wtv.pl > Gospodarka > 538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:21

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

wtv
WTV.pl
  • Od połowy 2011 roku ZUS prowadzi subkonto w ramach konta ubezpieczonych członków OFE. Składki ewidencjonowano na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego

  • Na subkoncie rejestrowane są kwoty stanowiące 4,38% podstawy wymiaru składek. Środki podlegają dziedziczeniu, choć niewielu o tym wie

  • Według wyliczeń i szacunków Money.pl na subkontach ZUS znajduje się 538 miliardów złotych. Wyjaśniamy, jak można pozyskać pieniądze

Od 2014 roku ZUS musiał dostosować się do zmian w systemie emerytalnym. Przepisy sprzed 7 lat obowiązują do dziś. Według nich, nie trzeba być członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych, żeby mieć otwarte subkonto w Zakładzie. Członkostwo przestało być obowiązkowym, obligatoryjnym kryterium. 

Na subkontach ZUS znajdują się miliardy złotych. Jak je pozyskać?

"Osoby, które wchodzą na rynek pracy mają 4 miesiące na podjęcie decyzji" - czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS-u. Jak się okazuje, brak decyzji w sprawie funduszu jest równoznaczny z zapisaniem 7,3% podstawy wymiaru składki emerytalnej na wyżej wspomnianym subkoncie. Co ciekawe, dziedziczeniu podlegają nie tylko środki z konta, ale również te zebrane w ramach OFE.

Należy podkreślić, że reforma nie wpłynęła na zasady dziedziczenia. Problem stanowi jednak brak świadomości. Spadkobiercy często nie zdają sobie sprawy z możliwości dziedziczenia kwot. "Środki zgromadzone w ZUS na I filarze, podlegają podziałowi/wypłacie w razie śmierci, rozwodu, czy unieważnienia małżeństwa osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto" - tłumaczą przedstawiciele instytucji. 

Każdy, kto posiada konto w ZUS-ie, będąc w OFE, rozpoczyna podział środków w funduszu emerytalnym. Niezbędne jest zawiadomienie Zakładu w ciągu 2 tygodni od zainicjowania podziału. Trzeba zawiadomić także o osobach, między którymi dojdzie do podziału. W ciągu 3 miesięcy Zakład powinien rozredystrybuować pieniądze z subkonta. 

Według Money.pl, na subkontach znajduje się 538 miliardów złotych. Równolegle w 2020 roku doszło do wypłat na poziomie pół miliarda złotych. Wielu płatników nie przepisuje środków na rzecz swoich bliskich przez wzgląd na brak wiedzy o możliwości podjęcia działania.

Po wskazaniu spadkobierców mogą oni złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy. ZUS dokona wypłaty w ciągu 3 miesięcy od przedłożenia wszelkich wymaganych dokumentów

Jak informują przedstawiciele instytucji, jeśli płatnik nie wskaże konkretnych osób uprawnionych do odebrania pieniędzy, środki i tak przechodzą na rzecz spadku. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a przede wszystkim wiedzieć o możliwości jego złożenia. Na spadkobierców nie nałożono ograniczeń czasowych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Money.pl/ZUS]

undefined

Tagi: OFE ZUS
Powiązane