wtv.pl > Polska > Zagrożenie pożarowe w kraju. Wydano ostrzeżenia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:19

Zagrożenie pożarowe w kraju. Wydano ostrzeżenia

Zagrożenie pożarowe
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Zagrożenie pożarowe objęło niemal całą Polskę. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikaty i przeanalizował wilgotność ściółki. Ostrzeżenia wydali także eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto się zainteresować i przygotować.

Zagrożenie pożarowe jest połączone z falami upałów. Brak opadów doprowadza do wysychania ściółki, a co za tym idzie, sprzyja powstawaniu pożarów.

Instytut Badawczy Leśnictwa bada wilgotność ściółki, by każdego dnia o godzinie 9:00 i 13:00 zaktualizować mapę zagrożenia pożarowego.

Zagrożenie pożarowe w większości kraju. IBL wydało ostrzeżenia

Ekstremalne zagrożenie pożarowe występuje w licznych rejonach należących do województwa zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Średnie zagrożenie pożarowe obejmuje obecnie prawie całą resztę kraju, poza niewielkimi obszarami na południu.

Dalsza część materiału pod wideo.

Jedynym terenem, gdzie nie wydano ostrzeżeń, są rejony górskie oraz Podkarpacie, gdzie zabrakło danych do ustalenia ryzyka pożarowego.

Poziom zagrożenia wyliczono poprzez poziom wilgotności ściółki.

Komunikaty wydali także synoptycy IMGW. Przez kraj przechodzi fala wysokich upałów, na które trzeba dobrze się przygotować. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV Zdjęcie wyróżniające: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne