wtv.pl > Pogoda > IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju
Maria Glinka
Maria Glinka 15.06.2022 02:02

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

IMGW ostrzega przed kolejnymi gwałtownymi zjawiskami. W sobotę 11 września synoptycy spodziewają się burz, silnego wiatru, i niestety co najgorsze, nawet gradu. Uważajcie, może on uszkodzić samochody. Zagrożona jest prawie połowa kraju.

Ostatni ciepły weekend, ale z burzami

IMGW regularnie publikuje komunikaty ostrzegawcze w sprawie pogody. Tym razem ostrzeżenia mają znacznie większy zasięg niż w ostatnich tygodniach. Dla wszystkich zagrożonych obszarów zostały wydane alerty pierwszego stopnia.

Z prognoz synoptyków wynika bowiem, że zbliża się nieuchronny koniec wakacyjnej pogody. Po kilku ciepłych dniach nad Polską zawisną chmury burzowe.

IMGW podaje, że burze mogą pojawić się w północno-zachodniej części kraju. Synoptycy spodziewają się opadów deszczu do 15-20 mm.  Wyładowaniom atmosferycznym ma towarzyszyć również silny wiatr w porywach do 65 km/h. 

Niektórzy muszą przygotować się na znacznie trudniejsze warunki. IMGW ostrzega, że lokalnie może spaść 25 mm deszczu, a porywy wiatru sięgną 75 km/h.

W niektórych regionach pojawi się grad

Niewykluczone, że spadnie nawet grad. Ostrzeżenie w tej sprawie obowiązuje od godz. 15:00.

IMGW prognozuje, że grad i silne burze pojawią się w woj. pomorskim, zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego i północnych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego. 

W zagrożeniu są także mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W tych regionach IMGW również spodziewa się gradu, choć burze mają być słabsze.

Skąd ta nagła zmiana aury? Polska znajduje się obecnie pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Jedynie nad południowo-wschodnią częścią kraju panuje słaby wyż. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane