wtv.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

17-latka została usunięta ze szkoły za organizację Strajku Kobiet

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

17-letnia działaczka Młodej Lewicy została usunięta ze skutkiem natychmiastowych ze swojej szkoły. Uczęszczała do niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. Jej wydalenie miało być związane z organizowaniem Strajku Kobiet w okolicy. Sprawa została zgłoszona do kuratorium i RPO.

Dyrektorka szkoły tłumaczy, że jej szkoła nie mogła tolerować takiego zachowania. Chodziło o katolickie wartości, z jakich słynie.

17-letnia działaczka Młodej Lewicy usunięta ze szkoły za organizowanie Strajku Kobiet

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku wydaliło jedną ze swoich uczennic ze skutkiem natychmiastowym. Dziewczyna organizowała w swojej okolicy działania Strajku Kobiet, a w swoich mediach społecznościowych promowała posty młodzieżówki Młodej Lewicy, do której należała.

Dziewczyna dowiedziała się o decyzji dyrekcji z dnia na dzień. Została wezwana z matką do szkoły i poinformowana o tym, że nie jest już tutejszą uczennicą. Szybko udało jej się przenieść do innego liceum.

To nie oznacza jednak końca sprawy - rodzina wydalonej nastolatki pozwała szkołę. Sprawa otarła się również o kuratorium oświaty i Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi przede wszystkim o kwestie wolności światopoglądowej, a także naruszenie licznych konwencji, w tym Karty Praw Podstawowych UE i Konwencji Praw Dziecka.

Książę Filip

Na co zmarł książę Filip? Opublikowano akt zgonu

CZYTAJ DALEJ

Młoda działaczka już wcześniej miała problemy w placówce. Nie mogła przychodzić na lekcje z tęczową torbą. Nieprzychylni wobec niej byli również nauczyciele, którzy teraz wszem i wobec na godzinach wychowawczych mają zastraszać uczniów, że spotkać może ich ten sam los, jak donosi młodzieżówka Wiosny Biedronia.

Dyrekcja się tłumaczy

Dyrekcja w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” tłumaczyła, że szkoła jest katolicka nie tylko z nazwy, a była uczennica przekroczyła granice, których przekraczać nie powinna.

Decyzja o wydaleniu ze szkoły nie była jednak konsultowana z nikim z samorządu uczniowskiego ani rady rodziców. Podczas usuwania ze szkoły, mimo ciążącego obowiązku, nie poinformowano rodziny, w jaki sposób dziewczyna będzie mogła dopełnić obowiązku szkolnego, który ciążył na niej do ukończenia 18. roku życia.

Działaczka Młodej Lewicy pomagała przy organizacji marcowych protestów Strajku Kobiet. 26 kwietnia była przesłuchiwana przez policję ze względu na organizację wydarzenia naruszającego przepisy covidowe. Dzień później trafiła na dywanik dyrekcji.

Choć szkoły prywatne mają o wiele większą wolność w sferach naukowych niż publiczne, to wciąż muszą stosować się do pewnych reguł obowiązujących wszystkie tego typu placówki - przede wszystkim te dotyczące praw dziecka i człowieka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >