wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

ZUS zwraca uwagę, że wobec obecnej sytuacji epidemicznej rodzice mogą nadal korzystać z przedłużonego zasiłku opiekuńczego. Obowiązujący ze względu na trwające obostrzenia dodatek wypłacany jest w wysokości 80 procent wynagrodzenia.

Przeciągające się ograniczenia, wprowadzane wobec rozwoju trzeciej fali epidemii koronawirusa, zaowocowały kilkukrotnym przedłużaniem terminu obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Wypłacane przez państwo pieniądze mają związek z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi, które dotychczas uczęszczały do zamkniętych żłobków, przedszkoli i szkół. ZUS przypomina, że z dodatku można korzystać do 11 kwietnia.

ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje opiekunom dzieci do lat 8 oraz starszych, w przypadku posiadania orzeczenia o ich niepełnosprawności, podaje Interia.

Państwo wypłaci pieniądze rodzicom dzieci do lat 16, u których stwierdzono niepełnosprawność. W przypadku orzeczenia o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dodatek przysługuje opiekunom dzieci do lat 16 oraz do lat 24 w przypadku orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem żłobki, przedszkola oraz pozostałe placówki pobytu dziennego mają obowiązek, by do 11 kwietnia zapewnić opiekę dzieciom osób wykonujących działalność medyczną.

W przypadku niemożności zajęcia się dziećmi medykom również przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przypominają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek wypłacany jest w kwocie 80 proc. pobieranego wynagrodzenia i przysługuje za każdy dzień, w którym beneficjent sprawował opiekę nad dzieckiem, niezależnie od tego, czy był on ustawowo wolny od pracy.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z zasiłku opiekuńczego nie uszczupli przysługujących na zasadach ogólnych 60 dni zasiłku opiekuńczego w trakcie jednego roku kalendarzowego.

Niewykluczone, że wobec przedłużenia lockdownu, ogłoszonego dziś przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, według którego stacjonarne funkcjonowanie placówek oświatowych pozostanie zawieszone, wypłata zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużona.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rząd dopuścił do zaszczepienia urzędników Agencji Rezerw Strategicznych. Pracownicy ominęli kolejkę

  • Znamy wyniki kontroli w KPRM. Michał Dworczyk decyzje o szczepieniach podejmuje "ustnie"

  • Prezentacja Nowego Ładu PiS-u musi zostać przesunięta w czasie. Według oficjalnych informacji - z powodu sytuacji pandemicznej

źródło: Interia / WTV

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK będzie sprawdzał konta gwiazd na Instagramie, chodzi o reklamy

Gospodarka

UOKiK będzie sprawdzał uczciwość influencerów w kwestii reklam w mediach społecznościowych

Czytaj więcej >
UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >