wtv.pl
WP

Flickr/Blogpress2011

Sondaż United Survey na zlecenie WP. PiS znowu na prowadzeniu

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Redakcja WP zleciła United Survey przeprowadzenie sondażu poparcia dla partii politycznych. Wyniki mogą zaskakiwać, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość ponownie stanęło na podium. Wszystko wskazuje na to, że liczne kontrowersje wokół rządu nie wpływają

  • Od nowego roku na medialnym świeczniku nieustannie znajdują się doniesienia o Danielu Obajtku, a także rozłam w koalicji rządzącej. Wbrew informacjom Zjednoczona Prawica stale prowadzi w badaniach opinii publicznej

  • Według sondażu wykonanego przez pracownię United Survey partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 33,2% poparcia osób uprawnionych do głosowania

  • Gdyby wybory odbyły się dziś, w Sejmie reprezentowałoby nas aż 6 ugrupowań politycznych

Przez ostatnie lata poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości spadło jedynie dwukrotnie. Po raz pierwszy spadek odnotowano przez wyborami do Parlamentu Europejskiego, które ostatecznie wygrała właśnie prawica. Za drugim razem przyczyną kryzysu były kobiece protesty, które w ostatnich tygodniach ucichły. WP wykazała, że elektorat Jarosława Kaczyńskiego nie przejmuje się doniesieniami liberalnych mediów o Danielu Obajtku oraz konflikcie wokół Krajowego Planu Odbudowy. 

Nie wiemy, jak wyniki sondażu przełożyłyby się na układ mandatów. Najprawdopodobniej Zjednoczona Prawica po raz trzeci mogłaby cieszyć się sejmową większością. Wszystko przez wzgląd na niskie wyniki partii opozycyjnych. 

Redakcja WP przedstawiła zaskakujący sondaż. United Survey wykazało duże poparcie dla PiS-u

Jak podaje WP, Koalicja Obywatelska wyprzedziła ruch Szymona Hołowni, utrzymując pozycję lidera na opozycji. Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, a także Zieloni mogą liczyć jedynie na 18,5% głosów. Polska 2050, której twarzami stała się Paulina Hennig-Kloska, Hanna Gil-Piątek, a także Joanna Mucha, uzyskała 13,2**%** wskazań w badaniu United Survey. Poza podium znalazła się Lewica, PSL, a także Konfederacja.

Partie obecnie zasiadające w Sejmie ponownie znalazłyby się w parlamencie. Nowa Lewica i partia Razem wciąż cieszy się poparciem na poziomie 9,3%. Koalicja Korwina, Grzegorza Brauna i Ruchu Narodowego wykazuje stałe poparcie, czyli 6,5% głosów. Polskie Stronnictwo Ludowe startujące w ramach Koalicji Polskiej mogłoby otrzymać 6,3% poparcia. Partie opozycyjne łącznie mogłyby liczyć na 53,8% poparcia. 

Należy zaznaczyć, że nie oznacza to otrzymania 53,8% miejsc w Sejmie. Niezmienna jest także grupa osób, które nie wiedzą, na kogo przekażą swoje poparcie. Jest ich bowiem aż 12,5%. Udział w wyborach do parlamentu zadeklarowało 46,9% Polek i Polaków. Do urn z pewnością nie ruszy 23,9% uczestników ankiety. Z praw wyborczych raczej nie skorzysta 23,6% osób. 

Po 6 sondażach z marca średnia poparcia dla partii politycznych nie robi większej różnicy od wiadomości podanych przez WP. Prawo i Sprawiedliwość odnotowało 37,5% średniego poparcia. Koalicja Obywatelska zaś 21%. Polska 2050 wyróżnia się 18% poparciem, podczas gdy Lewica nie spada poniżej progu 10%. Nad progiem wyborczym balansuje Konfederacja z wynikiem 6,5%, co stanowi spadek o 0,5 pp. względem ostatnich badań. PSL stale utrzymuje się na poziomie 5,5%. 

Badanie dla WP zostało przeprowadzone metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Średnią poparcia z ostatnich, marcowych sondaży wyliczył zaś Marcin Palade. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Już 1 kwietnia w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Odmowa grozi 5 tys. zł grzywny

  • Szef KPRM o osobach, które nie stawią się na szczepienie: "Spadają na koniec kolejki"

  • Iwan Komarenko bez maseczki na proteście koronasceptyków. Policjant poprosił o wspólne zdjęcie

Źródło: [Wirtualna Polska]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >