wtv.pl
Sejm nie będzie głosował nad ustawą likwidującą OFE

(zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Głosowanie ws. OFE właśnie spadło z harmonogramu obrad Sejmu

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Likwidacja OFE nie będzie dziś tematem, którym zajmą się posłowie w Sejmie przy ul. Wiejskiej. Głosowanie spadło z dzisiejszego harmonogramu prac polityków tuż przed wznowieniem obrad przerwanych w czwartek. Jeszcze dziś rano można było znal

  • Tuż przed rozpoczęciem prac z harmonogramu zniknęło głosowanie dotyczące OFE

  • Posłanki i posłowie mieli zająć się projektem ustawy likwidującej OFE

  • Jeszcze dziś rano wykazana ona była, jako jeden z projektów, nad którym pracować będą politycy

Dziś wznowiono przerwane w czwartek obrady Sejmu, jednak posłowie nie będą głosować nad ustawą dotyczącą OFE. Likwidacja zostanie przesunięta?

Chociaż wcześniej ustawa mówiąca o OFE oraz możliwościach przewidzianych w związku z jego likwidacją widniała na liście spraw, którymi zajmą się dziś posłowie i posłanki, to tuż przed rozpoczęciem bloku została ona wykreślona.

Sejm nie będzie głosował nad likwidacją OFE

Temat OFE nie będzie dziś zaprzątał głów polityków w Sejmie. W harmonogramie wznowionych prac izby nie znalazło się miejsce na głosowanie nad ustawą likwidującą OFE

W propozycji ustawy, która miała we wtorek 20 kwietnia trafić pod dyskusję, znajdowało się dopuszczenie możliwości decydowania o tym, w jaki sposób środki zgromadzone na kontach w OFE mają zostać zadysponowane. Projekt mówi m.in. o tym, że pieniądze te trafić mogą na indywidualne konta emerytalne (IKE), lub zaliczone na poczet konta w ZUS.

Jak zauważa Business Insider, jeszcze dziś rano w harmonogramie prac Sejmu znaleźć można było punkt mówiący o głosowaniu nad tą ustawą. Jednak niespodziewanie z bloku prac między 10 a 15:  został on usunięty. Pojawiły się pierwsze przypuszczenia komentujące to zdarzenie.

Kryzys z Zjednoczonej Prawicy większy niż się wydawało?

Prawnik Oskar Sobolewski wskazuje na Twitterze, że zdjęcie głosowania w sprawie OFE z harmonogramu prac Sejmu to nic innego, jak jasny sygnał, że Zjednoczona Prawica wcale nie jest tak zjednoczona. - [...] większości nie ma. Walka w zjednoczonej prawicy trwa w najlepsze - napisał w mediach społecznościowych ekspert Instytutu Emerytalnego.

W planach zmiany miały zacząć obowiązywać w czerwcu, jednak pojawia się pytanie, czy rządzący są w stanie postawić na swoim przy obecnym układzie sił w Sejmie. Wznowione obrady bez punktu dotyczącego OFE to znak, że koalicja rządząca nie jest w stanie doprowadzić zakładanego planu do końca?

Likwidacja OFE, czyli co?

Projekt, którym miała zająć się dziś izba niższa parlamentu to ustawa dotycząca likwidacji OFE. Zgodnie z jego założeniami Polacy mogliby zdecydować o tym, jak  zadysponować pieniędzmi zgromadzonymi na otwartych funduszach emerytalnych. W projekcie zakłada się, że albo mogliby dokonać ich transferu na IKE, albo przenieść je na konto w ZUS. Obie opcje obarczone są jednak warunkami.

W przypadku wybrania opcji z IKE podatnicy liczyć muszą się, z tym że kwota zgromadzona na OFE zostanie obniżona o 15 proc. Rządzący pobieraną różnicę nazywają „opłatą przekształceniową”. Co ważne pieniądze w tym przypadku będą dziedziczone przez osoby do tego uprawnione.

W przypadku opcji związanej z zasileniem konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych koniecznie jest złożenie podania, gdyż nie będzie to domyślny sposób rozwiązania tematu likwidacji OFE. Ta opcja nie przewiduje możliwości dziedziczenia funduszy.

Nie jest wiadome, kiedy Sejm powróci do pracy na ustawą dotyczącą likwidacji OFE. Na ten moment nie padły żadne informacje mówiące o powrocie głosowania do planu prac.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Business Insider / Twitter.com

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >