wtv.pl > Pogoda > Ostrzeżenia przed burzami. IMGW ostrzega przed silnym gradem i intensywnymi opadami
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2023 14:31

Ostrzeżenia przed burzami. IMGW ostrzega przed silnym gradem i intensywnymi opadami

Burze
screen ventusky.com

Eksperci IMGW po raz kolejny zdecydowali się na wydanie ostrzeżeń. Burze w poniedziałek obejmą przede wszystkim zachód kraju, czyli tam, gdzie upały szczególnie dały się we znaki. Wyładowaniom towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opady gradu.

Sytuacja w kraju jest wyjątkowo trudna. Przedłużające się upały mocno wpływają na samopoczucie. IMGW nie ukrywa, że liczyć trzeba się z kolejnymi zagrożeniami.

W poniedziałek po raz kolejny pojawić mogą się niebezpieczne burze. W niedzielę eksperci z IMGW ostrzegali przed superkomórką burzową tworzącą się na północ od Lublina (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Poniedziałkowe przewidywania również nie stronią od zapowiedzi dużego niebezpieczeństwa.

Ostrzeżenia przed burzami wydane przez IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco monitoruje sytuację pogodową w kraju. Poniedziałkowa prognoza pogody nie przynosi ze sobą wytchnienia od upałów. Co więcej dodano informacje o zagrożeniu silnymi burzami z gradem.

Oficjalny komunikat meteorologów wprost wskazuje, że mieszkańcy zachodu oraz południa kraju muszą liczyć się z wystąpieniem burz. IMGW zastrzega jednak, że te przy granicy z Niemcami będą zdecydowanie groźniejsze.

Wraz z wyładowaniami pojawi się silny wiatr. Najbardziej niebezpieczna wydaje się prognoza mówiąca o tym, że w czasie burz spodziewany jest silny opad gradu. Może on zagrażać zarówno mieszkańcom regionów objętych ostrzeżeniem, jak i mieniu i plonom.

Cała Polska objęta alertami. Silny wiatr niemal w całym kraju

Od kilku dni eksperci IMGW nieustannie przypominają, że w związku z wysokimi upałami cały kraj objęty jest ostrzeżeniami I, II i III stopnia. Chociaż najniebezpieczniej ma być na zachodzie kraju i to właśnie tam obowiązuje alert trzeciego stopnia, to w nie mniejszym zagrożeniu znaleźli się mieszkańcy wschodu kraju oraz Mazowsza.

>

Źródło: IMGW

W rozmowie z WTV Grzegorz Walijewski przyznał, że od wschodu dociera do nas niebezpieczny front. - Będzie on przemieszczał się w stronę centrum kraju i dotrze do mazowieckiego w godzinach popołudniowych - powiedział ekspert IMGW.

Grzegorz Walijewski dodał, że liczyć trzeba się z silnymi porywami wiatru. - W centralnej Polsce osiągną od 70 do 80 km/h […] będziemy obserwować sytuacją, bo porywy wiatru mogą jeszcze wzrastać - dodał w rozmowie z WTV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Upały przełamane zostaną silnym deszczem

Prognoza pogody na poniedziałek to również wiadomości mówiące o silnym deszczu. - Zaobserwujemy bardzo wysokie wartości opadu, bo do 30 litrów na m3, co jest połową średniej miesięcznej normy dla opadów - przekazał Grzegorz Wlijewski z IMGW.

Tak nagłe i intensywne opady to walne ryzyko podtopień. Zgrzana i wysuszona ziemia może nie nadążyć z przyjmowaniem tak dużej ilości wody. Należy na bieżąco monitorować wydawane komunikaty.

Wiadomo, gdzie burze będą najgroźniejsze. - […] najbardziej narażone na burze będą regiony w pasie od Pomorza, przez mazowieckie i częściowo województwo podlaskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie i świętokrzyskie. Najgorsze burze zaobserwujemy w warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim - przekazał Grzegorz Walijewski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie główne: