Prawo i Sprawiedliwość z ogromnym społecznym poparciem. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Maja 2020

Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS na niespodziewanej pozycji, dlaczego?

PiS od przeszło pięciu lat niepodzielnie króluje w sondażach. Najnowsze badanie pracowni Social Changes, przeprowadzone na zlecenie portalu wPolityce.pl, obrazuje jednak druzgocącą przewagę partii rządzącej nad resztą stawki. Prawo i Sprawiedliwość jak dotąd wzorowo rozgrywa czas epidemii.

Respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie "Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę?". Choć, jak nietrudno się domyślić, najwięcej pytanych wskazało Prawo i Sprawiedliwość, skala zwycięstwa obozu rządzącego jest wręcz przytłaczająca. Rzecz prosta: do sondażu należy podejść z niejakim dystansem, pamiętając, że najbliższe wybory parlamentarne czekają nas dopiero w roku 2023. Wydaje się jednak, że wspomniane badanie znakomicie oddaje panujące w społeczeństwie nastroje oraz ukazuje namacalną już nieomal słabość opozycji.

Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanieMorawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanieCzytaj dalej

PiS z ponad 50-procentowym poparciem

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 52-procentowe poparcie. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego jest zatem miażdżąca. Na drugim w zestawieniu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 17 proc. Partia prowadzona obecnie przez Borysa Budkę wydaję się największym przegranym panującej obecnie epidemii. Za śmiesznie niskim wynikiem KO stoi najprawdopodobniej decyzja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, by nie brać udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich, jeśli odbędą się one w proponowanej przez partię rządzącą formie. Kandydatka Koalicji pozostała osamotniona wobec swojego wyboru. Pozostali kandydaci twierdzą zgodnie, że mimo rażących nieprawidłowości powalczą o jak najlepszy wynik w majowych wyborach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Minister rozwoju znowu o zasiłku. Kontempluje o pieniądzach Polaków, może dotyczyć każdego
2. Biedronka ujawniła listę płac. Zarobki w sieciówce robią wrażenie, aż trudno uwierzyć

Oczywiście, nie należy stawiać znaku równości między wyborami prezydenckimi a parlamentarnymi, decyzja Kidawy-Błońskiej pokazała jednak nie tylko słabość opozycji, niezdolnej wypracować wspólnej narracji, ale nade wszystko spowodowała, że KO zniknęło w zasadzie z politycznego radaru, co tłumaczy historycznie nieomal niskie, 17-procentowe poparcie.

Wspomniana słabość opozycji uwidoczniła sprawczość Prawa i Sprawiedliwości i wzmocniła poparcie dla partii rządzącej. Pomimo trwającej niemal dwa miesiące próby powstrzymania PiS-u od przeprowadzenia wyborów w maju, wszystko wskazuje na to, że już za 8 dni Polki i Polacy wybiorą swojego prezydenta. Bezsilność wobec decyzji partii Kaczyńskiego z każdym dniem przybiera na sile.

Działania Lewicy w dobie epidemii (w gruncie rzeczy poprawne i bezpieczne) nie zaskoczyły zapewne zarówno jej wyborców, jak i przeciwników, co doprowadziło do zachowania swoistego status quo. Partia powtórzyła w zasadzie wynik z roku 2019. Według badania chęć zagłosowania na Lewicę wykazało 12 proc. respondentów.

Tuż za podium, z wynikiem 9 proc., znalazła się Konfederacja. Stawkę zamyka Koalicja Polska (PSL i Kukiz\'15), którą wskazało 8 proc. badanych.

Deklarowana frekwencja wyniosłą 43 procent. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków, wskazuje portal "Do Rzeczy".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. "Kto normalny robi remont o tej porze?"
  3. Czy sklepy będą zamknięte 2 i 3 maja? Zakaz handlu, kiedy?
  4. Ratownik medyczny z mazowieckiego pogotowia był zakażony. Niestety nie żyje
  5. Zabójca nastoletniej Kornelii nie miał litości. Właśnie on doprowadził do niewyobrażalnej tragedii
  6. Najnowsze, oficjalne dane z Chin ws. koronawirusa są porażające. Aż trudno uwierzyć

Źródło: dorzeczy.pl