienia o jego partii. On zaczął mówić o jej uśmiechu

Gośćmi programu "Tak jest" na antenie TVN24 byli Lech Jaworski i Agnieszka Dziemianowicz-BąkDziałacz Porozumienia wielokrotnie komentował urodę posłanki LewicyZareagować na nieskrępowane komplementy padające z ust polityka Porozumienia musiała prowadząca program TVN24.

  • 1
  • 2