wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

ZUS zwraca uwagę, że wobec obecnej sytuacji epidemicznej rodzice mogą nadal korzystać z przedłużonego zasiłku opiekuńczego. Obowiązujący ze względu na trwające obostrzenia dodatek wypłacany jest w wysokości 80 procent wynagrodzenia.

Przeciągające się ograniczenia, wprowadzane wobec rozwoju trzeciej fali epidemii koronawirusa, zaowocowały kilkukrotnym przedłużaniem terminu obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Wypłacane przez państwo pieniądze mają związek z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi, które dotychczas uczęszczały do zamkniętych żłobków, przedszkoli i szkół. ZUS przypomina, że z dodatku można korzystać do 11 kwietnia.

ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje opiekunom dzieci do lat 8 oraz starszych, w przypadku posiadania orzeczenia o ich niepełnosprawności, podaje Interia.

Państwo wypłaci pieniądze rodzicom dzieci do lat 16, u których stwierdzono niepełnosprawność. W przypadku orzeczenia o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dodatek przysługuje opiekunom dzieci do lat 16 oraz do lat 24 w przypadku orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem żłobki, przedszkola oraz pozostałe placówki pobytu dziennego mają obowiązek, by do 11 kwietnia zapewnić opiekę dzieciom osób wykonujących działalność medyczną.

W przypadku niemożności zajęcia się dziećmi medykom również przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przypominają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek wypłacany jest w kwocie 80 proc. pobieranego wynagrodzenia i przysługuje za każdy dzień, w którym beneficjent sprawował opiekę nad dzieckiem, niezależnie od tego, czy był on ustawowo wolny od pracy.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z zasiłku opiekuńczego nie uszczupli przysługujących na zasadach ogólnych 60 dni zasiłku opiekuńczego w trakcie jednego roku kalendarzowego.

Niewykluczone, że wobec przedłużenia lockdownu, ogłoszonego dziś przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, według którego stacjonarne funkcjonowanie placówek oświatowych pozostanie zawieszone, wypłata zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Interia / WTV

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >