wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Złożenie wniosku o mały ZUS 2021. Co należy zrobić?

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych, mogą skorzystać z programu Mały ZUS Plus, płacąc niższe składki ZUS. Warunkiem jest prowadzenie w ubiegłym roku kalendarzowym działalności gospodarczej przez co najmniej

Zakładający obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne program Mały ZUS obowiązuje od 1 lutego ubiegłego roku. Limit 120 tysięcy rocznego przychodu zastąpił wcześniejszy limit 67 500 zł. Zmieniły się również zasady naliczania składek, których wysokość ustalana jest w oparciu o dochód, a nie - jak wcześniej - w oparciu o przychód.

Korzystający z małego ZUS-u przedsiębiorcy wciąż muszą płacić składki zdrowotne w pełnej wysokości. Kolejnym warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności gospodarczej w roku poprzedzającym skorzystanie z ulgi przez okres co najmniej 60 dni

Jak czytamy na portalu strefabiznesu.pl, jest to szczególnie ważne w okresie epidemii koronawirusa, gdy wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości tymczasowego zawieszenia działalności gospodarczej, co niektórym z nich może odbierać prawo do skorzystania z ulgi.

Możliwość korzystania z ulgi jest ponadto ograniczona czasowo. "Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej" - czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Wniosek do 1 lutego

Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność gospodarczą, lecz nie korzystali z ulgi składkowej w ramach programu Mały ZUS Plus, a chcą skorzystać z niej w tym roku, do 1 lutego mają czas na dopełnienie niezbędnych formalności.

Najpóźniej w tym terminie powinni oni złożyć do ZUS "wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12", jeśli na dzień 31 grudnia podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, lecz nie korzystali z Małego ZUS - albo "z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli akurat 31 grudnia 2020 r. zakończy się okres 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek"".

Ponadto powinni złożyć do ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) lub - jeśli podlegają wyłącznie takiemu ubezpieczeniu - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA). Podobny zestaw dokumentów - poza wyrejestrowaniem z ubezpieczeń - powinny złożyć osoby chcące skorzystać z ulgi, które w roku 2021 dopiero rozpoczną lub wznowią zawieszoną wcześniej działalność gospodarczą.

"Dokumenty te musisz przekazać w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia, w którym będziesz spełniał warunki do korzystania z „małego ZUS plus” (np. skończyłeś okres „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne w trakcie roku)" - czytamy na stronie ZUS. Osoby, które korzystały z ulgi mały ZUS w ubiegłym roku i chcą z niej korzystać w dalszym ciągu, nie muszą składać do ZUS żadnych dokumentów.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z ulgi wpływa na wysokość świadczeń, które w przyszłości będziemy otrzymywać z ZUS. "Jeśli chcesz opłacać wyższe składki i mieć w przyszłości wyższe świadczenia, możesz to zrobić, deklarując wyższą podstawę wymiaru składki niż najniższa podstawa obliczona na podstawie dochodu, czyli kwota, która mieści się pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego" - czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Źródło: strefabiznesu.pl, ZUS

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >