wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe ostrzeżenia IMGW. Upalny poniedziałek z burzami

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

IMGW ostrzega przed niespodziewanymi zjawiskami atmosferycznymi, które pojawią się w Polsce w poniedziałek 16 sierpnia. Synoptycy przewidują upały i burze. W zagrożeniu jest aż 12 województw.

IMGW z prognozą na poniedziałek. Ostatni upalny dzień?

IMGW przygotował symulację pogody na poniedziałek 14 sierpnia. Z analiz synoptyków wynika, że nadciąga koniec wysokich temperatur. W związku z tym mieszkańcy muszą być gotowi na gwałtowne zjawiska.

Do południa poniedziałek ma być pogodny i bez opadów. Jednak później aura całkowicie się odmieni.

W godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych pojawią się chmury burzowe. IMGW wskazuje, że będą im towarzyszyć gradobicia, silne podmuchy wiatry i ulewne deszcze.

Zdaniem IMGW poniedziałek będzie najgorętszym dniem w tym tygodniu. Polsat News donosi, że na termometrach można spodziewać się maksymalnie 27-30 stopni Celsjusza, ale najgoręcej będzie w centrum i na południu kraju. Nadmorska bryza sprawi, że najchłodniej będzie na północy Polski (maksymalnie 23 st. C). Poza tym ciśnienie będzie spadać, a przez cały dzień biomet ma być niekorzystny, co można odczuć w postaci senności, bólu głowy i rozkojarzenia.

Które regiony są najbardziej zagrożone? Nowe alerty IMGW

Z prognozy IMGW wynika, że najgroźniej będzie na wschodzie, południu i centrum Polski. Burze w zachodnich regionach Polski będą słabe, choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest dość małe. Synoptycy przewidują tam przelotne opady deszczu (momentami obfite) oraz silny wiatr.

W związku z tym, że poniedziałek ma być najgorętszym i bardzo dynamicznym pogodowo dniem IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dla 12 województw. Alerty burzowe obejmują: woj. lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz wschodnie powiaty woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego.

W tych regionach IMGW spodziewa się 30 l na 1 mkw. deszczu, ale może pojawić się również grad o średnicy do 5 cm. Wiatr będzie wiał z prędkością 80 km/h.

Dodatkowo IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Dotyczą trzech południowych województw: małopolskiego, podkarpackiego i częściowo również lubelskiego.

Warto zabezpieczyć cenne przedmioty

Grad może uszkadzać karoserie samochodowe, uprawy i zabudowania, a porywisty wiatr - łamać gałęzie i przerywać linie energetyczne. W związku z tym IMGW apeluje o wzmożoną czujność.

Warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty przechowywane na balkonie lub w ogródku, które mogą porwać silne podmuchy wiatru. Zaleca się także przeparkowanie pojazdów spod drzew i studzienek kanalizacyjnych. W trakcie burzy nie wolno chować się pod drzewami. Najlepiej zostać w pomieszczeniu zamkniętym.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Świętokrzyskie. Matka z córką zginęły w wypadku, sprawcy byli pijani

  • Gózd. Trąba powietrzna doszczętnie zniszczyła schronisko dla zwierząt

  • Zawiercie. Wybuch gazu przy ulicy Szymańskiego

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

 W związku z prognozą pogody IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia

Pogoda na dziś. IMGW wydało ostrzeżenia. Nad morzem będzie grzmieć i padać

Czytaj więcej >

Burze w powiecie sieradzkim. Powaliło drzewa, zerwało dach

Czytaj więcej >
Niespokojna noc z soboty na niedzielę w części kraju. Powodem burze i silne opady

IMGW ostrzega przed burzami. Ostrzeżenia I i II stopnia dla niemal połowy kraju

Czytaj więcej >

Nadciąga fala groźnych upałów. Temperatury sięgną 35 stopni

Czytaj więcej >