wtv.pl > Gospodarka > 4,5 tys. złotych co miesiąc. Coraz więcej Polaków uprawionych do specjalnej emerytury
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:18

4,5 tys. złotych co miesiąc. Coraz więcej Polaków uprawionych do specjalnej emerytury

Emerytura
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.
  • Niewielka grupa emerytów może być naprawdę zadowolona. Ich świadczenie urosło po raz kolejny.

  • 100-latkowie będą mogli otrzymać tym razem pokaźną sumę w wysokości 4,5 tys. zł brutto.

  • To świadczenie wypłacane jest już od lat, a przyznawane jest automatycznie każdemu, kto skończy 100 lat.

Wypłacane jest co miesiąc. To naprawdę ważny zastrzyk gotówki dla osób starszych. 

Spora emerytura dla niewielkiej grupy

Państwo w tym roku będzie musiało po raz kolejny pilnie zajrzeć do swoich kieszeni. Choć z wyliczeń wynika, że w zeszłym roku długość życia Polaków się zmniejszyła, to przybywa jednej grupy, która od paru lat otrzymuje specjalne świadczenie. Chodzi o stulatków.

Grupa ta otrzymuje dodatek emerytalny o wielkości kwoty bazowej, czyli średniego wynagrodzenia pomniejszonego o nakładane składki ZUS według poprzedniego roku kalendarzowego. 

Od marca tego roku kwota bazowa wynosi 4512,41 brutto i zwiększyła się o ponad 200 zł względem ubiegłego roku oraz o niemal tysiąc względem roku 2019. 

Świadczenie w tej wysokości nakładane jest na każdą osobę, która ukończy 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby móc je uzyskać.

Pobierających świadczenie stulatków w samym województwie wielkopolskim jest 240. W Polsce liczba ta wynosi ok. 4,4 tys. osób.

Stulatków będzie tylko przybywać?

Choć według badań GUS średnia długość życia Polaków się zmniejsza, nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób w Polsce dobija do setnego roku życia. Spowodowane jest to m. in. kwestią starzejącego się społeczeństwa - seniorów jest po prostu coraz więcej i większa liczba z nich ma szansę ukończyć 100 lat. 

Według statystyk stuletnich kobiet jest ponad 3 razy więcej niż mężczyzn. Według badań średnia długość ich życia wynosi o 8 lat więcej niż w przypadku mężczyzn. 

W tej chwili w Polsce żyje ok. 6,5 mln emerytów, jednak świadczenia emerytalne są jednymi z najniższych w Europie. Programy dotyczące trzynastej i czternastej emerytury miały poprawić ich stan, problemy sięgają jednak o wiele głębiej niż tylko w kwestiach dodatków w takich postaciach. 

Pod płaszczem zwiększania emerytur pojawia się problem inflacji, która dotyka wiele polskich rodzin - tegoroczna waloryzacja emerytur miała przede wszystkim uchronić seniorów przed podwyżkami cen, pozostawiając w gruncie rzeczy ich dochody na tej samej stopie, co wcześniej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [dziennikprawny.pl][money.pl][wtv.pl]

Tagi: ZUS Emerytura