wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż może być przełomowy. Duże zmiany wśród wszystkich opcji

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Sondaż pracowni Kantar dla serwisu Onet pokazuje spore spadki w czołówce. Mocno tracą zarówno PiS jak i PO. Zyskały za to małe partie.

Spore zmiany procentowe w najnowszym sondażu wyborczym. Zawirowania na scenie politycznej, których przyczyną jest pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 zyskują na sile.

Sondaż: zyskują małe partie

5 pkt. procentowych straciła Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) w odniesieniu do poprzedniego badania. Koalicja Obywateska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) traci jeszcze więcej, bo aż 7 pkt. procentowych. ZP popiera obecnie 36 proc. ankietowanych a KO 22 proc. 

Oczywistym beneficjentem zmian w sondażach są małe partie. Trzeci wynik i największy - bo aż 5 pkt. proc. - wzrost zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Ludowcy mogą liczyć obecnie na 12 proc. poparcia. Czwarte miejsce zajmuje Lewica, z 1 pkt proc. wzrostu i 11 proc. poparcia. Nad progiem znalazłaby się również Konfederacja - zanotowała 8 proc. poparcia oraz wzrost o 3 pkt. procentowe. 

Bardzo dużo bo aż 12 proc. ankietowanych nie wie na kogo oddaliby głos. Oznacza to wzrost niezdecydowanych o 3 pkt. proc. Kantar zapytał również o chęć udziału w wyborach. W badaniu było jednak zastrzeżenie, że deklaracja dotyczy sytuacji głosowania po zakończeniu epidemii. W takim przypadku frekwencja wyniosłaby 72 proc

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-17 kwietnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne były mierzone na próbie 687 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach).

Zdaniem ekspertów dynamika zmian będzie dalej przyśpieszać. Zbliżające się silne tąpnięcie na rynku pracy oraz kryzys ekonomiczny z pewnością będą miały ogromny wpływ na notowania ugrupowań. W szczególności na poparcie partii rządzącej. 

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk

Polityka

Tadeusz Rydzyk już szykuje się do urodzin Radio Maryja. Tłumy w kościele

Czytaj więcej >
Andrzej Duda otrzymał list z gratulacjami w związku ze świętem Konstytucji 3 maja

Polityka

Do Andrzeja Dudy spływają gratulacje z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Czytaj więcej >
Istnieje ryzyko, że Lewica wycofa się z poparcia udzielonego PiS.

Polityka

Fundusz Odbudowy. PiS może mieć poważny problem z głosowaniem

Czytaj więcej >