wtv.pl > Pogoda > Prognoza pogody: IMGW wydało ostrzeżenia dla całej Polski w związku z falą upałów
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:19

Prognoza pogody: IMGW wydało ostrzeżenia dla całej Polski w związku z falą upałów

Prognoza pogody
Piotr Molecki/East News

Prognoza pogody zwiastuje falę upałów. IMGW już wydało ostrzeżenia meteorologiczne. Miejscami termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza. Ratownik tłumaczy, jak uchronić się przed słońcem.

Alerty najwyższego, trzeciego stopnia wydano dla okolic Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Tam temperatura wynosi ponad 34 stopnie Celsjusza. W nocy należy spodziewać się ponad 18 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody: Wszystkich dotknie fala upałów

Najlepsza sytuacja pogodowa ma miejsce w województwie lubelskim, które objęto ostrzeżeniem pierwszego stopnia. Tam temperatura oscyluje wokół 30-34 stopni Celsjusza. W nocy należy spodziewać się ochłodzenia do poziomu poniżej 18 stopni Celsjusza.

Pozostała część kraju jest objęta alertem drugiego stopnia. Od północy do południa, poza upałami powyżej 30 stopni Celsjusza, należy spodziewać się upalnej nocy.

Niebezpieczna sytuacja pogodowa będzie utrzymywać się w całym kraju przynajmniej do 23 czerwca.

Poniżej przedstawiamy mapę dynamiczną IMGW.

>

Prognoza pogody: Ratownik medyczny tłumaczy, jak uchronić się przed upałami?

Karol Zaborowski w rozmowie z naszą redakcją przypomniał o podstawowych zasadach, które uchronią nas przed negatywnymi skutkami upałów. Najważniejsze jest zrezygnowanie z napojów procentowych na otwartych, odkrytych terenach.

- Alkohol przyspiesza puls oraz rozszerza naczynia krwionośne w skórze, więc będzie nam jeszcze cieplej - tłumaczył ratownik dla wtv.pl.

Dalsza część materiału pod wideo.

Pamiętajmy o filtrze UV oraz okularach przeciwsłonecznych. - Jeżeli planujemy wyjazd nad jezioro i chcemy wejść do wody, to do niej nie wbiegajmy - dodawał ratownik. Organizm powinien stopniowo przyzwyczajać się do chłodnej wody Niezwykle ważne jest ochronienie głowy przed działaniem słońca. Możemy zrobić to przy użyciu czapki lub poprzez spędzanie czasu w domu. Zrezygnowanie ze spotkań w trakcie najwyższych temperatur pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji Konieczne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. - Szczególnie u dzieci i osób starszych trzeba pilnować odpowiedniej ilości płynów, ponieważ łatwiej może u nich dojść do odwodnienia - zaleca.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Piotr Molecki/East News