wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zaskakujące wyniki nowego sondażu. PiS na niespodziewanej pozycji, dlaczego?

2 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

PiS od przeszło pięciu lat niepodzielnie króluje w sondażach. Najnowsze badanie pracowni Social Changes, przeprowadzone na zlecenie portalu wPolityce.pl, obrazuje jednak druzgocącą przewagę partii rządzącej nad resztą stawki. Prawo i Sprawiedliwość

Respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie "Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę?". Choć, jak nietrudno się domyślić, najwięcej pytanych wskazało Prawo i Sprawiedliwość, skala zwycięstwa obozu rządzącego jest wręcz przytłaczająca. Rzecz prosta: do sondażu należy podejść z niejakim dystansem, pamiętając, że najbliższe wybory parlamentarne czekają nas dopiero w roku 2023. Wydaje się jednak, że wspomniane badanie znakomicie oddaje panujące w społeczeństwie nastroje oraz ukazuje namacalną już nieomal słabość opozycji.

PiS z ponad 50-procentowym poparciem

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 52-procentowe poparcie. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego jest zatem miażdżąca. Na drugim w zestawieniu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 17 proc. Partia prowadzona obecnie przez Borysa Budkę wydaję się największym przegranym panującej obecnie epidemii. Za śmiesznie niskim wynikiem KO stoi najprawdopodobniej decyzja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, by nie brać udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich, jeśli odbędą się one w proponowanej przez partię rządzącą formie. Kandydatka Koalicji pozostała osamotniona wobec swojego wyboru. Pozostali kandydaci twierdzą zgodnie, że mimo rażących nieprawidłowości powalczą o jak najlepszy wynik w majowych wyborach.

Oczywiście, nie należy stawiać znaku równości między wyborami prezydenckimi a parlamentarnymi, decyzja Kidawy-Błońskiej pokazała jednak nie tylko słabość opozycji, niezdolnej wypracować wspólnej narracji, ale nade wszystko spowodowała, że KO zniknęło w zasadzie z politycznego radaru, co tłumaczy historycznie nieomal niskie, 17-procentowe poparcie.

Wspomniana słabość opozycji uwidoczniła sprawczość Prawa i Sprawiedliwości i wzmocniła poparcie dla partii rządzącej. Pomimo trwającej niemal dwa miesiące próby powstrzymania PiS-u od przeprowadzenia wyborów w maju, wszystko wskazuje na to, że już za 8 dni Polki i Polacy wybiorą swojego prezydenta. Bezsilność wobec decyzji partii Kaczyńskiego z każdym dniem przybiera na sile.

Działania Lewicy w dobie epidemii (w gruncie rzeczy poprawne i bezpieczne) nie zaskoczyły zapewne zarówno jej wyborców, jak i przeciwników, co doprowadziło do zachowania swoistego status quo. Partia powtórzyła w zasadzie wynik z roku 2019. Według badania chęć zagłosowania na Lewicę wykazało 12 proc. respondentów.

Tuż za podium, z wynikiem 9 proc., znalazła się Konfederacja. Stawkę zamyka Koalicja Polska (PSL i Kukiz\'15), którą wskazało 8 proc. badanych.

Deklarowana frekwencja wyniosłą 43 procent. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków, wskazuje portal "Do Rzeczy".

Źródło: dorzeczy.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >