wtv.pl > Polska > IMGW ostrzega. Na zachodzie Polski pojawi się susza, na południu intensywne opady deszczu
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:11

IMGW ostrzega. Na zachodzie Polski pojawi się susza, na południu intensywne opady deszczu

Screen z mapy meteo.imgw.pl
Screen z mapy meteo.imgw.pl

IMGW ostrzega przed suszą hydrologiczną. Najbardziej zagrożone są woj. zachodniopomorskie, wielkopolskie, a także okolice Gdańska. Z kolei na południu Polski pojawią się intensywne opady deszczu.

Susza na zachodzie kraju. Które obszary są zagrożone?

IMGW regularnie aktualizuje mapy ostrzeżeń. Z najnowszych prognoz synoptyków wynika, że prawdopodobieństwo pojawienia się suszy hydrologicznej na zachodzie Polski wynosi 90 proc.

Wśród zagrożonych terenów jest woj. zachodniopomorskie. Susza hydrologiczna może pojawić się w zlewni Odry dolnej (od Warty do Gryfina), na rzekach Ina, Płonia, Rega (po dopływ Mołstowa), Drawa i Gwda.

Poza tym IMGW ostrzega również mieszkańców wielkopolski. Zdaniem synoptyków suszy należy spodziewać się na Warcie środkowej (od Wełny do Noteci, od Prosny do Wełny, od Rgilewki do Prosny i od Zb. Jeziorsko do Rgilewki), w Kanale Mosińskim, w samej zlewni Rgilewki, a także na rzekach Bawół, Powa, Kiełbaska.

IMGW prognozuje, że susza może zawitać także w okolice Gdańska - prawdopodobnie pojawi się w zlewni Martwa Wisła.

Czym jest susza hydrologiczna? To okres następujący po suszy atmosferycznej. W tym czasie zasoby wodne zarówno powierzchniowe, jak i podziemne są zmniejszone.

Na południu mocno popada

Dodatkowo na południu Polski IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Na ulewy narażone są południowe tereny woj. małopolskiego.

Z prognoz synoptyków wynika, że intensywne deszcze pojawią ok. 2:00 w nocy ze środy na czwartek (29-30 września) w pięciu powiatach. Wśród nich są: pow. suski, nowotarski, limanowski, nowosądecki, a także w miasto Nowy Sącz.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane