wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło, dotyczy płatników składek. Specjalista wypowiedział się w Radiu Opole

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadeklarował rozpoczęcie rejestrowania umowy o dzieło. Mogłoby się zdawać, że jest to początek wojny z umowami cywilnoprawnymi, jednak ekspert uspokoił płatników składek. - Od tych umów nie trzeba odprowadzać s

  • Rejestrowanie umowy o dzieło weszło w życie wraz z początkiem nowego roku

  • Dane o zawartej umowie należy przesłać za pośrednictwem internetowej Platformy Platformy Usług Elektronicznych

  • Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był gościem Radia Opole. Sebastian Szczurek wyjaśnił, czego dokładnie należy się spodziewać

- Chciałbym od razu uspokoić naszych słuchaczy, którzy może intuicyjnie łączą to z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od tego rodzaju umów - podał przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tłumacząc, że takiego obowiązku wciąż nie ma.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął rejestrować umowy o dzieło

Intencją jest zaś odnotowanie, ilu obywateli Polski świadczy obowiązki zawodowe na podstawie wspomnianej umowy cywilnoprawnej. Co więcej, działanie ma wspomóc wypłacanie świadczenia postojowego, które jest przyznawane przez wzgląd na kryzys epidemiczny.

Dodatek Zjednoczonej Prawicy zarówno wiosną, jak i latem obejmował osoby nieposiadające umowy o pracę. Gość Radia Opole wskazał na aż 2,6 miliona wypłaconych świadczeń. Okazało się jednak, że aż 10 tysięcy beneficjentów nie było w stanie ukończyć pracy, do której się zobowiązało.

Zgromadzone informacje mają także pomóc Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w kreowaniu projektów wymierzonych w rozwijanie przedsiębiorczości. 

Portal Money.pl deklaruje, że umowy o dzieło należy zgłosić w ciągu 7 dni od jej zawarcia. Naruszenie obowiązującego, nowego przepisu będzie wiązać się z karą grzywny. Może ona wynieść nawet do 5 tysięcy złotych, co szczególnie uderzy w przedsiębiorców, dotkniętych kryzysem gospodarczym.

Zmiana wywołała niepokój płatników składek. Wszystko przez wzgląd na pogłoski o nadchodzących kontrolach. Inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas interwencji będą mogli zapoznać się z treścią umów o dzieło, a także je podważyć.

Money.pl podaje, że przyczyną podważenia wiarygodności dokumentu może być fakt, że stosunek pracy powinien zostać uregulowany zleceniem, od którego powinny być odprowadzane składki. - Niektórzy pracodawcy dla świętego spokoju i w obawie przed kontrolami będą zawierać od nowego roku więcej zleceń niż umów o dzieło - prognozuje działania płatników dla Money.pl radca prawny, Łukasz Chruściel. 

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >