wtv.pl
Burze

screen ventusky.com

Ostrzeżenia przed burzami. IMGW ostrzega przed silnym gradem i intensywnymi opadami

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Eksperci IMGW po raz kolejny zdecydowali się na wydanie ostrzeżeń. Burze w poniedziałek obejmą przede wszystkim zachód kraju, czyli tam, gdzie upały szczególnie dały się we znaki. Wyładowaniom towarzyszyć będzie silny wiatr oraz opady gradu.

Sytuacja w kraju jest wyjątkowo trudna. Przedłużające się upały mocno wpływają na samopoczucie. IMGW nie ukrywa, że liczyć trzeba się z kolejnymi zagrożeniami.

W poniedziałek po raz kolejny pojawić mogą się niebezpieczne burze. W niedzielę eksperci z IMGW ostrzegali przed superkomórką burzową tworzącą się na północ od Lublina (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Poniedziałkowe przewidywania również nie stronią od zapowiedzi dużego niebezpieczeństwa.

Ostrzeżenia przed burzami wydane przez IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco monitoruje sytuację pogodową w kraju. Poniedziałkowa prognoza pogody nie przynosi ze sobą wytchnienia od upałów. Co więcej dodano informacje o zagrożeniu silnymi burzami z gradem.

Oficjalny komunikat meteorologów wprost wskazuje, że mieszkańcy zachodu oraz południa kraju muszą liczyć się z wystąpieniem burz. IMGW zastrzega jednak, że te przy granicy z Niemcami będą zdecydowanie groźniejsze.

Przemysław Czarnek skomentował wrześniowy powrót dzieci do szkół

Wiadomo jak będzie wyglądała nauka od września. Przemysław Czarnek wszystko ujawnił

CZYTAJ DALEJ

Wraz z wyładowaniami pojawi się silny wiatr. Najbardziej niebezpieczna wydaje się prognoza mówiąca o tym, że w czasie burz spodziewany jest silny opad gradu. Może on zagrażać zarówno mieszkańcom regionów objętych ostrzeżeniem, jak i mieniu i plonom.

Cała Polska objęta alertami. Silny wiatr niemal w całym kraju

Od kilku dni eksperci IMGW nieustannie przypominają, że w związku z wysokimi upałami cały kraj objęty jest ostrzeżeniami I, II i III stopnia. Chociaż najniebezpieczniej ma być na zachodzie kraju i to właśnie tam obowiązuje alert trzeciego stopnia, to w nie mniejszym zagrożeniu znaleźli się mieszkańcy wschodu kraju oraz Mazowsza.

Cała Polska objęta jest ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW

Cała Polska objęta jest ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW

Źródło: IMGW

W rozmowie z WTV Grzegorz Walijewski przyznał, że od wschodu dociera do nas niebezpieczny front. - Będzie on przemieszczał się w stronę centrum kraju i dotrze do mazowieckiego w godzinach popołudniowych - powiedział ekspert IMGW.

Grzegorz Walijewski dodał, że liczyć trzeba się z silnymi porywami wiatru. - W centralnej Polsce osiągną od 70 do 80 km/h […] będziemy obserwować sytuacją, bo porywy wiatru mogą jeszcze wzrastać - dodał w rozmowie z WTV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Upały przełamane zostaną silnym deszczem

Prognoza pogody na poniedziałek to również wiadomości mówiące o silnym deszczu. - Zaobserwujemy bardzo wysokie wartości opadu, bo do 30 litrów na m3, co jest połową średniej miesięcznej normy dla opadów - przekazał Grzegorz Wlijewski z IMGW.

Tak nagłe i intensywne opady to walne ryzyko podtopień. Zgrzana i wysuszona ziemia może nie nadążyć z przyjmowaniem tak dużej ilości wody. Należy na bieżąco monitorować wydawane komunikaty.

Wiadomo, gdzie burze będą najgroźniejsze. - […] najbardziej narażone na burze będą regiony w pasie od Pomorza, przez mazowieckie i częściowo województwo podlaskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie i świętokrzyskie. Najgorsze burze zaobserwujemy w warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim - przekazał Grzegorz Walijewski.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie główne:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Burze w Pomorskim

Pogoda

Efekty sobotnich burz w województwie pomorskim. Połamane konary drzew, zalane posesje i nieprzejezdne ulice

Czytaj więcej >

Pogoda

RCB ostrzega przed burzami z gradem. Pojawił się komunikat

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju

Czytaj więcej >
Prognoza pogody: wysoka temperatura w praktycznie całym kraju

Pogoda

Prognoza pogody. Po chłodnym początku tygodnia termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza

Czytaj więcej >

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wystosowało czerwone alerty

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

Czytaj więcej >