Robert Biedroń poinformował o planach stworzenia wspólnej partii na lewicy.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Czerwca 2020

Ma dojść do fuzji ugrupowań. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosny jako jedna partia?

Robert Biedroń przekazał dziś informacje, z których wynika, że Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna już niedługo mogą utworzyć jedno ugrupowanie. Do zapowiedzianej fuzji lewicowych partii ma dojść już najbliższą jesienią. Polityk wskazał również na konieczność utworzenia kongresów programowych.

Pomimo wyjątkowo mizernego wyniku w pierwszej turze wyborów prezydenckich (dane z 99,78 procent obwodów głosowania mówią o 425 734 głosach oddanych na kandydata Lewicy, przekładających się na 2,21 proc. poparcia) Robert Biedroń zdaje się nie tracić entuzjazmu w kwestii wpływu lewicowych ugrupowań na polską politykę. Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej poinformował o planach utworzenia wspólnego ugrupowania na lewicy.

Nagłe i pilne ostrzeżenie Leszka Millera, o co chodzi? Nagłe i pilne ostrzeżenie Leszka Millera, o co chodzi? "Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej"Czytaj dalej

Robert Biedroń zapowiada połaczenie Wiosny i SLD 

– Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna połączą się w jedną partię – zapowiedział Robert Biedroń, cytowany przez Wirtualną Polskę. Kandydat na prezydenta RP wskazał również, że jesienią planowane jest zorganizowanie wielkiego kongresu programowego lewicy.

– Od dzisiaj przystępujemy do pracy nad tym kongresem. Kilka tysięcy osób będzie zaangażowanych, będą się odbywały wojewódzkie kongresy programowe, tak, żeby na koniec mieć jeden duży z konsolidacją największych partii lewicowych – przekazał Biedroń. Pytany o nazwę ewentualnej nowej formacji polityk przekazał, że jak dotąd nie było dyskusji na ten temat.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
2. Wicepremier podała datę: 2 lipca. Może być przełom w polskiej turystyce

WP wskazuje, że już w grudniu 2019 roku wiceszef SLD Tomasz Trela zapewniał, że partia planuje integrację lewicy poprzez połączenie Sojuszu z Wiosną. – Są drobne korekty, jeżeli chodzi o statut, ale zespoły Wiosny i SLD mają jeszcze o tym rozmawiać. Natomiast liczę na to, że 14 grudnia delegatki i delegaci SLD podejmą decyzję o zmianie statutu partii – mówił wówczas polityk.

Dodajmy, że Robert Biedroń przekazał ponadto, że mimo iż wynik wyborów pozostawia wiele do życzenia, pokazuje on, że w Polsce jest duże grono osób, które uwierzyło w "inny sposób prowadzenia polityki". – Ten wynik, to przede wszystkim wezwanie do większej pracy i mobilizacji, żeby Lewica jeszcze więcej pracowała. Jeśli z tej kampanii mielibyśmy coś wynieść to przede wszystkim tę jedność, która sprawiała, że jesteśmy trzecią siłą w parlamencie. Pozostajemy wierni naszemu programowi i naszym wyborcom.

Prezes Wiosny zapowiedział jednocześnie poparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Dzisiaj naturalnym wydaje się, że taką osobą jest Rafał Trzaskowski. Reprezentuje inne siły, nie lewicowe, ale Polska dzisiaj potrzebuje osoby, która będzie chociaż starała się wczuć w tej głos lewicowy – wskazał Biedroń na konferencji prasowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
  4. Pierwsza dama mogła się bardziej postarać? Czy trzy słowa są wystarczającym komentarzu po kilku latach milczenia?
  5. Stanisław Żółtek znów odpłynął? Powiedział kilka zaskakujących słów, których nikt się nie spodziewał
  6. MSWiA pracuje nad nowym mandatem. 5 mln Polaków może zostać ukaranych wysoką kwotą

Źródło: wp.pl