Eksperci IMGW po raz kolejny zdecydowali się na wydanie ostrzeżeń. Burze w poniedziałek obejmą przede wszystkim zachód kraju, czyli tam, gdzie upały szczególnie dały się we znaki. Wyładowaniom towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opady gradu.Sytuacja w kraju jest wyjątkowo trudna. Przedłużające się upały mocno wpływają na samopoczucie. IMGW nie ukrywa, że liczyć trzeba się z kolejnymi zagrożeniami.W poniedziałek po raz kolejny pojawić mogą się niebezpieczne burze. W niedzielę eksperci z IMGW ostrzegali przed superkomórką burzową tworzącą się na północ od Lublina (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Poniedziałkowe przewidywania również nie stronią od zapowiedzi dużego niebezpieczeństwa.
W okolicach Lublina tworzy się super komórka burzowa. IMGW ostrzega, że aktywność burzowa będzie w następnych godzinach tylko wzrastać. Cała Polska objęta jest alertami I, II i II stopnia.W niedzielę upały nie będą jedynym zagrożeniem. Eksperci z IMGW ostrzegają przed super komórką burzową.
IMGW zabrało głos o prognozach długoterminowych na wrzesień. Ze względu na temperatury i wilgotność szykuje się złota polska jesień. Badacze zapowiadają raj dla grzybiarzy.Wszystko wskazuje na to, że przełom sierpnia i września będzie bardzo przyjemny.
IMGW ostrzega przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami. W sobotę 11 września synoptycy spodziewają się burz, silnego wiatru, i niestety co najgorsze, nawet gradu. Uważajcie, może on uszkodzić samochody. Zagrożona jest prawie połowa kraju.
IMGW zdecydowało się na wydanie ostrzeżeń II stopnia w związku z upałami i znaczącymi wzrostami temperatury powietrza. Dziś słupki w termometrach wzrosną zwłaszcza na zachodzie kraju. Niebezpieczeństwo związane z upałami jest duże.Od 15 czerwca temperatura w Polsce nieustannie wzrasta. Fala upałów na dobre rozgościła się nad naszą szerokością geograficzną.IMGW postanowiło szczególnie ostrzec przed niebezpieczeństwem kilka regionów w związku z prognozą pogody. Mieszkańcy zachodu oraz południowego zachodu Polski muszą uważać.
Zagrożenie pożarowe objęło niemal całą Polskę. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikaty i przeanalizował wilgotność ściółki. Ostrzeżenia wydali także eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto się zainteresować i przygotować. Zagrożenie pożarowe jest połączone z falami upałów. Brak opadów doprowadza do wysychania ściółki, a co za tym idzie, sprzyja powstawaniu pożarów. Instytut Badawczy Leśnictwa bada wilgotność ściółki, by każdego dnia o godzinie 9:00 i 13:00 zaktualizować mapę zagrożenia pożarowego.
Prognoza pogody zwiastuje falę upałów. IMGW już wydało ostrzeżenia meteorologiczne. Miejscami termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza. Ratownik tłumaczy, jak uchronić się przed słońcem. Alerty najwyższego, trzeciego stopnia wydano dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Tam temperatura wynosi ponad 34 stopnie Celsjusza. W nocy należy spodziewać się ponad 18 stopni Celsjusza.
Małopolska. Łowcy burz mówią o trąbie powietrznej w powiecie nowosądeckim. Opublikowano niepokojące zdjęcia. Według ekspertów, zjawisko może wystąpić ponownie.- W miejscowości Koniuszowa w pow. nowosądeckim pojawiła się trąba powietrzna - relacjonują Łowcy Burz. Komunikat wydano 24 czerwca w okolicach 16:30.
IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Tym razem nie chodzi o burze, ale stan hydrologiczny. W wielu rzekach stan wody podniesie się do alarmowego. Może dojść do lokalnych podtopień. Stan wody zmienia się gwałtownie m.in. w woj. lubelskim, gdzie w rzece Ładzie podskoczył on aż o 16 cm.
Nad Polską pojawi się pył saharyjski. Rzecznik IMGW wyjaśnił, że zjawisko ukaże się na południu kraju. Grzegorz Walijewski wyjaśnił, na co trzeba się przygotować. Zmiany zobaczymy na niebie. Po licznych nawałnicach, ulewach, gradobiciach i wichurach nad Polską ukaże się pył saharyjski. Informacje o zjawisku podał dla Wirtualnej Polski rzecznik prasowy IMGW.
IMGW informuje o zagrożeniach dla regionów nadmorskich. - Wzdłuż wybrzeża przewiduje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich - przekazują eksperci. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że zdecydowano o wydaniu o ostrzeżenia I stopnia.Anna Kubicka z IMGW przekazuje, że największe zagrożenie w związku z sytuacją hydrologiczną prognozowane jest w okolicach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Pomorskiej.Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje od Świnoujścia, przez całą linię brzegową aż do Zatoki Gdańskiej. To region Bałtyku Południowego, Bałtyku Południowo-Wschodniego oraz województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.
W związku z falą wezbraniową na rzekach IMGW wydało trzecie, najwyższe stopnie ostrzeżeń hydrologicznych. W wielu miejscach przekroczono stany alarmowe. Spodziewany jest też dalszy wzrost poziomu wody.Choć 3 września przyniósł słoneczną aurę w znacznej części kraju, stan poziomu wody w rzekach nadal stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców niektórych regionów Polski.Tuż przed godziną 17:00 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia.
IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną. Najbardziej zagrożone są woj. zachodniopomorskie, wielkopolskie, a także okolice Gdańska. Z kolei na południu Polski pojawią się intensywne opady deszczu.
IMGW ostrzega przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Zbliża się nie tylko ocieplenie, lecz także nagły wzrost prędkości wiatru. Zdaniem synoptyków na Bałtyku może pojawić się nawet sztorm.
W trakcie zapowiadanych na niedzielę burz wiatr może osiągać prędkość do 75 km/h. IMGW przestrzega przed opadami gradu. Alerty obowiązują w południowej, wschodniej oraz centralnej Polsce.W niedzielę 12 września w dużej części kraju spodziewane są burze, które lokalnie powodować mogą zagrożenie dla mieszkańców.W związku z niebezpieczną aurą ostrzeżenia pierwszego stopnia wystosował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW ostrzega przed falą wezbraniową, która zmierza w stronę Warszawy i Wrocławia. Wszystko z powodu ostatnich intensywnych opadów, które podniosły poziom wód w Wiśle i na Odrze. Synoptycy uspokajają, że już niedługo sytuacja powinna się ustabilizować.
IMGW ponownie ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. W związku z tym wydał alerty drugiego i trzeciego stopnia dla centralnych i południowych regionów Polski. Mimo że poziom wód jest niższy niż jeszcze dwa dni temu, to mieszkańcy muszą być ostrożni.
W związku z ulewnymi deszczami w licznych polskich miastach poziom rzek przekroczył stany alarmowe. Na południu i w centrum kraju obowiązują najwyższe, czerwone alerty hydrologiczne. Najgorzej nadal jest w Małopolsce.Wtorek po raz kolejny przyniósł intensywne deszcze. Suma opadów w Szczyrku w województwie śląskim przekroczyła 102mm – poinformował w nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Tatrach sumy opadów przekraczały 90mm.Deszczowa aura utrzyma się też w środę. Na południu kraju nadal pada. "Od rana w Dolinie Pięciu Stawów spadło już 21,1 mm deszczu" – przekazało IMGW.12:30 #IMGWlive Na południu kraju wciąż pada. Od rana w Dolinie Pięciu Stawów spadło już 21,1 mm deszczu.#IMGW pic.twitter.com/CUr6ERjFyt— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 1, 2021
Prognozy na najbliższy czas wydaje się być dość nieciekawa. Choć jeszcze wczoraj widoczne były przejaśnienia, dziś nad całą Polską ponownie zaległy chmury. Specjaliści IMGW jednak uspokajają - choć w sierpniu aura już się nie zmieni, to wyższe temperatury powrócą we wrześniu.Tymczasem w ostatnim tygodniu sierpnia czekają nas burze i ulewne deszcze.
Lublin od dwóch dni walczy z ulewnymi deszczami. Doszło do awarii sygnalizacji świetlnej, a w niektórych miejscach woda wdarła się na posesje i drogi. Mieszkańcy muszą liczyć się z dalszymi utrudnieniami, ponieważ alert drugiego stopnia przed intensywnymi opadami obowiązuje do godz. 21:00 w całym woj. lubelskim.
IMGW po raz kolejny ostrzega przed burzami. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w aż 8 województwach. Na ponurą aurę muszą przygotować się przede wszystkim mieszkańcy południowej i zachodniej Polski.
IMGW ostrzega przed kolejnymi niepokojącymi zjawiskami. Tym razem ostrzeżenie obejmuje tylko dwa regiony Polski. Zdaniem synoptyków utrzymujący się niski poziom na Noteci może wywołać suszę hydrologiczną.
Prognoza pogody zwiastuje silne ulewy oraz burze. IMGW wydało pilne ostrzeżenia dla niemal wszystkich województw. Kulminacja anomalii nastąpi już 23 sierpnia. Wiemy, na co koniecznie trzeba się przygotować.Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na najbliższe 4 dni. Od 21 do 24 sierpnia należy spodziewać się załamania pogody w niemal całym kraju. Wyjątek stanowi jedynie województwo podkarpackie. Pierwsze burze i ulewy doświadczą mieszkańców zachodniego pasa Polski. Mowa o województwach: zachodniopomorskim, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
IMGW ostrzega przed burzami, które nawiedzą Pomorze. Niewykluczone, że na Bałtyku pojawi się nawet sztorm. Wichury o porywach do 75 km/h mogą zawitać również do województwa lubuskiego i niektórych powiatów województwa wielkopolskiego.
IMGW ostrzega przed niespodziewanymi zjawiskami atmosferycznymi, które pojawią się w Polsce w poniedziałek 16 sierpnia. Synoptycy przewidują upały i burze. W zagrożeniu jest aż 12 województw.
Prognoza pogody wskazuje na falę upałów i burze z deszczem. Wszystkiemu towarzyszyć będą porywiste wiatry. Wydano ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia dla większości województw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia obejmujące okres od 16 do 19 sierpnia. Należy spodziewać się burz z deszczem, gradem, porywistym wiatrem, a także ekstremalnie wysokich temperatur. Ostrzeżenia obejmują województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, lubelskie i podkarpackie.
IMGW ostrzega przed kolejnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Zdaniem synoptyków burze mogą pojawić się wieczorem na południu kraju. Mimo tego niedziela 8 sierpnia upłynie w dość spokojnej aurze.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę pogody. Są kolejne ostrzeżenia. Dotyczą mieszkańców aż 10 województw. Nadchodzą silne burze z deszczem, gradem i porywistym wiatrem.Już w niedzielę 8 sierpnia na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także zachodniej części warmińsko-mazurskiego wystąpią silne burze z gradem. Sumy opadów wyniosą od 20 do 40 milimetrów. Prędkość wiatru wyniesie od 70 do 90 kilometrów na godzinę.