wtv.pl
Osoby niesamodzielne mogą ubiegać się o przyznanie 500 plus

Marek BAZAK/East News; ZOFIA BAZAK

500 plus dla niesamodzielnych. Skorzystało już 400 tys. Polek i Polaków

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Dodatkowe pieniądze mogą trafić do kieszeni niektórych osób i w przypadku tego wariantu 500 plus to wcale nie rodzice będą osobami, które mogą się o nie ubiegać. Od dwóch lat istnieje szansa na otrzymanie od państwa świadczenia

  • Dodatkowe pieniądze w ramach świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych pobiera już niemal 400 tys. osób

  • ZUS na wypłatę tego świadczenia przeznaczył już ponad 2 mld złotych

  • Przeznaczone jest ono dla osób, które w codziennym życiu wymagają opieki osób trzecich, gdyż nie są w stanie m.in. samodzielnie opuścić miejsca zamieszkania czy zapewnić sobie jedzenia

W 2019 roku do życia powołano program „500 plus dla osób niesamodzielnych”. Grono uprawnionych do ubiegania się o dodatkowe pieniądze w ramach tego świadczenia nie jest małe.

Przede wszystkim ten wariant 500 plus to pieniądze, które nie są uzależnione od ilości posiadanych dzieci. Warunki przyznawania tego świadczenia są jasno określone.

Kto może ubiegać się o 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Rządzący zdecydowali się na kolejne rozszerzenie 500 plus. Od dwóch lat o pieniądze w ramach tego programu ubiegać mogą się również osoby, które nie są samodzielne. Co to dokładnie znaczy w rozumieniu obowiązujących przepisów?

Są to wszystkie osoby, które nie są w stanie samodzielnie m.in. ubrać się, czy przygotowywać sobie posiłku. Warunkiem koniecznym jest jednak pełnoletność oraz sytuacja, w której codzienne funkcjonowanie wymaga pomocy osoby trzeciej.

Na realizowanie 500 plus dla niesamodzielnych przeznaczono już ponad 2 mld złotych

Główna grupa korzystająca z świadczenia pieniężnego przyznawanego przez ZUS to emeryci. Według oficjalnych danych aż 45 proc. wniosków złożonych zostało przez osoby pobierające emeryturę.

Koszt wypłacania tego wariantu 500 plus, które obowiązuje od 2019 roku, to aż 2,2 mld złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie rozpatrzył pozytywnie 391 tys. wniosków. Ogólnie do instytucji wpłynęło ich aż 931 tys.

Wszyscy chcący dołączyć do grona osób otrzymujących pieniądze w ramach tego świadczenia muszą pamiętać, że finalna kwota wcale nie musi być równa tytułowym „500 plus”. Kwota będzie pomniejszana po przekroczeniu wskazanego przez ustawodawców progu.

Średnia wypłata wynosi około 440 złotych

Jasno określono widełki obowiązujące przy przyznawaniu 500 plus dla osób niesamodzielnych. Wszyscy posiadający dochód większy niż 1772,08 zł na osobę liczyć muszą, iż należne w ramach tego świadczenia będą potrącane.

W tym przypadku zdecydowano się na zasadę „złotówka za złotówkę”, więc każda złotówka wykraczająca poza próg wskazany przez rządzących będzie odejmowana od należnych 500 złotych. ZUS średnio wypłaca miesięcznie 444 złotych.

Dodatkowym warunkiem ograniczający liczbę osób mogących korzystać z 500 plus dla osób niesamodzielnych jest próg dochodowy. Wynosi on 1272,08 zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl / Fakt

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Ile nas kosztowała akcja z pakietami wyborczymi Sasina? Okazuje się, że trzeba było dołożyć jeszcze milion

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

Czytaj więcej >