wtv.pl > Polska > Fala wezbraniowa zmierza do Warszawy i Wrocławia. IMGW ostrzega
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

Fala wezbraniowa zmierza do Warszawy i Wrocławia. IMGW ostrzega

Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

IMGW ostrzega przed falą wezbraniową, która zmierza w stronę Warszawy i Wrocławia. Wszystko z powodu ostatnich intensywnych opadów, które podniosły poziom wód w Wiśle i na Odrze. Synoptycy uspokajają, że już niedługo sytuacja powinna się ustabilizować.

Fala wezbraniowa nadciąga do miast

Ulewy wyrządziły poważne szkody w woj. śląskim, ale skutki ostatnich opadów mają także wymiar długoterminowy. - W ciągu jednej doby spadło tyle deszczu, ile przez miesiąc - przekazał Paweł Staniszewski, hydrolog z IMGW-PIB w programie “Newsroom WP”. W związku z tym poziomy wód w polskich rzekach są wyjątkowo wysokie.

Stany były przekroczone na większości rzek w woj. małopolskim i świętokrzyskim. - Sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, spływ wód powierzchniowych zaczyna dochodzić do głównych rzek, a finalnie również i do Wisły - tłumaczył ekspert.

Dzisiaj opady są symboliczne, a w najbliższych dniach IMGW w ogóle nie spodziewa się deszczu. - Będziemy obserwowali przemieszczanie się opadów w dół zlewni - stwierdził Staniszewski.

Jednak mieszkańcy dwóch miast muszą być gotowi na niecodzienne sytuacje. Z obserwacji IMGW wynika bowiem, że powstała fala wezbraniowa na Wiśle i przemieszcza się w kierunku Warszawy. Podobne zjawisko pojawiło się na górnej Odrze. Fala zmierza w kierunku Wrocławia. 

W Warszawie stan wody będzie wysoki, ale bez przekroczenia stanu ostrzegawczego. - Jednak niewykluczone, że stan ostrzegawczy pojawi się tuż za stolicą m.in. w Wyszogrodzie - oznajmił hydrolog.

Natomiast w przypadku Odry fala wezbraniowa już dzisiaj przechodzi przez Opole. - Tutaj też będziemy obserwowali podwyższone stany wody i będą przekroczone stany ostrzegawcze - stwierdził specjalista.

IMGW z nowymi ostrzeżeniami

Z analiz IMGW wynika, że sumy opadów w dorzeczu Wisły były ogromne. - W sierpniu sumy opadów były przekroczone aż o 300 proc. - wyliczał Staniszewski.

Niespotykaną skalę opadów dobrze obrazuje przykład Sandomierza. W sierpniu spadło tam aż 215,1 mm deszczu, czyli 386,2 proc. normy.

W czwartek, 2 września IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla terenów okalających górną Wisłę. To obszary woj. małopolskiego od ujścia Przemszy do ujścia Raby. Pomarańczowy alert dotyczy również rzek Odry i Małej Panew (woj, opolskie), a także Bzury.

W jednym miejscu - na rzece Czarnej w Połańcu (woj. świętokrzyskie) obowiązuje alert trzeciego stopnia. - Ciągle notujemy przekroczone stany alarmowe - przyznał Staniszewski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Tagi: IMGW Warszawa
Powiązane