wtv.pl > Pogoda > IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami. 8 województw w zagrożeniu
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:03

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami. 8 województw w zagrożeniu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

IMGW po raz kolejny ostrzega przed burzami. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w aż 8 województwach. Na ponurą aurę muszą przygotować się przede wszystkim mieszkańcy południowej i zachodniej Polski.

IMGW z nowymi alertami. Dwa województwa szczególnie zagrożone

IMGW nieustannie aktualizuje komunikaty pogodowe, aby zapewnić mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Po dość spokojnych dniach nad Polską znów pojawią się burze.

Ostrzeżenie przed burzami w nocy z niedzieli na poniedziałek (22-23 sierpnia) dotyczy dwóch województw - opolskiego i dolnośląskiego. IMGW wskazuje, że spadnie od 20 do 30 mm deszczu, a w niektórych miejscach nawet 40 mm.

Synoptycy spodziewają się również wichur. Wiatr będzie wiał w porywach nawet do 75 km/h. Lokalnie mogą wystąpić również podtopienia.

Mieszkańcy innych regionów również muszą być gotowi na burze

IMGW zaznacza, że w ciągu najbliższych godzin burze będą zmierzały w kierunku wschodnim i północno-wschodnim. Towarzyszyć im będą opady, które w przeciągu 15-30 min mogą osiągnąć poziom nawet 20 mm. Intensywny deszcz nawiedzi m.in. północne tereny Wrocławia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 23:00 również w woj. lubuskim. W tym regionie IMGW spodziewa się ulewnych opadów do 40 mm. Wiatr może wiać w porywach do 70 km/h.

Poniedziałek także deszczowy

IMGW opublikował również alerty na poniedziałek 23 sierpnia. O godz. 6:00 zaczną obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia w sprawie intensywnych opadów deszczu. Dotyczą woj. małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i przeważającą część woj. wielkopolskiego.

Ze wstępnych analiz IMGW wynika, że zagrożenie może potrwać do godz. 20-23. Przez kilkanaście godzin może spaść do 40 mm deszczu.

Jednak IMGW nie wyklucza ogłoszenia alertów dla kolejnych województw. Portal gazeta.pl donosi, że ostrzeżenia przed ulewnymi opadami mogą zostać wydane dla woj. podkarpackiego lubelskiego, opolskiego, dolnośląskiego i południowych powiatów woj. mazowskiego.

IMGW zaznacza, że alerty są aktualizowane na bieżąco. Warto zatem śledzić najnowsze komunikaty pogodowe.

czy znasz znaczenie

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Tagi: IMGW Pogoda
Powiązane