Sondaż. Autor: Piotr VaGla WaglowskiŹródło: Autor: Piotr VaGla Waglowski
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 25 Kwietnia 2020

Najnowszy sondaż może być przełomowy. Duże zmiany wśród wszystkich opcji

Sondaż pracowni Kantar dla serwisu Onet pokazuje spore spadki w czołówce. Mocno tracą zarówno PiS jak i PO. Zyskały za to małe partie.

Spore zmiany procentowe w najnowszym sondażu wyborczym. Zawirowania na scenie politycznej, których przyczyną jest pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 zyskują na sile.

Uczniowie nie wytrzymali i donieśli na katechetkę. Włos jeży się na głowie po doniesieniach, jak wyglądały lekcjeUczniowie nie wytrzymali i donieśli na katechetkę. Włos jeży się na głowie po doniesieniach, jak wyglądały lekcjeCzytaj dalej

Sondaż: zyskują małe partie

5 pkt. procentowych straciła Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) w odniesieniu do poprzedniego badania. Koalicja Obywateska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) traci jeszcze więcej, bo aż 7 pkt. procentowych. ZP popiera obecnie 36 proc. ankietowanych a KO 22 proc. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Trudno uwierzyć, że ich pasek naprawdę został wyemitowany
2. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła

Oczywistym beneficjentem zmian w sondażach są małe partie. Trzeci wynik i największy - bo aż 5 pkt. proc. - wzrost zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska. Ludowcy mogą liczyć obecnie na 12 proc. poparcia. Czwarte miejsce zajmuje Lewica, z 1 pkt proc. wzrostu i 11 proc. poparcia. Nad progiem znalazłaby się również Konfederacja - zanotowała 8 proc. poparcia oraz wzrost o 3 pkt. procentowe. 

Bardzo dużo bo aż 12 proc. ankietowanych nie wie na kogo oddaliby głos. Oznacza to wzrost niezdecydowanych o 3 pkt. proc. Kantar zapytał również o chęć udziału w wyborach. W badaniu było jednak zastrzeżenie, że deklaracja dotyczy sytuacji głosowania po zakończeniu epidemii. W takim przypadku frekwencja wyniosłaby 72 proc

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-17 kwietnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne były mierzone na próbie 687 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach).

Zdaniem ekspertów dynamika zmian będzie dalej przyśpieszać. Zbliżające się silne tąpnięcie na rynku pracy oraz kryzys ekonomiczny z pewnością będą miały ogromny wpływ na notowania ugrupowań. W szczególności na poparcie partii rządzącej. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące ostrzeżenia lekarzy. Wirus może powodować udary u osób w średnim wieku
  2. Zerowy VAT na kolejny rodzaj towaru? Teraz faktycznie czekają nas obniżki cen?
  3. B. ksiądz Jacek M. nawołuje tłum do ataku na aktywistę. Nagranie tylko dla osób o mocnych nerwach pojawiło się w internecie
  4. Historyczne zakupy Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko, byle tylko przeprowadzić wybory
  5. Nocna oferta w Biedronce może się długo nie powtórzyć. Dyskont rozbija bank
  6. Jeden kraj jest bliski zwycięstwa. Wspaniałe wiadomości z zagranicy

Źródło: Onet.pl