wtv.pl > Gwiazdy > Krystyna Loska i wysokość jej emerytury. Przedstawiamy, jakie otrzymuje świadczenie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:17

Krystyna Loska i wysokość jej emerytury. Przedstawiamy, jakie otrzymuje świadczenie

Jaką emeryturę otrzymuje Krystyna Loska
TRICOLORS/East News

Nie ulega wątpliwości, że Krystyna Loska należy do grona największych gwiazd telewizji, w szczególności TVP. Legendarna prezenterka zapisała się w pamięci wielu osób i stworzyła niedościgniony wzór dla wszystkich osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tą ścieżką kariery.

Okazuje się jednak, że pozycja Krystyny Loski i zbudowany przez nią profesjonalny wizerunek nie przełożył się na wysokość jej emerytury. Świadczenie wypłacane jej przez ZUS nie należy do najwyższych. Jaki jest tego powód?

Ile wynosi emerytura Krystyny Loski? 

Chociaż w czasie swojej kariery zawodowej Krystyna Loska nie mogła narzekać na swoje zarobki, to od 1995 roku sporo się w tej materii zmieniło. Pieniądze wpływające co miesiąc na jej konto drastycznie zmalały.

Początkowo po tym, jak prezenterka TVP zdecydowała się po 33 latach zakończyć swoją przygodę z telewizją, nadal realizowała się na innych polach. Scena i kontakt z publicznością były czymś, co przychodziło jej naturalnie, postanowiła więc wykorzystać ten talent i pojawiała się na różnego typu imprezach.

Niestety szybko okazało się, że sukces w show-biznesie nie przekłada się na spokojne spędzanie jesieni życia. Krystyna Loska może liczyć bowiem na niższy próg emerytury. Według relacji Super Expressu prezenterka miała w rozmowie z dziennikiem przekazać, że jej emerytura wynosi „tysiąc coś tam”.

Należy wziąć pod uwagę oczywiście coroczną waloryzację, jednak wzrost wysokości świadczenia nie przybliży go do dawnych zarobków Krystyny Loski oraz innych jej kolegów i koleżanek z branży. Dlaczego osoby związane z show-biznesem otrzymują tak niską emeryturę?

Nie tylko Krystyna Loska otrzymuje niskie świadczenie emerytalne

Niedawno opisywaliśmy sytuację Krystyny Tkacz. Artystka wprost mówi o tym, iż emerytura otrzymywana przez nią z ZUS nie jest wysoka. Przy okazji postanowiła zwrócić uwagę, że aktorzy przeważnie interesują ludzi jedynie w wymiarze plotek.

Z jej relacji wywnioskować można, że aktorka znajduje się w analogicznej sytuacji co Karol Strasburger, czy Rudi Schuberth, którzy również głośno mówili o tym, że ich emerytura jest zbyt niska, by pozwolić na godne życie. Krystyna Loska nie decyduje się na zabieranie głosu w tej sprawie.

Dlaczego emerytury artystów są tak niskie?

W czasie pierwszej fali wiele osób związanych z show-biznesem narzekało, iż z racji pandemii stracili swoje źródło utrzymania. Nie brakowało wśród tych głosów stanowisk emerytowanych weteranów estrady. Krystyna Loska otrzymująca od ZUS kwotę emerytury nieprzekraczającej 2 tys. złotych nie jest wyjątkiem.

Jeszcze w marcu wiceminister Stanisław Szwed postanowił przypomnieć gwiazdom zarabiającym wiele tysięcy na pojedynczych wydarzeniach, dlaczego świadczenie emerytalne jest tak niskie. Polityk zwrócił uwagę, że standardem w tej branży jest praca na podstawie umowy zlecenie bądź o dzieło.

Właśnie ten fakt sprawia, iż odprowadzane składki są wręcz minimalne i na koncie gwiazd gromadzi się mniejsza kwota niż ma to miejsce w przypadku stałej pracy na podstawie umowy o pracę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Super Express / plejada

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane