wtv.pl > Pogoda > Uwaga, superkomórka burzowa tworzy się nad Polską. Uderzy na wschodzie kraju
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2023 14:30

Uwaga, superkomórka burzowa tworzy się nad Polską. Uderzy na wschodzie kraju

IMGW przekazało informacje o superkomórkę burzowej w okolicach Lublina
(zdjęcie ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W okolicach Lublina tworzy się super komórka burzowa. IMGW ostrzega, że aktywność burzowa będzie w następnych godzinach tylko wzrastać. Cała Polska objęta jest alertami I, II i II stopnia.

W niedzielę upały nie będą jedynym zagrożeniem. Eksperci z IMGW ostrzegają przed super komórką burzową.

W okolicach Lublina tworzy się super komórka burzowa

Monitorujący sytuację meteorologiczną w kraju eksperci IMGW ostrzegają przed super komórką burzową. Zaobserwowano ją na północ od stolicy woj. lubelskiego.

Obecnie przesuwa się ona na zachód. Mieszkańcy tych regionów muszą przygotować się na ewentualne gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Niedawne burze w woj. małopolskim przyniosły ze sobą duże szkody m.in. w Bochni (więcej informacji na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

- Towarzyszy jej krótkotrwały intensywny opad o natężeniu około 5 mm/10 min. W kolejnych godzinach aktywność burzowa będzie wzrastać, głównie na krańcach wschodnich i północno-zachodnich - przekazuje w komunikacie IMGW.

Uważać oraz śledzić komunikaty wydawane przez ekspertów IMGW muszą dziś nie tylko mieszkańcy Lublina. Pewne jest jednak, że to właśnie w tym rejonie wystąpić mogą silne burze.

>

Źródło: screen ventusky.com, stan na godzinę 14:00

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami

Na południowym wschodzie kraju oraz na północnym zachodzie istnieje realne ryzyko, że dojdzie do burz. IMGW informuje, że towarzyszące wyładowaniom atmosferycznym opady osiągną od 15 do 25 mm.

Dodatkowo wraz z burzami pojawić może się grad. Będzie on miał jednak charakter jedynie lokalny.

Wraz z pojawieniem się burz uważać należy na silny wiatr. Porywy osiągnąć mogą nawet 75 km/h.

Do poniedziałku cała Polska objęta ostrzeżeniami

Do około godziny 20 w poniedziałek IMGW przewiduje, że upał będzie dawać się we znaki na terenie całego kraju. Na zachodzie, w większej części woj. lubuskiego, obowiązuje alert III stopnia.

>

Źródło: meteo.imgw.

Przedłużające się upały wiążą się również ze wzrostem zagrożeniem pożarami. Każdego dnia strażacy monitorują sytuację w polskich lasach (więcej informacji na ten temat znajdziesz >TUTAJ<).

Ostrzeżenie w tej kwestii wydało również IMGW. Ostrzeżenie hydrologiczne przed suszą objęły część woj. zachodnio-pomorskiego u zlewu Iny i Płoni oraz Regi i Parsęty.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródlo: wtv.pl, IMGW

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News