wtv.pl
Robert Biedroń poinformował o planach stworzenia wspólnej partii na lewicy.

Piotr Molecki/East News

Ma dojść do fuzji ugrupowań. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosny jako jedna partia?

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Robert Biedroń przekazał dziś informacje, z których wynika, że Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna już niedługo mogą utworzyć jedno ugrupowanie. Do zapowiedzianej fuzji lewicowych partii ma dojść już najbliższą jesienią. Polityk wskazał ró

Pomimo wyjątkowo mizernego wyniku w pierwszej turze wyborów prezydenckich (dane z 99,78 procent obwodów głosowania mówią o 425 734 głosach oddanych na kandydata Lewicy, przekładających się na 2,21 proc. poparcia) Robert Biedroń zdaje się nie tracić entuzjazmu w kwestii wpływu lewicowych ugrupowań na polską politykę. Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej poinformował o planach utworzenia wspólnego ugrupowania na lewicy.

Robert Biedroń zapowiada połaczenie Wiosny i SLD 

– Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna połączą się w jedną partię – zapowiedział Robert Biedroń, cytowany przez Wirtualną Polskę. Kandydat na prezydenta RP wskazał również, że jesienią planowane jest zorganizowanie wielkiego kongresu programowego lewicy.

– Od dzisiaj przystępujemy do pracy nad tym kongresem. Kilka tysięcy osób będzie zaangażowanych, będą się odbywały wojewódzkie kongresy programowe, tak, żeby na koniec mieć jeden duży z konsolidacją największych partii lewicowych – przekazał Biedroń. Pytany o nazwę ewentualnej nowej formacji polityk przekazał, że jak dotąd nie było dyskusji na ten temat.

WP wskazuje, że już w grudniu 2019 roku wiceszef SLD Tomasz Trela zapewniał, że partia planuje integrację lewicy poprzez połączenie Sojuszu z Wiosną. – Są drobne korekty, jeżeli chodzi o statut, ale zespoły Wiosny i SLD mają jeszcze o tym rozmawiać. Natomiast liczę na to, że 14 grudnia delegatki i delegaci SLD podejmą decyzję o zmianie statutu partii – mówił wówczas polityk.

Dodajmy, że Robert Biedroń przekazał ponadto, że mimo iż wynik wyborów pozostawia wiele do życzenia, pokazuje on, że w Polsce jest duże grono osób, które uwierzyło w "inny sposób prowadzenia polityki". – Ten wynik, to przede wszystkim wezwanie do większej pracy i mobilizacji, żeby Lewica jeszcze więcej pracowała. Jeśli z tej kampanii mielibyśmy coś wynieść to przede wszystkim tę jedność, która sprawiała, że jesteśmy trzecią siłą w parlamencie. Pozostajemy wierni naszemu programowi i naszym wyborcom.

Prezes Wiosny zapowiedział jednocześnie poparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Dzisiaj naturalnym wydaje się, że taką osobą jest Rafał Trzaskowski. Reprezentuje inne siły, nie lewicowe, ale Polska dzisiaj potrzebuje osoby, która będzie chociaż starała się wczuć w tej głos lewicowy – wskazał Biedroń na konferencji prasowej.

Źródło: wp.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >