wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Gdzie zagrzmi? IMGW prognozuje

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

IMGW ostrzega przed kolejnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Zdaniem synoptyków burze mogą pojawić się wieczorem na południu kraju. Mimo tego niedziela 8 sierpnia upłynie w dość spokojnej aurze.

Ulewne deszcze i burze. Prognoza IMGW

IMGW na bieżąco monitoruje pogodę w Polsce. W niedzielę 8 sierpnia około godz. 9:00 radar zarejestrował wyładowania w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, a także w niektórych powiatach woj. pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i małopolskiego. IMGW ostrzega, że to nie koniec burzliwej aury.

W pierwszej części dnia synoptycy spodziewają się zachmurzenia również w północnej i centralnej Polsce. Po południu powinny pojawić się przejaśnienia, choć nie wszędzie. Zdaniem IMGW chmury, burze i ulewne deszcze nawiedzą południowe regiony Polski.

Alerty IMGW. Gdzie będzie burza?

Wstępne prognozy ostrzeżeń wskazują, że alerty 1. stopnia będą obejmowały aż 9 województw. IMGW przewiduje, że do poniedziałku włącznie na terenie woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i części kujawsko-pomorskiego mogą pojawić się burze z gradem. Oficjalne mapy przygotowane przez IMGW zapowiadają ulewne deszcze do godziny 12 i wieczorem.

Natomiast wieczorem mogą pojawić się ostrzeżenia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla woj. lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, części podkarpackiego i południowych powiatów śląskiego. IMGW spodziewa się pierwszych wyładowań na tych obszarach około godz. 19:00.

Na najsilniejsze burze muszą przygotować się mieszkańcy woj. małopolskiego i lubelskiego. IMGW ostrzega, że wyładowania pojawia się w nocy (około godz. 2-3) i może spać od 15 do 20 mm wody. W niektórych miejscach spodziewany jest także grad (4-5 cm średnicy).

Ponurą aurę będzie wzmagał porywisty wiatr - IMGW prognozuje 50 km/h w całym kraju. Silniejsze podmuchy nawiedzą woj. łódzkie mazowieckie i podlaskie (75 km/h) oraz regiony nadmorskie (80 km/h). Mocny wiatr sprawi, że w niektórych miejscach deszcz będzie tylko przelotny.

Jednak IMGW ostrzega, że porywisty wiatr będzie miał wpływ również na temperaturę - odczuwalna będzie niższa niż rzeczywista temperatura powietrza.

Mimo zagrożenia, prognoza IMGW jest zdecydowanie lepsza niż jeszcze kilka dni temu. W piątek strażacy z Krakowa przyjęli ponad tysiąc zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Zniszczenia są duże - woda zalała posesje, podwórka, mieszkania i garaże podziemne. W dzielnicy Bieżanów rzeka przerwała nawet wał przeciwpowodziowy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Gniezno. Policja szuka sprawcy ataku na sanepid. Doszło do uszkodzenia mienia

  • Trwa pogrzeb Basi, która zginęła pod kołami autobusu w Katowicach. Wzruszająca uroczystość

  • Poród w samochodzie. Policja wkroczyła do akcji

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >