wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dobre wieści z ZUS przed świętami. Pieniądze powinny pojawić się lada moment

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Trzynasta emerytura ma pojawić się na kontach emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą, wynika z zapewnień prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej. Pierwsi świadczeniobiorcy dostali dodatkowe pieniądze już 31 marca.

Trzynaste emerytury, czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie przysługujące wszystkim emerytom i rencistom mają trafić na konta seniorów jeszcze przed rozpoczynającymi się Świętami Wielkanocnymi.

W rozmowie z Wirtualną Polską prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaznaczyła jednak, że ostatecznie terminy wypłaty pieniędzy będą zależeć od obsługujących transfery banków.

Trzynaste emerytury dla 8 milionów Polek i Polaków

Warto pamiętać, że trzynastki wypłacane są automatycznie wszystkim uprawnionym do tego osobom i by je otrzymać, nie jest konieczne składanie żadnych dodatkowych wniosków do ZUS.

Dla prawie 8 milionów emerytów i rencistów ZUS rozpoczął już fizycznie wypłatę trzynastej emerytury – mówiła Gertruda Uścińska, cytowana przez wspomniany portal.

Przypomnijmy, że wartość trzynastych emerytur równa się minimalnemu świadczeniu obowiązującemu w danym roku rozliczeniowym. W roku 2021 będzie to zatem 1250 złotych i 88 groszy.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń społecznych zwróciła uwagę, że kierowany przez nią organ nie jest jedynym, które obsługuje wypłatę trzynastek. Świadczenie wypłaca również KRUS oraz Zakłady Emerytalno-Rentowe.

Dodatkowe pieniądze przysługują nie tylko emerytom oraz rencistom, ale również osobom upoważnionym do innych świadczeń, zwróciła uwagę Gertruda Uścińska. Fundusze pojawią się na kontach osób, które na dzień 31 marca posiadają prawo do ich wypłaty.

Koszt wypłaty trzynastych emerytur ma wynieść ponad 11 mld zł. W tym roku do seniorów trafią również tzw. czternastki, podobnie jak trzynastki wynoszące 1250,88 zł brutto, czyli 1022,3 zł na rękę.

Należy pamiętać, że w przypadku świadczenia obowiązywał będzie jednak próg dochodowy w wysokości 2900 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >