wtv.pl > Pogoda > IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

IMGW ponownie ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. W związku z tym wydał alerty drugiego i trzeciego stopnia dla centralnych i południowych regionów Polski. Mimo że poziom wód jest niższy niż jeszcze dwa dni temu, to mieszkańcy muszą być ostrożni.

IMGW: czerwony alert hydrologiczny w jednym punkcie 

IMGW monitoruje nie tylko wyładowania atmosferyczne, lecz także poziom wody w polskich rzekach. We wtorek opady były tak intensywne, że strażacy musieli interweniować prawie 2 tys. razy. Deszcz wyrządził największe szkody na Śląsku, gdzie wojewoda ogłosił nawet pogotowie przeciwpowodziowe.

Choć w czwartek 2 września opady nie będą aż tak gwałtowne, to IMGW w dalszym ciągu ostrzega przed zagrożeniem. Tym razem narażeni są mieszkańcy południowych i centralnych województw.

Z najnowszego komunikatu IMGW na Twitterze wynika, że ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje na rzece Czarnej w Połańcu (woj. świętokrzyskie). Synoptycy prognozują, że poziom wody przekroczy stan alarmowy.

Cztery województwa z pomarańczowymi ostrzeżeniami

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w czterech województwach. W woj. małopolskim zagrożenie stanowi Wisła od ujścia Przemszy do ujścia Raby. Pomarańczowy alert będzie w mocy aż do godz. 23:00 w czwartek 2 września.

Niepokój synoptyków budzą także Odra i Mała Panew (woj. opolskie). W tych punktach ostrzeżenie drugiego stopnia ma obowiązywać do godz. 12:00. 

Na wysokie poziomy wód muszą być gotowi także mieszkańcy woj. mazowieckiego i łódzkiego. Wszystko przez Bzurę, która w dalszym ciągu może podmywać pobliskie tereny. 

Najdłuższy alert obowiązuje dla zlewni Nidy powyżej Brzegów. IMGW prognozuje, że poziom wody ustabilizuje się dopiero o godz. 8:00 w piątek 3 września.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody znajdują się powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych. Dotyczy to zarówno obserwowanych, jak i prognozowanych poziomów wód w rzekach. 

Na razie wrześniowa aura łudząco przypomina sierpniową. Według najnowszej analizy IMGW ostatni miesiąc wakacji 2021 r. był najzimniejszym w XXI w. Tak zimnego sierpnia nie było od 1998 r. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Tagi: IMGW Pogoda
Powiązane